Pietarin risteily

kulttuuriristeilykö

Onko kokemuksia tästä St.Peter Linen Pietarin risteilystä? Vähän suunnitellaan menevämme syyskuun alussa ja ottaa Pietarissa 8h opastettu kierros. Oliko laivalla jotain hämminkiä / ihme sääntöjä esim. alkoholin suhteen - jotain muistelen hesarista lukeneeni???

14

2420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laiskoille tietoa

      katsoppa vanhoja ketjuja ja palaa sitte asiaan, vai kuulutko niin jotka eivät jaksa/viitsi hakea.......

    • sisälukutaito kun...

      usein tarkastelu vanhoihin jopa vielä etusivulla olevaan ketjuun voisi tuoda ratkaisun kysymyksiisi.

      Oletko laiska vai saamaton, no annetaan armon käydä oikeudesta tällä kertaa:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9038696

      • typerää toimintaa

        ja minunko pitäisi mukamas hakea vanhoja viestejä. Höh höhhöö.
        Miksette te muka voi antaa pyydettyjä tietoja. Kysyin tietoja laivasta ja risteilystä ja nyt jotkut typerykset tarjoaa vanhoja ketjuja.


      • alkuper. kysyjä

        Laiska, saamaton ja osaamaton olen - kiitos linkistä ;-)


      • alkuper kysyjä
        alkuper. kysyjä kirjoitti:

        Laiska, saamaton ja osaamaton olen - kiitos linkistä ;-)

        eihän tuossa linkissä ollut sellaisia tietoja kun haettiin ja tarvitaan. joten tietoja tänne nopeasti.....


      • lusikalla suukkuun
        alkuper kysyjä kirjoitti:

        eihän tuossa linkissä ollut sellaisia tietoja kun haettiin ja tarvitaan. joten tietoja tänne nopeasti.....

        Yksilöit vain hakusanat, joten googlaamalla löydät tietoja ainakin omaan tahtiisi.
        Ei tarvitse narista turhasta jos et täällä osaa kysyä hakemaasi tietoa tarkemmin.

        Matkatoimistotkin voivat neuvoa, paikkoja on, kun vain osaat hakea niitä


    • --

      Moi!

      Tein matkan Pietariin elokuun alussa ja voin todellakin suositella matkaa kaikille risteilyistä ja Pietarista kiinnostuneille!

      Laiva lähtee Olympiaterminaalista, jossa on kaksi tai kolme Check-in - luukkua auki, joten jonot olivat aikamoiset, eli jonottelemaan pääset heti alussa. Älä kuitenkaan vielä tässä vaiheessa toivoa menetä, sillä upea reissu on edessä.

      Laiva on todella siisti verrattuna laivan ikään (n30v). Laivassa on buffet, joka on oikein tasokas ja maistuva, hintaluokka samaa kuin tallinnan risteilyllä. Muitakin ravintoloita löytyy mm. Ala Carte ja kahvila. Ala Cartessakin oli oikein maittavaa ruokaa, sielläkin kannattaa poiketa, hintataso hieman halvempi kuin tallinnan paateilla.

      Hytit ovat lähes samassa kunnossa kuin 30 vuotta sitten, mutta ei sitä aikaa tullut vietettyä hytissä, nukkumassa vain. Meillä oli B2 hytti, joka oli pieni mutta toimiva, edelleen ;)

      Kesällä matkustettaessa oli ihanaa 'hengata' kannella merestä nauttien. Kannella oli aurinkotuoleja ja pari baaria, joten siellä tuli vietetttyä paljonkin aikaa. Nyt syksyllä on sitten hieman ikävämpi juttu kun kannella ei voi juurikaan oleskella.. :/

      Laivalla on yökerho, jossa oli risteilyohjelman ainoa kunnollinen ohjelma, 'yö'show, joka alkaa 21.30. Show kesti ainakin tunnin, joten kannattaa varata paljon juotavaa showta varten. Muuta ohjelmaa ei sitten ollutkaan, joka oli sinänsä harmi.. =/

      Palvelua sai laivalla suomen kielelläkin, mutta helpommin pärjäsi englannilla, joissain paikoissa englantia oli pakko käyttää.

      --

      Sitten Pietariin, satamassa joutuu jonottelemaan taas oikein urakalla, mutta se on pieni haitta vain. :) Varasimme laivalta etukäteen Pietarin kaupunkikierroksen, jossa oli suomea puhuva virolainen opas. Retki tehtiin kokonaan bussilla, kannattaa osallistua. Myös jokiretkiä kannattaa tehdä ja syödä hyvässä ravintolassa. Myös tärkeimmät nähtävyydet on pakko nähdä.

      Paluumatkalla kannattaa ottaa kannelta istumapaikka ja istuskella siellä, sillä matkalla Pietarista poispäin näet Pietarin sataman, joka on HUGE! Sitä on kiva katsella kannelta käsin.

      Plussat/miinukset:
      Upea kaupunki
      Siisti laiva, hyvä hinta/laatusuhde
      Eksoottinen venäjä
      Muutenkin upea reissu, kannattaa kokeilla!

      - Jonotukset passintarkastuksessa ym.
      - Paljon porukkaa laivalla

      Siinäpä se, kokekaa upea Pietari ja laivakin :)

      • huoh0

        Niin positiivisesti kirjoitettu....olisko firman edustajat:)


      • eikä mainostusta
        huoh0 kirjoitti:

        Niin positiivisesti kirjoitettu....olisko firman edustajat:)

        Minusta tuo matkan kuvaus vastasi kyllä todellisuutta. Kävin juuri ja aikalailla noin se menee.

        Sen pienen jonottamisenkin ymmärtää kun maailmalla tapahtuu kaikenlaista. Meidän matkaajien parhaaksi se on.

        Pietari on muuten nuoresta iästään huolimatta aika hieno ja kiintoisa.


    • Anonyymi

      Päivitetäänpäs tätä: Ei ole enää koko St.Peter Lineä eikä ole pian muuten enää vuonna 1981 rakennettua Prinsessa Maria laivaakaan kun se myytiin äskettäin romuttamolle.

      • Anonyymi

        Entä missä on m/s Princes Anastasia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Entä missä on m/s Princes Anastasia?

        Laiva on Italian Piombidossa ja nimi on nykyään M/S Moby Orli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laiva on Italian Piombidossa ja nimi on nykyään M/S Moby Orli.

        Viimeisimmän tiedon mukaan seilaa Livorno-Bastia väliä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      110
      1460
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1206
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1014
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      958
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      835
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    9. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      772
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      717
    Aihe