Onko kukaan tehnyt tuota Tila ohjelman saunatonttua?
Jos joku olis,niin minkä kokoinen se puuhelmi on?
Ja mistä tuota tervanarua saa,paljonko maksaa kerä?
Tulipa tuossa kysymyksiä kerrakseen,mutta odotan kovasti jos joku ystävällisesti vastaisi näihin.
Saunatonttu.......
18
7716
Vastaukset
- tonttuilija
kuitulihja oy:stä tilasin juuri tervanarua sekä hamppunarua....puuhelmi on pikkuinen ja voit halkaista sen puoliksi. teen niitä kunhan saan tilauksen...
- haluan sellaisen
koska se tilaohjelma on tullut telkusta ja mistä pääsisin katsomaan tuota tontun mallia?
- tervasmuori
haluan sellaisen kirjoitti:
koska se tilaohjelma on tullut telkusta ja mistä pääsisin katsomaan tuota tontun mallia?
Ohjelma tuli 29.7 Saat ohjeen mtv3/tila ohjelman degoda kohdasta tulostettua itsellesi.Tarvikkeita vaan on näin "maalla" asuvan vaikea löytää. Netistä tilaamalla saa kyllä,mutta aina menee ne toim, postimaksut
joka tuotteesta erikseen,kun en ole vielä löytänyt sellaista nettikauppaa jjosta sais noita kaikkia tarvikkeita yhdestä paikasta.
- helppo nakki
tervanarua hankittu ja muut tykötarpeet. 48 tonttua tehty ja pakattu muoviin!!!!!! tuossa tervanarussa on aika voimakas tuoksu. nyt vaan joulua odottamaan...
- nöör
http://keskustelu.suomi24.fi/node/1029624
http://sfnet.fi/group.php?id=660&newsgroup=sfnet.harrastus.askartelu&sid=&bf=2
http://www.vaellusnet.com/discus/messages/7/1741.html?1070611731
http://www.vmpk.fi/forum/index.php?topic=45719.0
kysäses lahdenrakaa http://www.majatohter.ee/index.php?op=&pg=Page&id=1f8d220b21683a1ce2378fe3afa029dc&lan=&andmefail=
[email protected] Tallinn - tervasmuori
Kylläpä kävi näpsäkästi Sinun tonttujen teko! Tilasitko sieltä Kuitulinjalta tuota,joka on
nimellä tervalanka 10 m vyyhdessä? Laskin,että lankaa menee yhteen tonttuun jotai 13 metriä.
Minullakin on nyt muut tarvikkeet koossa,vain tuo tervanaru puuttuu.
- tontuntekijä
Tilasin omat tervanarut täältä
http://www.puuvene.net/harro/ulvilanpunomo.htm
myyvät narua kilohinnalla ja on huomattavasti halvempaa kuin askartelukaupoissa myytävät rullat, samalla rahalla postimaksuilla saa melkein neljäkertaa enemmän tervanaruanarua kuin esim. tuolta Kuitulinjalta. Ostin samalla myös muita lankoja ja narua noihin tonttuihin ja muihin käsitöihini. Tarkoitus olisi ensi kesänä mennä käymään tuolla punomolla ja tehdä vähän isompi hankinta, myyvät loppurullia todella edullisesti. Huopaa heillä ei ollut valikoimissa mutta sitä oli onneksi vähän jäänyt edellisistä töistä.
Hyvää syksyn jatkoa.
-Sirkka-- aikaa vielä
mutta kovin tekisi mieli tehdä noita tonttuja. Miten tuolta punomolta tilasit lankoja soititko vai laitoitko sähköpostia, oliko kalliit postimaksut.
- *******
aikaa vielä kirjoitti:
mutta kovin tekisi mieli tehdä noita tonttuja. Miten tuolta punomolta tilasit lankoja soititko vai laitoitko sähköpostia, oliko kalliit postimaksut.
Soitin ja kyselin valikoimia. Linja-autolla toimittivat tuotteet, lähetys tuli sellaisella rahtipussilla ja maksoi muistaakseni n.6eur. Tervanarut maksoivat vähän yli 20eur/kg ja kilossa oli narua monta sataa metriä.
-Sirkka- - tonttuilija
******* kirjoitti:
Soitin ja kyselin valikoimia. Linja-autolla toimittivat tuotteet, lähetys tuli sellaisella rahtipussilla ja maksoi muistaakseni n.6eur. Tervanarut maksoivat vähän yli 20eur/kg ja kilossa oli narua monta sataa metriä.
-Sirkka-Täältäkin voi ostaa tervanarua ja juuttinarua suhteellisen edullisesti sekä turvepellavakangasta.
www.ilonadeco.fi
- Sinikka.
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/lifestyle/tila/ohjelma__decora?1163506
Olikin mukavan näköinen ja luultavasti tuoksuu erittäin mukavalta. - Hei Tervasmuori
Tervanarulinkki tulee vuoden myöhässä. Täältä saa kuitenkin tervanarua ja muita naruja melko edullisesti.
http://koysipunomo.weebly.com/
Ostin melkoisen läjän naruja tulevan joulun tarpeisiin.- naruilija
Ulvilan köysipunomo on lopettanut toimintansa. Eli sieltä ei saa naruja tilattua.
- servetti
Katsoppas täältä http://www.ilonadeco.fi/epages/OVK.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/29052009-143715/Categories/Sekalaiset ainakin tervanarua on myynnissä sekä tontun tarvikepaketti.
- joulun suosikki
olen tehnyt niitä aika paljon. tervanarua saat kuitulinja oy:stä, en muista hintaa.jos olet joillakin markkinoilla siellä on todennäköistä että kuitulinjan myyjät ovat siellä, säästät postimaksuissa jos ostat paikan päältä. puuhelmi on n. 0,7cm ja nyt näin eräässä liikkeessä helmen olevan jopa 1.5cm oli hauskan näköinen sellainen isonenäinen....ja punainen helmi tuo pirteyttä ja myynnissä menee hetkessä.
- ööööääääiii
Miten se kartio tehdään? Ymmärrys ei riitä.. Ja eikö siis siitä leikata kolmio jonka alareunasta tulee kaareva eli "ylöspäin" kaareva :D
- Anonyymi
Puuhelmi on 20 mm halkaisija
- Anonyymi
Hei!
Mistä te tilattu nykyään tervanarua ja onko minkä hintaista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1522545Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131101Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi299923- 101912
- 66878
- 62855
- 53851
- 46849