Nokia Ovi Suite usb vika Vista ja Windows 7

Clark Kent Suomi

Nokia Ovi Suite usb vika Vista ja Windows 7

Kytkin Nokia 5230 Vistaan usb:een avulla. Valitsin usb-tilaksi ”Massamuisti” ja pystyin Windows Media Playerin synkronointi välilehden kautta viemään puhelimeen mp3 musiikkia muutamassa sekunnissa. Myös Windows resurssinhallinnan kautta pystyi viemään ja tuomaan valokuvia.

Mutta jos valitsin usb-tilaksi ”PC-suite” niin Ovi Suite eikä myöskään Nokia Updater löytäneet 5230 puhelinta vaan tuli esim. virhemessu 8393f010. Hain samantien (1.8.2010) Nokian sivulta uudet ohjelmaversiot molemmista ohjelmista ( Ovi Suite ja Nokia Updater). Ei auttanut.

Syötin virhemessu 8393f010 Googleen ja sieltä löytyi Uudesta Seelannista tällainen toimiva ohje :


Re: Synchronisation error code 8393f010 ?? 01-Aug-2010 02:45 AM

Same problem here but Nokia advised the following fix, which worked:

1. Click Start
2. Click Control Panel
3. Click Programs and Features or Add/remove Programs
4. Choose Nokia Nokia Cable Connectivity then Change and repair
5. Do the same for PC Connectivity Solution - Change then repair
6. Reboot computer

Thanks to Abigail from Nokia Careline in NZ!
__________________________________________________________________________________________

Sama Google-suomeksi :

Sama ongelma täällä, mutta Nokia ilmoitti jälkeen korjata, joka toimi:

1. Click Start
Napsauta Käynnistä
2. Click Control Panel
Valitse Ohjauspaneeli
3. Click Programs and Features or Add/remove Programs
Valitse Ohjelmat ja toiminnot tai Lisää tai poista sovellus
4. Choose Nokia Nokia Cable Connectivity then Change and Repair
Valitse Nokia Liitäntäkaapeli ja sitten valitse Muuta ja sitten Repair (Korjaus)
5. Do the same for PC Connectivity Solution - Change then Repair
Tee sama PC Connectivity Solution – ja sitten valitse Muuta ja sitten Repair (Korjaus)
6. Reboot computer
Käynnistä tietokone uudestaan


Kiitos Abigail Nokian CARELINE Uudessa-Seelannissa!

Tämä autoi ja sitten varmistin ensin Ovi Suitella puhelimen datan ja sitten käynnistin Nokia Updaterin joka ehdotti automaattisesti uutta 5230 käytöjärjestelmäversiota jonka annoin asentaa. Asennus toimii helpommin Updaterin kautta kuin Ovi Suitella koska Suite vaatii rekisteröitymisen. Uusi 5230 versio toimii nyt paljon nopeammin aivan kuin iPod Touch.

Myös karttojen lataaminen Ovi Suitella toimii näppärästi eikä tarvitse edes rekisteröityä.

Netti keskusteluissa väittävät, että homma toimisi Windows XP :ssä ilman noita korjauksia. Mene ja tiedä sitten.

6

4258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nokia ovi suite sisältää muuten sen ohjelmistopäivitys sovelluksen, eikä se vaadi kirjaantumista.

    • xpppppppp

      mulla on xp latasin pc suiten ihan ilman mitään ongelmia,xp on hyvä.lataus kesti kyllä kun siihen tuli ovi ym updater ja mitä muuta krääsaa se video manger kesti ja kesti mutta koneeseen män ,,kyllä se xp käyttikseen menee vaivatta toi nokia pc suite,,täytyy koklaa systerin vistas kun siihen pitäs lataa ja toi pc suite,sittehän nään männöökö se mukisematta

      • xp4ever

        ladattaessa ei tarvi tehä mitään muuta kuin odottaa latauksen valmistumista..samoin ovi suite2 meni


    • N8

      Kiitos itsellesi, että kirjoitit tuon tekstin tänne. Google toi sen minulle.

      Sama vinkki toimii loistavasti myös uuden N8:n vastaaviin ongelmiin. Eipä tullut mieleenkään, että synkronisointi-ongelmat tai puhelimen löytymisen ongelmat ratkeaisivat kaapelitiedot vanhoista päivittämällä. Loogista, mutta kaukaa haettua.

    • nikkis96

      tietäisikö joku mitä pitäisi tehdä kun yritin päivittää puhelimeni käyttöjärjestelmää(nokia c7) ovi suitella hyvin meni siihen asti kun internet yhteys katkesi ja lataus keskeytyi nyt puhelin on mykkä eikä muuta tapahu kun pikkusen värähtää virta nappia painattaessa eikä tietokone löydä sitä jotta voisin yrittää uusiks?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4205
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      115
      2536
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1068
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      198
      984
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      942
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      901
    7. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      884
    8. 36
      846
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      825
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      802
    Aihe