Rikkapuita nurmikolla ?+

Kuiva kesä on ilmeisesti aiheuttanut jotain, koska nurmikolleni on alkanut kasvaa joku itselle tuntematon lehtipuu. Hopeapaju se ei ole. Nuo puut itävät jostrain juurista joita näkyy olevan levinnyt ilmeisesti koko nurmikon alueelle. Itse en todellakaan ole mikään viherpeukki, niin kysymys kuuluu, että millä nuo kannattaa myrkyttä, että niistä pääsisi eroon ?

2

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0712

      Onko tontilla luumu tai kirsikkapuita, ne tekevät juurivesoja metrien päähän puusta. Tänä kesänä, kun nurmikkoa ei ole tarvinnut leikata kovin usein, niin vesat näkyvät hyvin. Kasvavat ilmeisesti nopeammin kuin nurmikko. Monet pensaat tai puutkin itävät siemenistä ja ovat päässeet hyvin kasvamaan em. syystä tänä kesänä.

      Jos alut ovat siementaimia, lähtevät ne sateen jälkeen nyppimallä hyvin juurineen, mutta jos ne ovat juurivesoja kitkemisestä ei ole mitään hyötyä, ne kasvavat uudelleen.

      Myrkyttäminen on vähän kyseenalaista, jos ne ovat juurivesoja en osaa sanoa kuinka käy, kun kuitenkin on iso puu, joka kasvattaa koko ajan uusia vesoja. Nurmikolle on kyllä saatavissa rikkaruohomyrkkyjä, ainakin Nurmikon rikkaruohotuholla kuolevat isolehtiset kasvit, esim. voikukka ihan kohtuullisen hyvin jättäen kuitenkin nurmikon henkiin. Purkkien kyljessä on kyllä aika hyvät tiedot käyttökohteista ja kannattanee kysyä jostain puutarhaliikkeestä, luulisi siellä olevan tietämystä.

      • Sain selvyyden ko. nurmikolle kasvavista puista ja kyseessä on haapa. Lisäksi kuulin, että kun ison haavan kaataa, saatta se alkaa itämään juuristaan ja näin on ilmeisesti tässä tapauksessa käynyt. Nyt sitten on ainakin yksi haavan kanto ja kaikki itäneet alut myrkytetty ja odotellaan pari kolme viikkoa miten kävi. Strateginen kohde on haapa mutta todennäköisesti ympärillä olevat muut kasvit saavat myös kärsiä tämän myrkkypommituksen johdosta. Pääasia on, että Haapa häipyy nurmikolta ainakin ensi kesäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      72
      10542
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4506
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      156
      3905
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3398
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      43
      3159
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      45
      2870
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2400
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1960
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1726
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      26
      1461
    Aihe