chihut

miksi!?

kuka helvetti haluaa sellasen pienen rotan kun chihun?se on niin ruma ja viellä ne mulkosilmät!ne on niin pieniä ja ei kelpaa mihinkään,tyhmiä ne onkin.miksi ei vaan voi ottaa kunnon koira? vaikka paimenkoira tai terrieri?

8

647

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoih

      Siksi koska makuja on monia. Omasi on vain yksi kuudesta miljardista.

    • -KoiraRakas-

      tosiaa makunsa kullankin , itse oon parin viikon päästä pienen ja pippurisen chihu pojan omistaja ja helkkarin onnellinen siitä!!!! ... mutta enpä silti lähe tuomitsee muita rotuja...koirat on ihanii , koosta ja ulkonäöstä huolimatta

    • sdduj rndthbs

      Että kukaan ei varmaan halua ottaa sellaista tyhmää rottachihua. Fiksu koiranottaja valitsee rodun itselleen sopivaksi. Ottaa snautserin, chihun, dalmatialaisen jne. ja kouluttaa ja kasvattaa sen osana elämäänsä ja "laumaansa". Opettaa KOIRAN siis tavoille. Tämä aloitushan on tietenkin provo ja kaikki sen ymmärtävät, mutta terrieri ei sen fiksumpi ole kuin chihukaan, eikä paimenkoiran sen koommin. Koirat pitää opettaa!

    • sade-

      jokainen valitsee itselleen sopivan rodun. itse olen aina rakastanut huskyja , malamuutteja ja akitoja, ja tänä päivänä olen kuitenkin maailman onnellisin rotuvalinnastani. omistan kaksi aivan älyttömän ihanaa ja välkkyä chihuahuaa jotka sopivat minulle paremmin kuin mikään muu rotu. meidän chihut käyttäytyvät mallikkaasti, harrastetaan tokoa, agilityä, näyttelyitä sekä erilaisia temppuja=) chihuahua sopii pienestä koostaan huolimatta moneen harrastukseen=) eli ei ne ihan tyhmiä voi olla päästään=) ja todella harmi jos olet saanut chihuista rottamaisen ja mulkosilmäisen mielenkuvan, rotumääritelmän mukainen chihuahua on tiivis rakenteeltaan, ei milloinkaan rotta- eikä kaurismainen. silmät ovat suuret ja eloisat, eivät "mulkosilmäiset" tai ulkonevat. chihuahua on seurakoira ja rakastaa ihmisä, rapsutuksia ja syliä yli kaiken=) toki on monia ihmisiä joilla on aikaa ja halua harrastaa paimenkoiran kanssa, pyöräillä huskyn kanssa ehkä 3 kertaa vko 15km, käydä ajokoiran kanssa metsällä... jokainen rotu on jalostettu omaan tehtäväänsä ja ovat onnellisia saadessaan toteuttaa itseään=) ja minä olen onnellinen chihujeni kanssa ja luulen vahvasti että nekin ovat onnellisia minun kanssani=) chihuahua on suuri koira pienessä koossa=)

      • Anonyymi

        olen samaa mieltä,minulla lyhyt ja pitkäkarvainen uros,jotka menevät uloskin vaikka taivaalta sataisi pieniä ukkoja,mihin ei iso koira halunnut mennä,ja nämä ovat tosi fiksuja ja rakastaa lapsia ei käy kiinni vaikka pieni kokoajan kiusas koirat vain peni karkuun kaapin alle ettei tarvinnut tehdä mitään seuraavan kerran oli kaikki hyvin ovat aina mukana rakastaa kävelyä,ainut mikä huonompi,mutta aivan oma vika ronkelia ruuan suhteen saavat palapaistia,makkaraa ja vain lidin ruoka siis koiran pussiruoka kelpaa ei aina,omahan on vikani,koirat välkkyjä pantakin kun lähtee jää odottamaan ,ihania sylilapsia,kellonajat tosi minuutilleen tarkat,lääkärikin sanoi että ovat fiksuja.


    • Damdidamdaa

      Ihan selkee provohan toi on, mutta täytyy nyt vielä munkin sanoo et miten ihania koiria chihut on :) Mulla 7kk ikäinen chihu tyttönen, joka on maailman ihanin ja rakastettavin otus.. Vaikka se onkin välillä vähän riiviö :D Mutta tommonen pieni koira sopii mulle täydellisesti koska en asu kovin isossa asunnossa, niin olis ihan rääkkäystä ottaa joku berni tai saku pieneen kaksioon asumaan.. Ja vaikka tykkään käydä pitkillä kävelyillä, niin en mistään hikilenkeistä tykkää, joten chihu sopii mulle vallan mainiosti :D

    • Anonyymi

      ei pidä paikkaansa,minulla ollut saksanpaimenkoira collie näiden kahden chihun kanssamtoimeen tuli hyvin ja ovat oikeita koiria parempia vahteja usein kun isot,tosi fiksuja tottelee hyvin käyttäytyy hyvin ja on aina mukana

    • Anonyymi

      Jokaiselle jotakin……. Oletan että sinulla ei ole kyseisestä rodusta minkäänlaista kokemusta liekkö mistään muustakaan rodusta. Joku tykkää äidistä ja toinen tyttärestä …….makuja on monia ja muista ettei koira ole tulossa sinulle vaan se tulee minulle tykkäsit siitä tai et sinulta en mielipidettä siihen tarvitse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      370
      1674
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1201
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      142
      1079
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      944
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      57
      611
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      597
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      537
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      510
    Aihe