tämä palsta, todella. Millaista porukkaa täällä on, kun kaikki vaan lähtevät pois, kaikki vanhat vakkarit ovat pois kohta. Raspiksesta ei kuulu mitään, Ira aikoo nyt lähteä pois, kaikki sellaiset joilla olisi paljon annettavaa ja kertomista kokemuksistaan toisille tueksi, ovat häipyneet...
Vaikia elämä, totta tosiaan.
Vaikia elämä, totta tosiaan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
että joidenkin ihmisten palstahiljaisuuteen voi olla syynä muukin kuin vain viitsimättömyys tulla kirjoittelemaan? Luitko ollenkaan viestiäsi ennen sen lähettämistä?
Voi, voi itsellesi!
olla lukematta viestiä ennen sen lähettämistä? Raspiksella on varmasti syy olla pois palstalta, sen uskon.
Irahan ei lähde minnekään, miettii jo uusia osia kertomuksiinsa..."kohta tulee mies, jonka nimeltä hän aina ties ja vie hänet herraskartanoon..." laulaa Maarit ja hyvin laulaakin.
Ja onhan tänne tullut uusia kirjoittajia, jotka kirjoittavat tuoreista sairauskokemuksistaan.
Toivotaan heitä lisääkin, cancer on hyvä mutta saattaa olla liiankin "virallinen" kirjautumisineen.
Joskus elämä on vaikia ja joskus sen lisäksi vielä kiireinen, niin aina ei jouda täällä poikkeamaan.
Silloin tällöin pistäydyn ja niin varmaan muutkin. Me vanhat syöpäpotilaat kyllä silloin tällöin seuraamme palstaa, mutta elämässä on muutakin. Uskon että näin kuuluu ollakin.
Oliko sulla jotakin erityistä mielessä?
Ilomielin ainakin minä kommentoin, jos jotakin sellaista vastaan tulee, ja jos vaan osaan, vaikken käytäkään mitään vakinimimerkkiä.
Reilusti vaan kysymyksiä ja ajatuksia kehiin. Joku konkreettinen juttu? Mielummin kun ympäripyöreä arvostelu palstalaisten kirjoituksiin. Tämänhän piäisi olla vuorovaikutteista toimintaa.
palsta ole ankea,paljon hyviä kirjoituksia syövästä , hoidoista ja asiallista tietoa :: Siinä vaiheessa,kun joku kokee ettei hänellä ole enää tarvetta ,kiinnostusta ,eikä asiaakaan kirjoittaa,hän lopettaa.
Uusia syöpäpotilaitahan valitettavasti tulee aina lisää ja osa heistä löytää tämän palstan jossa voi keskustella kohtalotovereitten kanssa:)
Raspiksen vaikeneminen tosin huolestuttaa koska hänellä on vakava syöpä ja hän kirjoitti silloin tällöin ,lähes viikoittain ja aina asiallisesti ja huumoripitoisesti vaikeistakin asioista.
Ei liene tarkoituskaan että kaikki kirjoittavat joka päivä,riittää että kirjoitetaan silloin,kun on kirjoittamisen aika,halu kertoa ja kysellä ,keskustella:)