Moikka, minun kortillani on tehty ostoksia netissä, olen 2 viikon päässä menossa tekemään tiliotteiden kanssa rikosilmoitusta, minulta on viety noin 400-500 euroa, kuinka suurella varmuudella tekijä saadaan kiinni? sivuja joita on käytetty ovat "PayPal"(koskaan kuullutkaan) kuinka varmasti antavat "Paypall" tietoja asiakkaistaan?
Ja poliisilta jotain kuulin "ip-osoitteista" olenkohan ihan onnettomatta tilanteessa?
Ja poliisilta jotain kuulin "ip-osoitteista" olenkohan ihan onnettomatta tilanteessa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
poliisi voi selvittää minne tuotteet ovat päätyneet. jos tuotteet ovat päätyneet esim: suomessa asuvalle henkilölle niin silloin tuotteiden vastaanottajalla on paljon selitettävää. jos tuotteet ovat menneet ulkomaille niin poliisi keskeyttää tutkinnan. tai pyytää virka-apua (jos se on mahdollista) myös ulkomailta. poliisi voi selvittää mahd. ostajan ip-osoitteen avulla. luottokorttipetos on vakava rikos ja siitä rangaistaan suomessa petos rikosnimikkeen mukaan.
mutta jos tuo ip-osoite on anonyymisen välityspalvelimen takana tai välityspalvelinta ei ole niin silloin ollaan umppikujassa.
hmm, suurinosa näistä yrityksistä myy "virtual goods" tiedä sitten mitä se tarkoittaa.
Tutkin vaan näitä tiliotteita ja näistä yrityksistä mikään ei myy itse... "tuotteita" :/ tekeekö tämä asian vaikemmaksi, jos tuotetta ei ole?
Lisään vielä, "billing addressina" oli käytetty minun osoitetta ja nimeä...
nostan tämän nyt ylemmäs, kun asia on tärkeä.
Voi ollakin sulle tärkeä asia, mutta tällä palstalla täysin off topic.
Ei ole "off-topic" minun alkuperäinen kysymys oli, voiko suomen poliisi selvittää edes IP-osoitteen paypal sivuston miljoonista sisäänkirjautujista, olen sen kuvan saanut tutuilta että sinne kirjautuu miljoonia joka päivä. ja jos tuotetta ei ole ja minun osoitetta ja nimeä käytetty?
:(
rikosilmoitus tai ehkä pyyntö tutkia onko tapahtunut rikosta.
Tilanteesi on huono, sillä rahoja ei ehkä saada koskaan takaisin.
Minä sain postitse kirjeeseen laitettuna, lähettäjä tuntematon....mutta en virallisen ilmoituksen kautta, vaan kaverin tehtyä pienen ohjelmointi-iskun takaisin. Rahavarkaat ei voi valittaa, kun itse puuhaavat laittomuuksia monellekin ihmisella.
Ongelma on todellinen uhreille ja rahasumma iso köyhille. Tiedän että 500 euroa harmittaa kun se on muusta elämästä pois. Onnea rahojen takaisin saantiin. Kanntaa vaihtaa heti kaikki salasanat ja ehkä ajaa oma tietokone alas tietokoneliikkeessa ja asennuttaa uudelleen.
se sitten sinusta on "Keskustele poliiseista" vai "poliisin toiminnasta" ?
Ihan sama, mutta tuskin täältä saat vastausta ko kysymykseen. Ilman rikosilmoitusta poliisi tuskin tekee mitään. Ehkä on parempi ottaa yhteyttä luottokuntaan, kai siellä osataan neuvoa ?
"Poliisin toiminnasta" Kun kysyin IP-osoitteista.