Ei tapoja tai taitoja

Jussi 60-luvulta Sis

Ennen miehet -paino sanssa miehet - ajoi puukuormat mettästä Jyry-Sisulla ja 285 hevosvoimalla. Silloin miehet osasivat käyttää vaihdelaatikkoa ja ohjata ohi kannon.
Nyt pojut oottaa 23 litraisia 1000 heppaisia, jotta pääsisivät edes tyhjänä mettään.

8

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 530heppaa

      Sillon olikin maks.yhdistelmä paino 45tonnia vai miten se oli. Vähemmän kumminkin kun nykyään. Ja autot kevyempiä itsessään... Tosi on että harvassa tahtoo olla ne kuskit jotka osaa ajaa Fullerilla ja vielä harvemmassa ne jotka sen laatikon enää haluaa, valitettavasti. Tuleehan se kuorma sieltä sillä 285 hepallakin, vaikka sitten vähän hitaamminkin perille. Onhan se kuitenkin niinkin että 30 vuotta sitten 100heppaa henkilö autossa oli paljon ja nykyään se on vähän ja kauppareissun pääsee varmasti 50 hepalla yhtälailla.

      • tdx,u

        Kuormat olivat aina kukkurallisia. Hyvä, että ketjuilla pysyvät kasassa ½ metria karikoiden päällä. Kyllä silloin tuotiin mettästä 70 tonnia tielle ja sahalle.


    • puukuski64

      puukenkäpellet saa yhdistelmää tyhjänäkään metsään, saati pois.

    • puukuski64

      rangaistus oli ajaa Sisulla. Kyllä Scania ja Volo olivat varmempia puuautoinakin.

      • että.

        puukenkäpelle.
        kaveri ajoi pöllejä nimenomaan puukengät jalassa,ja takaan,että ei huonoinpia kuskeja ollut.
        hirvitti,kun se pomppi sen nosturin kääntöputkien päällä niillä puukengillä.

        nivalassa pyöräytti täysperävaunun pihassa,missä ei mahdu henkilöautolla ympäri kääntymään.


      • raeli33
        että. kirjoitti:

        puukenkäpelle.
        kaveri ajoi pöllejä nimenomaan puukengät jalassa,ja takaan,että ei huonoinpia kuskeja ollut.
        hirvitti,kun se pomppi sen nosturin kääntöputkien päällä niillä puukengillä.

        nivalassa pyöräytti täysperävaunun pihassa,missä ei mahdu henkilöautolla ympäri kääntymään.

        pihassa. Pihassako puuautoilla työtä tehdään?


    • pöllimies

      miten tulee metästä! ajoin nuorena sisu sm300:sella,heppoja oli 406 ja nyt pillari-sisulla,heppoja 630.. sama metsätie,sama mäki ja saman kokonen kuorma. sm tuli mäen ykkösellä ja pillari nelosella...vaikka sm:ssä oli hitaampi perä!!!
      joten kyllä se voima helpottaa töitä... nyt joku miettii että mitä väliä millä vaihteella nousee??? no se on aika iso ero,että kun noustaa ykkösellä mäkeä,talvella...niin pitää olla paripyöräketjut päällä. mutta kun tullaan kolmosella tai nelosella,niin pääsee ilman ketjuja...

      • puukuski64

        olivat notkeampia kuin nykyiset ylensyöneet pullamössökuskit. Ketjujen allepano kesti korkeintaan pari minuuttia. Isommilla kuormilla silloin ajettiin kuin nykyään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3209
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      38
      2704
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2634
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      118
      2462
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      53
      2207
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      351
      1961
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1604
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1475
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1298
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      32
      1235
    Aihe