MTV3: kirkko apuun velallisille

Nyt se on alkanut. Mitäs minä sanoin. Katsokaa Maikkarin tämän illan uutiset ja todetkaa itse omilla silmillänne, kuinka romahdus on alkanut. Uutisissa haastatellaan kirkon työntekijää, joka kertoo asuntovelkaisten tarvitsevan kirkon apua toimeentuloa varten. Sosiaalitoimiston apukaan ei siis enää riitä! Nyt menee läävää pakkohuutokauppaan ja pankinjohtajan veli hieroo tyytyväisenä sukukalleuksiaan! Kohta saa halvalla, kun lisävakuuksia ei sitten löytynytkään!

Arvoisa palstan tuulipuku! Pidä varasi tai MINÄ tulen ja ostan kämppäsi pakkohuutokaupasta. Lupaan nauraa hohottaa samalla kun laitan nimeni kauppakirjaan!
11176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

HEH HEH, tuhnuparodiaa parhaimmilaan, nauran vedet silmissä..

Kaikki tuhnulegendat samassa viestissä.. romahdus, kirkko, sosiaalitoimisto, pakkohuutokauppa, pankinjohtajan veli, sukukalleudet (tämän kohdalla lenti räät näppikselle), pakkohuutokauppa, lisävakuudet (ei helvetti nauru ei meinannut loppua ollenkaan).. joillakin on huumorintaju kohdallaan.

Ja tuulipukutermin oikein käytöstä plussat..

Äänestä

Kurjalta näytti.
Olen jo pitkään ihmetellyt ihmisten kauheita velkoja ja tapaa ottaa lainaa lainalle ja lainaa siihenkin.
"Kaikki mulle heti nyt" -mentaliteetti alkaa lyödä kynsille.
Oli vaan pakko ostaa se iso talo ja 2 uutta autoa ja kallis grillikin vielä 100% lainarahalla.

Harmi vaan että mitään ei ole opittu vuosien saatossa.

Äänestä
  • on alhaalla,eli velkaa ei ole oikeastaan yhtään ja eikait sitä nyt takaisin tarvi maksaa. Kuhan retostellaan kunnes vapaa kk:t käytetty. Sitten Wouti hoitaa homman alta pois.

    Kyllä nyt kelpaa ... ... ... ... ootella.

    Äänestä

yhteenvedon tekisi niin sinä ole pankinjohtajan veli.

"pankinjohtajan veli hieroo tyytyväisenä sukukalleuksiaan"
"MINÄ tulen ja ostan kämppäsi pakkohuutokaupasta"

Onko todellakin asiat näin huonosti pankinjohtajan veljet huutelevat tällä palstalla.......
BUUBUBHAHHAHAHAHAHA

Äänestä
  • Onnittelen tarkkanäköisyydestäsi, minun veljeni nimittäin on pankinjohtaja. Tiedän paljon enemmän kuin arvaattekaan. Mitäs luulette, miksei pankkiväki nyt osta vaan myy minkä ehtii jos jotain omistaa?

    BUUBUBUBUUBAAAAAAAAH! Myyntijuna meni jo!

    Kauppakirjan kirjoittamisen jälkeen vien vaimon viinerinleikkeelle - ja minä maksan!

    Äänestä

http://www.katsomo.fi/?progId=44537

Jos ikivelallinen haluaa menettää yöunensa niin siitä vaan. Toivottavasti kuulut kirkkoon, sillä nyt on syytä rukoilla, ettei läävä lähde alta.

Äänestä
  • Asuntovelallinen joka on kahden asunnon loukussa ja vuokralaisia joiden talouden on viimeistellyt pikavipit, sama tuttu tarina. Kahden asunnon loukusta selvitään melko nopeastikin mutta vuokran maksussa menee koko elämä.

    Äänestä

tokihan katsoit itsekin tuon jutun? No sitten varmaan havaitsit että jutussa ei puhuttu sanaakaan asuntovelallisista vaan vuokralaisista.

Äänestä
  • Jo otsikossa, siinä punaisessa mikä lipuu ohi, puhutaan nimenomaan asuntovelallisten maksuvaikeuksista.

    Äänestä

Jo on aikakin että saa paskaa käteen vastuuttomasta elämästä.
Kaikki on lainalla hankittua, matkat, autot, vene, talo, grilli, kihlasormuksetkin.
Ihan hyvä että markkinatalous välillä muistuttaa ihmisiä siitä, mitä todellisuus on.
Kyllä tulee kovat paikat eteen vielä monelle velkaiselle, 15 vuotta on pitkä aika.

Itselläni on omakotitalo, mutta jo velaton.
Vanha rintamamiestalo joka on täysin remontoitu viimeisen 10 vuoden aikana.
Autojakin on 2, toinen vuosimallia -03 ja toinen -91

Vaan ei paina velka, ei huolestuta työttömyys/lomautukset.
Hulluhan saa olla mutta ei tyhmä eikä tykkimies.

Äänestä

Eipä paljoa velalliset enää huutele:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rommaus kirjoitti:

Nyt se on alkanut. Mitäs minä sanoin. Katsokaa Maikkarin tämän illan uutiset ja todetkaa itse omilla silmillänne, kuinka romahdus on alkanut. Uutisissa haastatellaan kirkon työntekijää, joka kertoo asuntovelkaisten tarvitsevan kirkon apua toimeentuloa varten. Sosiaalitoimiston apukaan ei siis enää riitä! Nyt menee läävää pakkohuutokauppaan ja pankinjohtajan veli hieroo tyytyväisenä sukukalleuksiaan! Kohta saa halvalla, kun lisävakuuksia ei sitten löytynytkään!

Arvoisa palstan tuulipuku! Pidä varasi tai MINÄ tulen ja ostan kämppäsi pakkohuutokaupasta. Lupaan nauraa hohottaa samalla kun laitan nimeni kauppakirjaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu