Millä minä saan kissani lopettamaan imemisen kun se tulee minun lähelle niin sitten alkaa kehräys ja imeminen minun vaatteitani joita on sillä hetkellä päällä. Varsinkin yöllä ja aamulla Tämä on luovutettu 7 viikon ikäisenä.
Kissa imee
14
2837
Vastaukset
- 20+11
Imemin johtuu liian aikaisesta luovutuksesta. Ongelma voi jatkua koko elämän, tai unohtua jossain vaiheessa.
- 12 viikkoa
Kissan luovutusikä on 12 viikkoa.
Miksi otit melkein puolet liian nuoren pennun? - faktat puuttuvat
12 viikkoa kirjoitti:
Kissan luovutusikä on 12 viikkoa.
Miksi otit melkein puolet liian nuoren pennun?Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.
faktat puuttuvat kirjoitti:
Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.
Taas alko tuo nillittäminen.
Kissan imeminen (mikä johtuu tässä tapauksessa luultavimmin liian aikaisesta emosta vieroittamisesta) ei todellakaan aina ole mikään pikkujuttu, vaan voi oikeasti olla kohtalokastakin. Isäni kertoi aikanaan kissanpennusta, joka oli vieroitettu liian aikaisin. Kissalla oli tapana imeskellä varpaitaan. Sattuipa niin, että kissa imeskeli sitten yhden varpaansa ihan verille, sai bakteerin vereensä ja hoidosta huolimatta menehtyi.
Joten hyvät ihmiset miettikää kaks kertaa MIKSI se kissa pitää ottaa alle 12-viikkoisena. En nyt tarkoita pelkästään alkuperäistä kirjoittajaa. :)- 4+22
Nefisa kirjoitti:
Taas alko tuo nillittäminen.
Kissan imeminen (mikä johtuu tässä tapauksessa luultavimmin liian aikaisesta emosta vieroittamisesta) ei todellakaan aina ole mikään pikkujuttu, vaan voi oikeasti olla kohtalokastakin. Isäni kertoi aikanaan kissanpennusta, joka oli vieroitettu liian aikaisin. Kissalla oli tapana imeskellä varpaitaan. Sattuipa niin, että kissa imeskeli sitten yhden varpaansa ihan verille, sai bakteerin vereensä ja hoidosta huolimatta menehtyi.
Joten hyvät ihmiset miettikää kaks kertaa MIKSI se kissa pitää ottaa alle 12-viikkoisena. En nyt tarkoita pelkästään alkuperäistä kirjoittajaa. :)faktat puuttuvat myös siitä, että kissan ei tarvitsisi olla 12 viikkoinen!!!
Totta on että liian varhain vieroitetulla pennulla voi olla erinäisiä käytösongelmia joista varsinkin vanhemmalla iällä ilmenevä aggressiivisuus ihmisiä ja muita kissoja kohtaan on ehkä pahin, tai ainakin se sattuu enemmän omistajaan kun verta vuotaa! Tarpominen, imeminen, nuoleminen, arkuus muita kissoja kohtaan jne. ovat myös yleisiä oireita. Joka tapauksessa kissan psyykkiselle kehitykselle on tärkeää, että se saisi olla emonsa ja pentuesisarusten kanssa mahdollisimman pitkään. Vapaudessa elävä kissa pitää pennut luonaan hyvinkin pitkään, joten miksi ihmisen pitäisi sitten ottaa liian pieni pentu itselleen? - Eila49
12 viikkoa kirjoitti:
Kissan luovutusikä on 12 viikkoa.
Miksi otit melkein puolet liian nuoren pennun?Tämän kissan emä lopetti jo viikoa ennen imettämisen ja sitten ilves tappo sen. Joten otin edes yhden neljästä pennusta itselle ja sai takuulla hyvän kodin maalais talossa missä ei ole enään karjaa.Olemme me kaksin mieheni kanssa ja vietetää eläke päiviä täällä maalla.
- 4´2
Eila49 kirjoitti:
Tämän kissan emä lopetti jo viikoa ennen imettämisen ja sitten ilves tappo sen. Joten otin edes yhden neljästä pennusta itselle ja sai takuulla hyvän kodin maalais talossa missä ei ole enään karjaa.Olemme me kaksin mieheni kanssa ja vietetää eläke päiviä täällä maalla.
itse et laske kissaasi ulos vapaana!
Aika dorka on ollut emän omistaja joka on laskenut kissan ulos ilveksen tapettavaksi vaikka sillä on pienet pennut.
Jos aina säälistä otamme alaikäisen pennun itsellemme, niin tuemme vain vastuuttomia kasvattajia joille pennun luovutusikä on ihan sama, samoin emän kohtalo! - äljåhub
faktat puuttuvat kirjoitti:
Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.
12viikkoa on oikea luovutus ikä!!!!
- kissafani72
siitä muka on että se imee sun vaatteita?? mulla oli 17vuotta kissa joka imi koko ikänsä aina välillä ja ei se mua kyllä haitannut!!! kolli imi siksi kun sen emo kuoli kun vaavi oli 1 päivän vanha ja joutui tuttupulloa imemään!!
- kissa__
Vaatteista voi irrota nukkaa johon kissa voi tukehtua. Se, että sinun kissalle ei näin käynyt, ei tarkoita ettei muille voisi käydä...
- että niin..
kissa__ kirjoitti:
Vaatteista voi irrota nukkaa johon kissa voi tukehtua. Se, että sinun kissalle ei näin käynyt, ei tarkoita ettei muille voisi käydä...
Minulla on 14 viikkoisena luovutettu nyt jo pari vuotias tytteli, joka imee omaa tissiään.. joten ei se nyt aina katso sitä luovutusikää..
Ja jos nyt ei ylireagoitas asioihin niin kamalasti. - kissa__
että niin.. kirjoitti:
Minulla on 14 viikkoisena luovutettu nyt jo pari vuotias tytteli, joka imee omaa tissiään.. joten ei se nyt aina katso sitä luovutusikää..
Ja jos nyt ei ylireagoitas asioihin niin kamalasti.Kyllähän keuhkosyövänkin voi saada vaikka ei tupakoisi. Joskus vaan käy paska flaksi vaikka kuinka tekisi asiat oikein.
Kokeilepa huviksesi nyhtää villavaatteita, huomaatko paljonko lähtee nukkaa, se kaikki pienen kissan elimistöön ja lopputuloksen voi melkeinpä arvata.
- Anonyymi
Ei ole perää, että Kissan imeminen johtuisi liian aikaisesta luovutuksesta. Se on urbaani legenda.
Mulla ny kaksi kissaa ja toinen tuli nelikuukautisena ja toinen 14 viikkoisena. Nelikuukautisena tullut imee peittoja. Samoin meillä kotona kotona oli välillä montakin sukupolvea kissoja, osa "lussutti" osa ei. - Anonyymi
Odota pari vuotta, niin se nylkyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492328- 262193
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161494- 1241427
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883