Tapahtui Pietarin keskustan metroasemalla:
Metrovaunun oviaukolla seisoi vain pari nuorta tyttöä. Vaimon kanssa valitsimme siis tämän luukun. Hetken kuluttua alkoi luukulle kerääntyä kaukaasialaisilta vaikuttavia tyyppejä, vaikuttipa yksi jopa kiinalaiselta.
Epäilykseni heräsivät ja siirryimme tyhjän oviaukon kohdalle ja metron saapuessa astuimme vaunuun sisään.
Vaimo ehti istumaan, mutta takaapäin ja sivulta alkoi armoton minuun kohdistuva töniminen. Sivusilmällä näin edellämainitun kiinalaisen työntävän voimalla minua kyljestä. Samalla varmistui mistä oli kyse.
Onnistuin tönimään tyypit sivummalle, mutta en ehtinyt edes nähdä mihin ne hävisivät. Käsi taskuun varmista lompakon kadonneen. Lompakossa olivat vain päivän kayttövarat ruplina.
Eurot ja luottokortti säilyivät kaulapussissa ja myös reppu pysyi kyydissä.
Mikäli varkaat olisivat päässeet toimimaan normaalilla tavallaan, jossa pari heistä menee vaunuun ensin, pysähtyvät ja takaa tulevat kollegat tönivät ja tuuppivat olisi meiltä molemmilta todennäköisesti lähtenyt kaikki irtisaatava.
Siis Pietarissa liikkuessa ei kannata pitää mukanaan mitään muuta kuin välttämättömät päivän käyttörahat.
Lisää vastaavia tapauksia on vaikka kuinka paljon tiedossa.
Ihmetellä täytyy miten Pietarin metron turvallisuus missään mielessä voidaan taata, jos varkaat valvontakameroista huolimatta saavat vapaasti mellastaa.
Lähti kuin lompakko Pietarin metrossa
14
1857
Vastaukset
- Rasputin 63
Onko pakko ottaa lompakko aina mukaan! Rahat housujen etutaskuun, sieltä harva pystyy niitä viemään.
- Alan Rankin
Sieltähän se lähtikin, lompakko housun etutaskusta. Lähtee muuten vaikka alushousuista, kun viisi miestä lähtee ottamaan.
- se venäjän pelle
Alan Rankin kirjoitti:
Sieltähän se lähtikin, lompakko housun etutaskusta. Lähtee muuten vaikka alushousuista, kun viisi miestä lähtee ottamaan.
Pitäsikö pitää lompsaa suussa tekareiden vieressä vai kitalaessa ?
- dfgdf
Itseltäni ei koskaan ole mitään Pietarissa lähtenyt, vaikka varmasti yritetty / tsekattu on.
Itse en pidä ikinä mitään takataskuissa tai avoinaisissa taskuissa, tollasissa tilanteissa muuten laitan aina kädet taskuun, jotenka sieltä on pahempi mitään kaivaa.
Sitäpaitsi perusvenäläiseen tapaan itse tönin kahta kauheemmin metrossa ja annan kyllä sievästi kyynärpäätä tuuppimisesta.
Viisi miestä tai ei, mutta tuskin ne avointa tappelua metrossa tai muuallakaan aloittaisi, missä on ihmisiä paljon ympärillä.
Toisaalta en kyllä vaikuta turistilta, vaikka en venäläiseltäkään.- Rod Pokes
Luepa viime viikonvaihteen Aamulehden liitelehdestä kuinka kokeneelle maailmanmatkaajalle
kävi Pietarin ratikassa. Kaikkea voi sattua vaikka ei turistilta näyttäisikään. - xdsfsd
Rod Pokes kirjoitti:
Luepa viime viikonvaihteen Aamulehden liitelehdestä kuinka kokeneelle maailmanmatkaajalle
kävi Pietarin ratikassa. Kaikkea voi sattua vaikka ei turistilta näyttäisikään.No valitettavasti en Aamulehteä tilaa, enkä kyllä mistään arkistoista tollasia rupee kaivamaan vaikka utelias luonne olenkin. Kerro toki, että miten kävi?
Voin kyllä jotakuinkin arvata, kyllähän sen tietää/näkee minkälaiset ihmiset Pietarissa ratikoita käyttää... Ratikoille vetää vertoja ehkä Kuptsinon sivukujilla pyöriminen turistina, muttei moni muu asia.
- kerppe
Jos jotain kommenttia heittäisi..
Myös nuoret tytöt ovat taitavia taskuvarkaita.
Miten teidät "bongattiin" satojen matkustajien joukosta? Vain itse tiedätte selityksen. Nimittäin ihan normityöläisen metrokulkijan lompuukia ei kannata varastaa.
Kun aikoinaan hyppäsin enemmän Pitskussa, tuli metrossa illalla vastaan tilanne, jossa joku Afganistanin sodan veteraani kerjäsi rahaa. Olin siinä oviaukolla putkessa kiinni ensimmäisenä. Kaveri päästeli litaniansa kurjuudesta ja niinpoispäin. Kun puhun jotakuinkin ymmärrettävää venäjää, sanoin, että omapahan on ongelmasi ja maasi ongelma, ei paljon kiinnosta näin Suomalaisena. Ei kaveri häkeltynyt yhtään, kysyi, onko tupakkia heittää? No, sen tietty tarjosin. Kun vaunussa oli sellanen kohtuuhiljainen aika, matkustajat mahtuivat istumaan, niin kattelin miten lähes kaikki kaivelivat mun vastauksen jälkeen rahaa kaverille.
Silleen opetuksena sanoisin, että ei kannata hölöttää millään kielellä liikoja, mulla vaan kävi säkä tuossa. - Dick Pecker
Hesarin toimittajalta lähti bussissa Pietarissa takin alla olleesta vyölaukusta kolme luottokorttia.
Ilman sen kummempaa hipelöintiä tapahtuneen varkauden toimittaja huomasi vasta hotellissa.
Kolmessa tunnissa korteilla tehtiin 15 000 € ostokset. Lue lisää taloussivuilta.- Inkoossa
minulta lähti neitsyys bussin takapenkillä v 1971 kun olin kesätöissä rahastajana.
- oppirahoja
Voi lapsi parka. Jos tämä sattuu olemaan totta niin voisit panna kortteihin päivittäisen nostorajan jonka ei pidä Venäjällä olla iso.
- huihujaa
Hesarin toimittaja, bussissa Pietarissa. Kuin amatöörin tekemää näytelmän käsikirjoitusta...
- Putinomania
Venäjä on kaiken pahan kehto.
- Volodjana
Olivat siis kaukaasiasta, eivätkä mulukosilimä ryssiä?
- perStaskulompsa
Miltä sinusta tuntui kun olit tullut sillä lailla raiskatuksi metrossa vaimosi silmien alla. Tunsitko vihaa vai olitko kiihottunut monikulttuurisuudesta niinkuin kotisuomessa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131703Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1381696Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2701250Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285965
- 130962
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49878- 10875