Testaa tietosi Väinö Linnan klassikkoromaanista "Täällä Pohjantähden alla". Oletko Kivivuoren Janne vai Laurilan Anttoo?!
1. Missä Koskelan Jussi vietti lapsuutensa ja nuoruutensa?
a. Pietarissa
b. pappilassa
c. lastenkodissa
2. Kuka oli Leppäsen Aunen lapsen isä?
a. Vilho Koskela
b. Akseli Koskela
c. sitä ei tiedetä
3. Montako lasta Koskelan Akselilla oli?
a. neljä
b. viisi
c. kuusi
4. Mistä Pentinkulman työväenyhdistyksen punalippu tehtiin?
a. silkistä
b. pöytäliinasta
c. hienoimmasta pellavasta
5. Adolf Halme oli
a. räätäli
b. suutari
c. homo
6. Ketkä romaanin henkilöistä elävät koko kuvatun jakson ajan?
a. Koskelan Alma ja Kivivuoren Janne
b. Leppäsen Preeti ja Aune
c. Laurilan Anttoo ja Susi-Kustaa
7. Montako naista Koskelan Akselilla oli elämänsä aikana?
a. kaksi
b. kolme
c. yli sata
Oikea vastausrivi:
b-c-b-b-a-a-a
0-2 oikein: olet tasoltasi Laurilan Anttoo
3-4 oikein: olet tasoltasi Leppäsen Valenti
5-6 oikein: olet tasoltasi Kivivuoren Janne
7 oikein: olet tasoltasi Adolf Halme
Ratkihauska klassikkokisa!
3
301
Vastaukset 3
- Kuntrat
Valenti oli sentään runoilija, ja maailmaa nähnyt aina Valtoja myöten. Vielä viimeisillä voimillaankin kuolemankentillä jaksoi ihastella pikkulintujen talviruokinnasta kertovan artikkelin tyyliseikkoja. Hän oli Suuri Ihminen, todellinen "mensch"!
on kyllä runoilijaluonne, mutta näyte hänen runoilijankyvyistään todistaa, että taso ei kummoiseksi yllä. Hänen sivistyksensä on Halmeelta ulkoaopittua eikä hän pysty edes suorittamaan "jonkinlaista" räätälinkisällinäytettä; kuvaus kisällinäytteen kohtalosta on mainio. Hän palaa Amerikasta yhtä tyhjänä kuin on sinne lähtenytkin, selittäen että ei ole "ehtinyt saada rahojaan ulos". Valenti on Preetin ja Hennan lapsi ja aivan yhtä avuton kuin hekin. Sympaattinenkin toki, humaanissa mielessä todellinen "Mensch".
- Eh juu
"Sokeritauti" on käsittääkseni tieteelliseltä nimeltään Diabetes mellitus, ja tämä mellitus tulee taas latinan hunajaa merkitsevästä sanasta. Olisko tässä nimi enne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061251
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94868Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466
