Kenelläkään vinkkejä, miten saisin opetettua koirani pitämään häntänsä alhaalla näyttelyhihnassa? Koirani on varsin tempperamenttinen ja uhoaa ja esittää kovaa nostamalla hännän kohti taivaita kun se tietää olevansa huomion keskipisteenä. Pysty häntä kuitenkin vaikuttaa yleisilmeeseen hyvin paljon ollakseen loppujen lopuksi aika pieni virhe. Eli miten saisin opetettua koiraa pitämään häntäänsä alhaalla näyttelyissä? Kokemuksia?
Häntä alas?
8
4868
Vastaukset
- rotu?
Ikä yleensä auttaa tähän, kun elämänkokemus (jos omistaja pitää huolen, että se on hyvää) kasvaa. Silloin ei tarvi enää esittää muille, vaan koira on varma itsestään.
Lisäksi harjoittelua. Näyttelyaamun sähellys kotona, automatka, koiran puunaus edell pv:nä, valtava paikka jossa hälinää ja valtava määrä koiria ja ihmisiä tuijoittamassa, on koiralle aina erikoinen ja epäilyttävä tilanne. Mitä useammin käytte (mätsärit hyvää harjoitusta), sitä paremmin koira tottuu.
Mieti myös käytöksesi, pienikin paine koiram suuntaan ja hermostuneisuus vaikuttavat aina.- brthrs
olet varmaan kysyt kasvattajalta miten sisaruksilla, emällä,isällä ja muilla suvussa häntä käyttäytyy?
- umpikujassa
Puolitoistavuotias narttu on kyseessä. Eikä sitä ahdista tai ole epävarma itsestään, mutta toki kyseessä on luultavasti osittain se nuoruuden uhma. Koira siis nauttii kehässä olosta, tervehtii tuomaria aina innokkaasti, mutta osaa hienosti olla välittämättä muista koirista. Se vaan on ihan intopinkeänä ja sen näköinen, että haluaa osoittaa koko maailmalle että "minä olen täällä". Häntä ei siis ole pystyssä epäluuloisuuden tai hermostuneisuuden takia. Ollaan käyty muutamassa näyttelyssä ja useammassa mätsärissä, harjoiteltu näyttely ja kehäkäyttäytymistä n. puolivuotiaasta lähtien.
- ...
umpikujassa kirjoitti:
Puolitoistavuotias narttu on kyseessä. Eikä sitä ahdista tai ole epävarma itsestään, mutta toki kyseessä on luultavasti osittain se nuoruuden uhma. Koira siis nauttii kehässä olosta, tervehtii tuomaria aina innokkaasti, mutta osaa hienosti olla välittämättä muista koirista. Se vaan on ihan intopinkeänä ja sen näköinen, että haluaa osoittaa koko maailmalle että "minä olen täällä". Häntä ei siis ole pystyssä epäluuloisuuden tai hermostuneisuuden takia. Ollaan käyty muutamassa näyttelyssä ja useammassa mätsärissä, harjoiteltu näyttely ja kehäkäyttäytymistä n. puolivuotiaasta lähtien.
...pystyhäntä ei kuulu rotuominaisuuksiin, niin luonnollisestikin koirasi pysty häntä on rakenteellinen virhe, jonka kuuluukin laskea koiran arvostelua.
Ainakin ajokoirissa pystyyn nouseva häntä on lyhyen lantion merkki ja koska koiralla joka menestyy näyttelyissä, on esimerkillinen rotunsa ulkomuotoinen edustaja, ei saa olla lyhyttä lantioita, lyhyt lantioiset koirat eivät pärjää kehässä.
Eli mitäpä jos koirasi rakenne ei vain ole rotuominaisuuksiltaan hyviin arvosteluihin riittävä, koska sillä on liian pysty häntä? Silloin koira ei ole ulkomuotovalio ainesta, eikä sitä käytetä jalostuksessa ulkomuotonsa takia. Moinen tuskin haittaa ketään perheenjäsenenä, mutta jos koira on vain näyttelyjä varten otettu, silloin rakennevika saattaa harmittaa.
Jos lähdet kenitekoisesti laskemaan koiran häntää, niin silloin saat sanomista koiran liikkeistä, jotka rajoittuvat, eivätkä ole rotuominaiset.
- oikotiellä
Jos koira kantaa häntää korkeammalla kuin rotumääritelmä määrittelee, on mielestäni epäilyttävää käyttää kepulikonsteja hännän laskemiseen vain paremman näyttelymenestyksen toivossa. Omassa rodussani on monilla samanlaisia häntäongelmia. Hännän pitäisi pysyä selkälinjan alapuolella, mutta useilla yksilöillä se nousee liian ylös, joillain jopa suoraan ylöspäin ja vielä kaartuu kippuralle päästä. Tällaisia koiria ei mielestäni pitäisi käyttää jalostukseen, jollei luonne ole poikkeuksellisen hyvä.
- paljon treeniä lisää
niin sitten vaan paljon treeniä. Moni nostaa häntänsä sen tilanteen aiheuttaman jännityksen vuoksi. Pätevä tuomari osaa tunnustella mm hännä kiinnitystä, mikä voi olla osatekijä hännän nousuun liian ylös. Pätevän tuomarin pitäisi myös osata katsoa, onko hännän nousu kehässä jatkuvaa vai onko se tilanteesta johtuvaa.
- umpikujasta pois
Oikotiellä, olet oikeassa. Tiedän vain, että koiria on opetettu pitämään häntää nätisti näyttelyissä (ja luoja tietää mitä kaikkia muita kepulikonsteja käyetään), mutta miksi alentua itse samalle tasolle? Toivottavasti aika kuitenkin tasottaisi koiran luonnetta, niin voisi niissä näyttelyissä vielä käydä. Kannatta varmaan enemmin keskittyä muihin harrastuksiin, ainakin toistaiseksi, kun nuo näyttelyt on niin kalliitakin...
- Anonyymi
Miten teillä meni tämän häntä asian kanssa näyttelyt?
meidän pieni 6kk tekee sitä samaa, eli häntä nousee kehon yläpuolelle/keskitasoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k382386Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel482020Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91946Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien421671Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1361391Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi221011Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62883Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️67876Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka118871- 67856