madeira

onko kokemuksia kyseisestä paikasta ja hotelli porto mare?
51295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Porto Maresta on tuoreita palautteita palstalla Matkailu/Europpa/Portugali/Madeira. Samalla palstalla kerrotaan luonnollisesti myös Madeirasta. Madeira on luonto- ja kulttuurikohde. Kaikki aikaisemmat viestit aiheesta kuin aiheesta löytyvät parhaiten tämän sivun oikeassa yläreunassa sijaitsevalla hakutoiminnolla Laaja haku.

Äänestä

Riippuu tietenkin mitä hakee lomalta, mutta Madeira on mun ehdottomasti lempparikohde! Ja olen käynyt esim Thaimaassa, kanarialla, jenkeissä, espanjassa, ym ym.
Minä arvostan lomillani luontokohteita, vuoristoja, kukkia, ihania retkiä.
Madeiralla kannattaa esim käydä suurella saarikierroksella, delfiini-safarilla "kolombus lavalla" ym. ym

Mutta siellä siis ei ole hiekkarantoja, vaan vain merivesialtaita. Mut loman voi yhdistää Porto santoon jossa pääsee rantalomailemaan. ja sit madeiralla on myös sadekuuroja (jotta kukat kukkis)

Äänestä
  • Madeiralla on merivesialtaiden lisäksi kivirantoja, joita peittävät sileiksi hioutuneet pikkukivet. Sellainen ranta on mm. Lidossa. Tämän lisäksi saarella muutamia ihmisen tekemiä hiekkarantoja, mm. Calhetassa (Funchalista itään) Praia da Calheta, jota peittää mantereelta tuotu vaalea kaunis hiekka.

    Saaren etelärannikko, jossa Funchal sijaitsee, on kuivaa subrooppista aluetta. Jylhien pinnanmuotojen vuoksi Madeiran saarella on monta ilmastoa. Niinpä eri puolilla saarea liikkuva voi keskikesälläkin saman päivän aikana kokea kaikki saaren neljä vuodenaikaa.

    Äänestä

Funchal ei ole mikään erikoinen kaupunki, lähempää löytyy mielenkiintoisempia. Mutta luonto Madeiralla on kyllä ihana... täytyy vain olla kiinnostunut luonnosta ja esim. joka aamu olla kiinnostunut lähteämään vaeltamaan. Tietty pitää olla eka selvillä miten sinne vaellusreiteille pääsee, joka ainakin omasta mielestäni vaati perehtymistä ja rahaa.. eli matkanhintaan kannattaa laskea reilusti lisää. Yöelämää ja iltaviihdettä Funchalissa ei juuri ollut ja suurin osa turisteista vanhuksia.

Äänestä
  • Funchal on miellyttävä, siisti, turvallinen portugalilainen pikkukaupunki, joka tarjoaa niin luontoa kuin kulttuuriakin. Funchalissa on runsaasti mm. pieniä museoita, jotka kertovat sen, niinkuin koko Madeirankin vaiheista vuosisatojen saatossa. Puutarhoista kiinnostuneille Funchal monine puutarhoineen tarjoaa mielenkiintoista nähtävää.

    Tarjolla on myös klassisen musiikin konsertteja.

    Jotta Funchalista ja Madeirasta voisi nauttia paremmin, on paikkaan parasta tutustua kotona ennen matkaa hyvän matkaoppaan avulla.

    Madeiraan on monta tapaa tutusta, vaeltaminen ei suinkaan ole ainoa, vaikka se tosin viekin lähimmäksi luontoa. Silloinkin, jos tuntee esim. kasveja etukäteen, saa vaelluksesta huomattavasti enemmän kuin sellaiselle sokkona lähtenyt turisti.

    Monet yritykset järjestävät erilaisia opastettuja retkiä Funchalista ei puolille Madeiraa. On luonnollista, että retket maksavat, kun kaikki on järjestetty valmiksi. Suomalaiset kuuluvat tilastojen mukaan maailman rikkaimpaan väestönosaan. Madeiralaisten keskimääräinen kuukausipalkka on korkeintaan noin 1000 e, suomalaisten lähempänä 3000 e.

    Puheet siitä, että Funchal olisi pelkästään vanhusten matkakohde tai kaupunki, johtuvat satunnaisen matkailijan tietämättömyydestä. Tällaisen väitteen esittäjä ei tunne Funchalin ikärakennetta eikä portugalilaista huvielämää. Matkailijoiden ikärakenne vaihtelee luonnollisesti jonkin verran vuodenajan mukaan. Muistanette, että Madeiralla lomailevat myös portugalilaiset. Funchal ei ole koskaan kuollut. Matkailija vain ei löydä, sitä mitä hakee.

    Kun Funchal ei ole rantalomakaupunki, paikallinen viihde ei luonnollisestikaan ole suunnattu matkailijoille, vaaan paikallisille asukkaille. Nuorille löytyy baareja ja diskoja, joissa meno jatkuu puolesta ysötä (huom!) aamun valkenemiseen. Etenkin kesäaikaan koko Madeira on tulvillaan erilaisia kesäjuhlia. Seuratanssien osalta saattaa olla puutteita, sillä paikallisilla on tomat tanssipaikkansa, mm. yksityisklubit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mies vaan kirjoitti:

onko kokemuksia kyseisestä paikasta ja hotelli porto mare?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu