Menossa Riikaan toukokuussa. Onko kenellä kokemuksia hotelli Metropolesta ja sen palveluista. Hotellin ravintolaa on kehuttu, aiheestako? Millaiset huoneet? Ovatko keskustan pubit iltamyöhällä kävelyetäisyydellä eli onko liikkuminen kohtalaisen turvallista?
Riikan Merropole
Cabardi
61187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyselin just samaa vähän alempana, enkä ole saanut yhtään vastausta. Itse olen perjantaina lähdössä sinne ja hotelli on metropole. Voin kertoa kokemuksia ensi viikolla, kun olet tullut sieltä, jos ei muut ole ehtineet aiemmin.
Olin vapun Riiassa, hotelli Metropolessa. Hyvä hotelli, vanhankaupungin tunnelma. Sijainti erinomainen vanhaa kaupunkia ajatellen. Siisti. Pubeista en osaa sanoa. Hienoja nähtävyyksiä. Positiivinen yllätys koko Riika! Suosittelen.
Ruokailitko Metropolen ravintolassa, Columbinessa. Mlllainen kuva sen eväistä jäi. Onko muita ruokapaikkasuosituksia?
En ruokaillut hotellin ravintolassa. Aamupala oli runsas buffetaamiainen. Pieni ja rauhallinen ravintola, niinkuin koko hotelli. Vanhassa kaupungissa varsinkin ruokapaikkoja on joka kulmalla, eli valinnan varaa on. Ravintolahinnat ovat edulliset Suomen hintoihin verrattuna ja valinnan varaa on. Kahviloita löytyy myös paljon, erikoiskahveja, leivoksia jne...ja hinta ei päätä huimaa...
Kirjoitinkohan jo siitä Jurmalasta. Siellä kannattaa käydä, Majori-nimisessä kaupungissa, junalla pääsee. Sielläkin hyviä ruokapaikkoja.
Luulen että monella on tiettyjä ennkkoasenteita Riikaa kohtaan johtuen Tallinnasta. Riika on hieman erilainen kaupunki. Positiivinen yllätys itsellekkin.
Ollaan menossa Riikaan Vappuna. Kuka osaa kertoa, juhlitaanko siellä Vappua? Entä shoppailu, onko kaupat auki sunnuntaina 30.4. ja/tai maanantaina 1.5.?