Manacor helmien valmistus

Mallorcan helmet

Onko kukaan käynyt Manacorissa katsomassa helmien valmistusta? Kannattaako käydä ja jos on kierroksia niin kauanko kestää suurinpiirtein? Kertokaa kokemuksianne. Kiitos paljon!

4

1305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hermanita

      Kuljettiin läpi valmistuspaikasta ja katsottiin lasin takaa helmien valmistusta. Opas tietysti kertoi siitä jonkin verran, mutta ei kummoinen kokemus. Helmet tehdään kalansuomuista. Sen sijaan, jos haluat ostaa koruja, tehtaanmyymälä on tutkimisen arvoinen paikka. Itse ostin helmet, jotka eivät edes maksaneet kovin paljon, mutta ovat säilyneet oikein hyvin. Aikaa siitä on toista kymmentä vuotta.

      • don luis

        olen käynyt pari kertaa n.s. tehdaskierroksella,mutta nykyisin tehdas on eri paikassa enkä tiedä,vaikka tehtaanmyymälässä viime kesänä kävinkin,onko kierrosta nykyisin ollenkaan.jos on, niin se on kuitenkin osa perinteistä mallorcaa,joten voihan siihen kerran tutustua.koko manacor on kasvanut niistä ajoista jollon vierailin,joka kesä mallorcalla ja lähes kaikissa mahdollisissa turisteja kiinnostavissa paikoissa.usein kävi niin että kun porukaasa oli joku ensikertalaineen niin olin"oppaana",jonka takia vierailin monissa paikoissa yli oman tarpeen.


    • Kissala

      Olen käynyt 39v sitten ja ostin helminauhan ja sormuksen,jotka ovat tänäpäivänäkin loisto kunnossa.tehtaaseen tutustuminen oli tosi mielen kiintoista,joten suosittelen lämpimästi.Se on tosi harvinaista pääastä tutustumaan tälläiseen työhön.en tiedä onko se enää edes mahdollista.
      .

    • Arkiston helmi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe