mikä rotu olisi kyseessä

213456tseh

haussa olisi agilitykaveri. Koiran koosta sen verran, että tarvittaessa syliinnostettava koira olisi hyvä. ei siis liian suuri säkä, eli yli polven menevät rodut ehdoton ei.

vaatimuksia olisi helppo koulutettavuus, tietty välinpitämättömyys vieraiden suhteen, (en jaksa kaikkien naamalle hyppivää koiraa), sekä herkkyys koulutuksen suhteen.

olen harkinnut entlebuchin paimenkoiraa, mistään vaan ei tunnu kasvattajia löytyvän. toinen olisi schipperke. Jos joku osaa kertoa näistä roduista jotakin, tai antaa muita ehdotuksia, niin otan ne mielelläni vastaan.

asun siis yksin, tilaaon kaksio ja oma piha. lenkkeilyä olisi hyvin tiedossa agilityn ohessa. lisänä olisi hyvä että koira ei karkailisi helposti, (voisi olla vapaana metsälenkeillä.)

14

763

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksi rotua lisää

      Taikka Kroatian Paimenkoira? Aika kiva paketti sopivassa koossa! Aina valmis toimintaan säällä kuin säällä sekä helppohoitoinen karva. Rotuna pääsääntöisesti hyvin terve vielä. Jos et ole tutustunut, niin googletappas asiasta lisää. Nykyään niitä syntyykin suht paljon (eli vuosittain) myös Suomessa. Soveltuu tosi moneen harrastukseen, ja mudi omaa myöskin pk.oikeudet, joita ei Kroatianpaimenkoiralla ole.

    • 3 Cardigania

      Welsh Corgi Cardigan täyttää mainitsemasi ehdot.
      Corgi seuran sivuilta on linkit kasvattajiin, luonteeseen yms.
      http://www.corgiseura.net/

    • kasvattajii
      • sajfasjfkasjfaiofj

        Shetlanninlammaskoira sopisi hyvin:)


    • islis isi

      Rotu kuvailee kriteereitäsi :-)

    • hyrtsipyrtsi

      ehdottomasti pyreneittenpaimenkoira. Vieraita kohtaan hieman varautunut, omistajalleen mielettömän uskollinen. Yleisesti ottaen reaktioherkkä, mutta rakastaa toimimista. Erittäin fiksu, energinen ja mahtava kaveri harrastuksiin.

    • 14+9

      Minullekin tuli mieleen shetlanninlammaskoira.
      Varmaan tiesitkin, mutta koiran kouluttaminen vaikuttaa siihen, että se ei hypi vieraiden päälle :D

    • porohoitottaja

      Suht matala painoonsa nähden. Yleensä yhden ihmisen/perheen koira, paitsi jos pennusta asti kasvaa kaikkien ihmisten keskellä, jolloin siitä tuleekin avoin, kuten kaiken rotuisista koirista siinä tapauksessa. Sopii agilityyn ja muuhunkin harrastustoimintaan. On energinen, uskollinen, ja helposti koulutettavissa oleva paimenkoira.

    • Unkarinpaimenkoirat

      Entlebuchia et kyllä syliin noin vaan kaappaa...

      Unkarilaisista puli, ja pienemmät versiot mudista ja pumista.
      Näissäkin isot voivat olla 45 cm ja 15 kg.
      Harrastuskoirat ovat yleisesti näissä roduissa avoimia vieraille ihmisille, mutta eivät mielesteleviä.
      Sitten voi olla niitä jotka ovat hyvinkin pidättyviä.

      Huonoiten metsässä karkaava on puli, koska sillä on vähiten "sekatyömiehen" vikaa, eli se ei osaa toimia kuin paimenena, sitä ei rottien ja muiden öttiäisten jahtaaminen kiinnosta.

      http://www.unkarinpaimenkoirat.com

      • M

        Isot Mudit voivat olla yli 45cm ja painaa 20kg. Mudi on oiva rotu, mutta se ei sovellu kaikille.


      • tuo paino"
        M kirjoitti:

        Isot Mudit voivat olla yli 45cm ja painaa 20kg. Mudi on oiva rotu, mutta se ei sovellu kaikille.

        20 kg painoinen mudi on jo liian painava ja määritellään virheelliseksi.


    • mä..

      kääpiövillakoira?
      koulutuksesta ja vapaasta lenkkeilystä en tiedä... mutta agilityssa pärjää ja on alle polven mittainen.

      • Dallinger

        Sheltti on aika nappi toivomuksiisi nähden. Sheltit on helppo kouluttaa,ja yleensä käyttäytyvät oikein hyvin,agissa mestaruusluokissa meneviä,pysyy irti missä vain ja on oiva ystävä. Painaa alla 10 kg ja säkää alle 40 cm. Sheltti on hyvin monipuolinen kaveri,ja niitä löytyykin paljon. Itselläni on 17 vuoden kokemus rodusta ja hyväksi todennut. :D


    • serraa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      115
      2403
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1453
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      641
      995
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      962
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      97
      878
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      686
    Aihe