testin herkkyys

Kuinka pian raskaus näkyy hedelmöittymisen jälkeen laboratorion virtsakokeesta?
8227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saman aikaa kuin kotitestillä, siellä käytetään samoja testejä. Eli n. 14 vkr _hdelmöittymisestä_
Sen sijaan verikokeessa se näkyy hyvinkin pikaisesti, yksityisellä hintaa ei ole kuin n. 30 euroa, suosittelen

Äänestä
  • Mutta kyllähän sanotaan, että apteekin testitkin näyttää ennenkuin kuukautiset on jäänyt pois. Farmaseutti sanoi, että testit vain ilmoittaa, että ne ei muka näytä ennenkuin kuukautiset on jäänyt pois sen takia, että monet välttyvät näin pettymyksisltä, jos vaikka tulee varhainen keskenmeno.

    Äänestä

  • Kuinka aikaisin muuten ne veritestit näyttää?

    Äänestä

  • bbb kirjoitti:

    Mutta kyllähän sanotaan, että apteekin testitkin näyttää ennenkuin kuukautiset on jäänyt pois. Farmaseutti sanoi, että testit vain ilmoittaa, että ne ei muka näytä ennenkuin kuukautiset on jäänyt pois sen takia, että monet välttyvät näin pettymyksisltä, jos vaikka tulee varhainen keskenmeno.

    Kotitestin Sofi OneStep liuskatestin ohjeessa sanotaan että voi testata jo 7-10 päivää hedelmöityksen jälkeen. En ole vielä kokeillut, vaikka mieli tekisi kovasti. Koitan sinnitellä vielä maanantaihin ainakin.

    Onkohan noi labrassa käytettävät liuskatestit herkkyydeltään sitä 10miU/ml, kuten nämä Sofit on? Joku herkäksi mainostettu kallis apteekin testi on vaan 25miU/ml, onhan se tietysti herkempi kuin 50, mutta kannattanee tarkistaa paketin kyljestä se herkkyys, eikä pelkästään luottaa sanaan "HERKKÄ".

    Verikokeesta en osaa sanoa. Tietääkseni hCG:tä on ihan normaalisti naisen veressä pieniä määriä (alle 2 IU/ml tai jotain sinnepäin) vaikka ei olisi raskaana. Eli vaikka verikokeessa näkyy hCGtä, niin se ei välttämättä tarkoita, että on raskaana.

    Mun pitäisi mennä leikkaukseen tässä aika pian ja ajattelin, että teen ensin kotitestin ja pyydän sitten veritestin vähän ennen leikkausaikaa, jos menkat ei ala. Haluan olla mahdollisimman varma asiasta, ennen leikkaukseen menoa.

    Äänestä

  • bbb kirjoitti:

    Kuinka aikaisin muuten ne veritestit näyttää?

    Sori tuli pikku lapsus eli 2IU/LITRA on normaali lukema hedelmällisessä iässä olevalla naisella, joka ei ole raskaana.

    Äänestä

  • bbb kirjoitti:

    Kuinka aikaisin muuten ne veritestit näyttää?

    hCG:n määrä kaksinkertaistuu n. 1,5 päivän välein ensimmäisen 6-8 viikon ajan. Seerumissa suureneminen on todettavissa noin viikon kuluttua hedelmöityksestä.

    RV:t Viitealue IU/l
    3-4 6-750
    4-5 141-7100
    5-6 1400-31800
    6-7 3300-163600
    7-12 40000-210600
    12-16 34400-58200

    Äänestä

Ei ole mitään syytä eikä järkeä testailla liian aikaisin. Liian aikaisin testattu plussa voi olla kemiallinen raskaus (alkion on vain yrittänyt kiinnittyä) ja toisaalta liian aikaisin testattu nega voi muuttua plussaksi. Liian aikaisin testaamalla siis yksinkertaisesti et saa varmaa tietoa siitä, oletko raskaana ja aiheutat itsellesi vain ja ainoastaan ylimääräistä ja turhaa stressiä.

Elämä ei VOI olla kiinni siitä kahdesta viikosta ... että et muka voisi odottaa sitä lääkärin antamaa "virallista" testipäivää ja testata vasta sitten.

Äänestä
  • Ei kai se olekaan siitä kahdesta viikosta kiinni, mutta minusta ainakin on mukava tietää asioita. Siis ihan vain tiedon itsensä vuoksi mielenkiintoista tietää esim noita viitearvoja yms.

    Lisäksi minulla on nyt tosiaan se tilanne, että leikkaukseen menossa, mikäli plussaa ei testissä näy, niin siinäkin mielessä "jännät paikat". Siksi aion mennä verikokeeseen KUN/JOS kuukautiset MYÖHÄSSÄ ja testi näyttää edelleen miinusta. Leikkaus on ajoitettu kuukautiskierron alkupuolelle, jotta voidaan olla varmoja siitä että mahdollista hedelmöittymistä ei ole ehtinyt ko. kierrossa vielä tapahtua.

    Kaikilla ei muuten näy herkässäkään testissä edes silloin "virallisena" testauspäivänä ja muuttuu plussaksi vasta myöhemmin, vaikka olisi melko säännöllinen kierto tai vaikka olisi selvittänyt ovulaation ajankohdan testeillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bbb kirjoitti:

Kuinka pian raskaus näkyy hedelmöittymisen jälkeen laboratorion virtsakokeesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu