Pölyä kaihtimissa!

Moi!
Minulla on uusi talo ja ikkunat ovat normaalit, sisäpuolelta 2k ja sitten ilmaväli, jossa kaihdin ja sitten kolmas ruutu ILMAN TIIVISTETTÄ. Ikkunat ovat tosi hyvät, varsinkin näin kuumana kesänä, vaikka on lounaaseen neliökaupalla ikkunapintaa, ei tule kuumuutta sisään haitaksi asti, mutta ongelmana on välin ja kaihtimien pölyyntyminen! Varsinkin kaihtimien puhdistaminen on työlästä ja aikaa vievää hommaa.
Onko kukaan laittanut superlontiivistettä ulkopuitteeseen, että tuulettuuko väli sitten, tai osaksi ainakin?

5

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ensimmäinen parempi

      laita tiivistettä vaikka sellaista superlonia tai vastaavaa sinne mistä se pöly tulee niin sitten se ei pölise. Jos sitten talvella vetää pikkuisen huuruun niin poista yläreunasta tiiviste 5 sentin matkalta. mutta vasta sitten jos kovalla pakkasella tarvitsee. Talotehdas on säästänyt ja jättänyt välin tiivistämättä.
      Toinen tapa välttää kaihtimien puhdistus on myydä kämppä ja ostaa sellainen jossa ei oo isoja ikkunoita lounaaseen että ei tarvitse kaihtimia.
      Tuo ensimmäinen ratkaisu on hyvä jos haluat asua siinä kämpässä

    • hoihoihoi

      Ulkopokaan on olemassa ns. hengittäviä tiivisteitä esim. huopatiiviste. Päästää ilman läpi, eikä ikkuna huurru edes pakkasella mutta pysäyttää pölyn.

      • tyjn yt

        Olen taas itse luullut, että ulkopuolista ikkunaa ei saisi tiivistää, jottei kosteus kerääntyisi ikkunoiden välitilaan.

        Kyllähän kaihtimet aina pölyyntyvät, samoin ikkunat likaantuvat. Siksi niitä pestään.


      • kunnyt
        tyjn yt kirjoitti:

        Olen taas itse luullut, että ulkopuolista ikkunaa ei saisi tiivistää, jottei kosteus kerääntyisi ikkunoiden välitilaan.

        Kyllähän kaihtimet aina pölyyntyvät, samoin ikkunat likaantuvat. Siksi niitä pestään.

        Ei saa tiivistää, mutta jos pöly on ongelma, niin voidaan laittaa hengittävä/"suodattava" tiiviste.


    • pölypeikko

      Eikös Lindholmin Olli myinyt kaihtimia tässä taannoin? Vieläkö siltä voi ostaa tuotteita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      568
      2633
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1426
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1350
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      98
      1347
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1236
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      106
      1139
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      134
      1004
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      920
    9. 76
      886
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      861
    Aihe