Lähti kuin lompakko Pietarin metrossa

Alan Rankin

Tapahtui Pietarin keskustan metroasemalla:

Metrovaunun oviaukolla seisoi vain pari nuorta tyttöä. Vaimon kanssa valitsimme siis tämän luukun. Hetken kuluttua alkoi luukulle kerääntyä kaukaasialaisilta vaikuttavia tyyppejä, vaikuttipa yksi jopa kiinalaiselta.
Epäilykseni heräsivät ja siirryimme tyhjän oviaukon kohdalle ja metron saapuessa astuimme vaunuun sisään.
Vaimo ehti istumaan, mutta takaapäin ja sivulta alkoi armoton minuun kohdistuva töniminen. Sivusilmällä näin edellämainitun kiinalaisen työntävän voimalla minua kyljestä. Samalla varmistui mistä oli kyse.
Onnistuin tönimään tyypit sivummalle, mutta en ehtinyt edes nähdä mihin ne hävisivät. Käsi taskuun varmista lompakon kadonneen. Lompakossa olivat vain päivän kayttövarat ruplina.
Eurot ja luottokortti säilyivät kaulapussissa ja myös reppu pysyi kyydissä.

Mikäli varkaat olisivat päässeet toimimaan normaalilla tavallaan, jossa pari heistä menee vaunuun ensin, pysähtyvät ja takaa tulevat kollegat tönivät ja tuuppivat olisi meiltä molemmilta todennäköisesti lähtenyt kaikki irtisaatava.

Siis Pietarissa liikkuessa ei kannata pitää mukanaan mitään muuta kuin välttämättömät päivän käyttörahat.
Lisää vastaavia tapauksia on vaikka kuinka paljon tiedossa.
Ihmetellä täytyy miten Pietarin metron turvallisuus missään mielessä voidaan taata, jos varkaat valvontakameroista huolimatta saavat vapaasti mellastaa.

14

1866

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasputin 63

      Onko pakko ottaa lompakko aina mukaan! Rahat housujen etutaskuun, sieltä harva pystyy niitä viemään.

      • Alan Rankin

        Sieltähän se lähtikin, lompakko housun etutaskusta. Lähtee muuten vaikka alushousuista, kun viisi miestä lähtee ottamaan.


      • se venäjän pelle
        Alan Rankin kirjoitti:

        Sieltähän se lähtikin, lompakko housun etutaskusta. Lähtee muuten vaikka alushousuista, kun viisi miestä lähtee ottamaan.

        Pitäsikö pitää lompsaa suussa tekareiden vieressä vai kitalaessa ?


    • dfgdf

      Itseltäni ei koskaan ole mitään Pietarissa lähtenyt, vaikka varmasti yritetty / tsekattu on.
      Itse en pidä ikinä mitään takataskuissa tai avoinaisissa taskuissa, tollasissa tilanteissa muuten laitan aina kädet taskuun, jotenka sieltä on pahempi mitään kaivaa.
      Sitäpaitsi perusvenäläiseen tapaan itse tönin kahta kauheemmin metrossa ja annan kyllä sievästi kyynärpäätä tuuppimisesta.
      Viisi miestä tai ei, mutta tuskin ne avointa tappelua metrossa tai muuallakaan aloittaisi, missä on ihmisiä paljon ympärillä.
      Toisaalta en kyllä vaikuta turistilta, vaikka en venäläiseltäkään.

      • Rod Pokes

        Luepa viime viikonvaihteen Aamulehden liitelehdestä kuinka kokeneelle maailmanmatkaajalle

        kävi Pietarin ratikassa. Kaikkea voi sattua vaikka ei turistilta näyttäisikään.


      • xdsfsd
        Rod Pokes kirjoitti:

        Luepa viime viikonvaihteen Aamulehden liitelehdestä kuinka kokeneelle maailmanmatkaajalle

        kävi Pietarin ratikassa. Kaikkea voi sattua vaikka ei turistilta näyttäisikään.

        No valitettavasti en Aamulehteä tilaa, enkä kyllä mistään arkistoista tollasia rupee kaivamaan vaikka utelias luonne olenkin. Kerro toki, että miten kävi?
        Voin kyllä jotakuinkin arvata, kyllähän sen tietää/näkee minkälaiset ihmiset Pietarissa ratikoita käyttää... Ratikoille vetää vertoja ehkä Kuptsinon sivukujilla pyöriminen turistina, muttei moni muu asia.


    • kerppe

      Jos jotain kommenttia heittäisi..
      Myös nuoret tytöt ovat taitavia taskuvarkaita.
      Miten teidät "bongattiin" satojen matkustajien joukosta? Vain itse tiedätte selityksen. Nimittäin ihan normityöläisen metrokulkijan lompuukia ei kannata varastaa.
      Kun aikoinaan hyppäsin enemmän Pitskussa, tuli metrossa illalla vastaan tilanne, jossa joku Afganistanin sodan veteraani kerjäsi rahaa. Olin siinä oviaukolla putkessa kiinni ensimmäisenä. Kaveri päästeli litaniansa kurjuudesta ja niinpoispäin. Kun puhun jotakuinkin ymmärrettävää venäjää, sanoin, että omapahan on ongelmasi ja maasi ongelma, ei paljon kiinnosta näin Suomalaisena. Ei kaveri häkeltynyt yhtään, kysyi, onko tupakkia heittää? No, sen tietty tarjosin. Kun vaunussa oli sellanen kohtuuhiljainen aika, matkustajat mahtuivat istumaan, niin kattelin miten lähes kaikki kaivelivat mun vastauksen jälkeen rahaa kaverille.
      Silleen opetuksena sanoisin, että ei kannata hölöttää millään kielellä liikoja, mulla vaan kävi säkä tuossa.

    • Dick Pecker

      Hesarin toimittajalta lähti bussissa Pietarissa takin alla olleesta vyölaukusta kolme luottokorttia.
      Ilman sen kummempaa hipelöintiä tapahtuneen varkauden toimittaja huomasi vasta hotellissa.
      Kolmessa tunnissa korteilla tehtiin 15 000 € ostokset. Lue lisää taloussivuilta.

      • Inkoossa

        minulta lähti neitsyys bussin takapenkillä v 1971 kun olin kesätöissä rahastajana.


    • oppirahoja

      Voi lapsi parka. Jos tämä sattuu olemaan totta niin voisit panna kortteihin päivittäisen nostorajan jonka ei pidä Venäjällä olla iso.

      • huihujaa

        Hesarin toimittaja, bussissa Pietarissa. Kuin amatöörin tekemää näytelmän käsikirjoitusta...


    • Putinomania

      Venäjä on kaiken pahan kehto.

    • Volodjana

      Olivat siis kaukaasiasta, eivätkä mulukosilimä ryssiä?

    • perStaskulompsa

      Miltä sinusta tuntui kun olit tullut sillä lailla raiskatuksi metrossa vaimosi silmien alla. Tunsitko vihaa vai olitko kiihottunut monikulttuurisuudesta niinkuin kotisuomessa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe