Talo haja-asutusalueelle

aika hankalaa

On tässä suunniteltu uuden talon rakentamista haja-asutusalueelle, pihaan hevostallia yms. Rakennuspaikaksi tarvitsisi pari hehtaaria maata ja tuollaisen löytäminen Varsinas-Suomesta ei tunnu olevan ihan yksinkertaista.

Maanmittauslaitoksen tilastojen mukaan metsää myydään täälläpäin noin 5000€ hehtaari ja peltoa noin 10.000€. Jos välittäjillä on jotain parin hehtaarin paloja myynnissä, niin niistä pyydetään 30-60 tonnia, vaikka tilastojen mukaan toteutuneet hinnat voisivat olla enneminkin 15 tonnin paikkella. Karkeasti voisi sanoa että pyynnit tuntuu olevan tuplat toteutuneesta tasosta.

Onko missään palvelua, jossa saisi vaikka karttakoordinaattien perusteella selvitettyä maan omistajan? Eli etsisin mielestäni kivoja paikkoja talolle ja sitten vaan toivoisin että joku suostuu myymään järkevään hintaan.

Tai sitten voisin tietysti vain laittaa ilmon lehteen, joko itse tai sitten antaa siitä toimeksianto välittäjälle.

3

793

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34

      Jos joku myy pari hehtaaria maata, niin se on yleensä myyty tonttimaaksi - katsopa, mikä on tonttien toteutunut hinta. Mitä pienempi läntti, sitä suurempi hinta, vasta kun puhutaan useiden hehtaarien hinnoista, niin voidaan jättää välistä pois "tonttihinta" ja voidaan katsoa, että myydöön metsää tai peltoa.

      • no jaa

        Mitä eroa on tontilla ja maalla?

        Jos myydään tonttimaata, niin silloin kai pitää olla kaava ja muut valmiina rakentamista varten? Kunnallistekniikka tontinrajalla yms. ?

        Eihän se ole hullu joka pyytää, mutta se on hullu joka maksaa varsinaissuomen keskimääräisen 3€/neliölle metsästä, jolla ei ole mitään muuta kuin huonoa metsää.


      • ettänäin...
        no jaa kirjoitti:

        Mitä eroa on tontilla ja maalla?

        Jos myydään tonttimaata, niin silloin kai pitää olla kaava ja muut valmiina rakentamista varten? Kunnallistekniikka tontinrajalla yms. ?

        Eihän se ole hullu joka pyytää, mutta se on hullu joka maksaa varsinaissuomen keskimääräisen 3€/neliölle metsästä, jolla ei ole mitään muuta kuin huonoa metsää.

        Metsätalousmaan maapohjan arvo liikkuu jossain 400-1000€ välillä hehtaari. Siihen puuston arvo päälle. Lisähintaa tekee sitten niin moni asia. Hyvät tonttipaikat, Sijainti yleensäkin paikassa jonne jotain joku voisi haluta rakentaa, Hyvät tieyhteydet, Viljely kelpoinen pelto, Ranta, Hyödyntämis kelpoinen sora,hiekka,tai kallio alue, tai mikä vain asia jonka takia alue voisi olla keskiverto metsätalous maata halutumpi ostokohde.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      2197
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      136
      1245
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      142
      1185
    4. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      75
      993
    5. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      991
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      60
      916
    7. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      80
      751
    8. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      737
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      707
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      246
      678
    Aihe