En tiedä onko normaalia mutta yhdelläkään aikasemmista pennuista ei ole ollut samanlaista. minulla on nyt 9vk ikäinen kissanpentu ja se nukahtelee kesken leikin vähäksi aikaa ja säpsähtää sitten hetken päästä ja jatkaa siitä mihin jäi :O Eriskummallista. Tänään leikitettiin sitä nii se saattoi välillä vähän naukuakin "nukkumisen" aikana.. Kerkes leikittää n. 5 sekuntia se nukahti? ja heräs sit varmaan n. 5 sekunnin kuluttua välillä meni vähä kauemmi.. Ajattelin soitella huomenna eläinlääkärille mut aattelin et onko jollain kokemuksia? Ymmärrän kyllä että on pentu ja väsyy mutta tuo ei ollu kyllä normaalia..
kissani nukahtelee..Help!
Min1992abc
20466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Minusta se kuulostaa ihan normaalilta pennulta. Ehkä kyseessä on vain sellainen vähän vilkkaampi otus, joka ei oikein malta nukkua kunnolla varsinkin jos sinulla on muitakin kissoja ja touhua riittää. Kyllä meillä ainakin koira unissaan ukisee ja kissatkin saattaa heiluttaa häntää ja käpäliä. Itse uskon, että se on vain uneksimista, näkevät varmasti jännittäviä unia. Kokeilepa vähän vaikka silitellä kun nukahtaa, jos saisit kisun rentoutumaan tai vie huoneeseen, jossa on hiljaista ja rauhallista. Luin jostain, että kissat nukkuvat jopa 16 vuorokaudessa, joka on minusta paljon. Ja pennut tarvitsevat aina enemmän unta kuin isot kissat, ihan niin kuin ihmislapsetkin. En itse olisi kovin huolissani, mutta voithan soittaa vielä eläinlääkäriin jos asia sinua mietityttää. Jos soitat, olisi mukava kuulla, mitä sieltä kerrottiin, jotta itsekin olisi viisaampi.
...ei se todellakaan vaikuttanu normaalilta nukahtelemisilta.. mutta soittelin kahelle eri paikkakunnallekki nii olisivat passittaneet vielä kauemmas ku ei ollu sopivia vehkeitä ja arvelivat että vois ehkä aivoissa olla jotai.. mutta kuitenki tuo syö juo pissaa ja kakkaa iha normaalista ja riehuu/leikkii hirveesti että ei sen puoleen pitäisi olla mitään ongelmaa et tuntuu hyvin pärjäävän. :)
käyttäytyy emonsa seurassa? Entä onko muut pennut terveitä ts. eivät nukahtele?
Jos nukahtelu jatkuu, niin käytä sitä kuitenkin eläinlääkärin tarkistettavana ennen kun luovutat sen uuteen kotiin 12 viikon iässä, sillä pennulla saattaa olla esim. minimaalinen aivovaurio.
...sain pennun sieltä "kasvattajalta" jo reilu viikko sitten.. ja on koko ajan nukahdellut aiemminkin.. mut nyt se on vähän rauhottunu jo.. Otin myöskin kaverin sille että on vähä enempi seuraakin :) Hyvin tuntuu pärjäävän nuinkin.
Piti kirjottaa nimimerkiks min1992abc mut laitoin sit vahingossa minskin :D ei kai se nii justiisa mut sama tyyppi :D
Miksi otit kuukauden liian nuoren pennun? Kissan luovutusikä on 12 viikkoa, ja sitä nuorempi kissa tarvitsee emonsa ja sisarustensa seuraa!
Ensin otetaan alaikäinen kissanpentu ja sitten itketään kun alkaa erilaisia ongelmia ja häiriökäyttäytymistä ilmenemään.
Miten hiidessä ihmisille saisi päähän niinkin yksinkertaisen asian kuin että kissanpentua ei oteta eikä luovuteta ennen kuin 12 viikkoisena.
Ikävä tunnustaa, mutta koiranomistajat ovat paljon fiksumpaa väkeä, sillä siellä ei luovutusiästä kiistellä!
ENSINNÄKIN KISSA ON TEHNYT EDELLISESSÄ PAIKASSA, JA TOISEKS EN OLE KYSYNYT MITÄÄN LUOVUTTAMISISTA. SIIS KISSA ON NUKAHDELUT OUDOSTI IHAN PIENESTÄ LÄHTIEN!! OSAATTEKO TE NYKYAJAN IHMISET EDES LUKEA!! EIHÄN SITÄ SAA TEHDÄ MONIA MUITAKAA ASIOITA MUTTA NII NE IHMISET VAA TEKEE. EI NYT TAKERRUTA TÄHÄ IKÄ HOMMAAN KU KYSE EI OLLUT TODELLAKAAN SIITÄ. JA 8 VIIKKOSENAKI VOI JO KISSANPENNUN LUOVUTTAA.. SE ASIA EI LIENEE KUULU KELLEKKÄÄ TEILLE VAIKKA OLISI 1 PÄIVÄN VANHA KISSANPENTU!! SUUTUTTAA IHMISET JOTKA TULEVAT VAAN URPUTTAA TÄNNE JOS JOKU KYSYY NEUVOA.. >:( Ja sitä paitsi meillä on ollut monia kissoja (ja koiria ja hevosia lampaita lehmiä sika kanoja ym) nii enköhä nyt jotai tosta luovutuksestaki tiedä. tämä oli vaan outo asia mulle koska ei ole ikinä ollut tämmöstä edellisillä kissoilla.. Anteeks vaa tää suuttumine MUTTA älä kirjota jos ei ole mitään sanottavaa!
...mulla on kaks kissaa. Otin edelliselle myös kaverin. Molemmat NYT n. 10vk.. uudempi saattaa olla vähä nuorempi.. Mitäpäs nyt siitä tuumaatte :D
että sinä olet vain v**un tyhmä provoileva idiootti jolla ei ole muuta tekemistä kuin keksiä kinanaiheita netissä! Painu tekemään läksyjäsi, sillä maanantaina on taas koulupäivä!
...tämä oli tarkotettu?
Alle 8-viikkoisen pennun luovuttaminen on eläinsuojelurikos, ja virallinen luovutusikä on 12 viikkoa, joten siinä mielessä perseilysi on muidenkin asia.
http://www.aamupala.net/sites/pernionelainsuojeluyhdistys/default.aspx?id=499
...ne oo kuitenkaan alle 8 viikkosia. n.9vk kummatki oli ku tuli..
..muutenki nyt tää keskustelu meni ihan aiheen vierestä. :/ Ei oo ollu paljoo apua, yks on vastannu aiheeseen liittyvästi vai kaks ja muut sitten vaan jankannu kissan iästä. Turhapa täältäkkää mittää kysellä. Aattelin jos ois löytyny kohtalontovereita.
Eikö tunnukkin tosi kivalle kun täällä tullaan aukomaan päätä kissan luovutus iästä?
Ei muuta tekemistä kun nalkuttaa ja haastaa riitaa.
Katos kun keskenkasvuisilla ei oo muuta elämää nii pitää tulla tänne pätemään... :)
Ihan sama mitä täältä kysyt ja kun erehdyt mainitsemaan 8 viikkosen pennun nii mikä haloo nousee!
Itekkin otin kummatkin pennut 8-viikkosina ja ihan teille kaikille 12-viikon jankkaajille, nii aivan tarkoituksella, ja tyytyväinen olen ollut!
Mutta asiaan.
Tuo ei kuullosta minusta normaalille, ellei se tee sitä leikin yhteydessä.
En osaa oikein auttaa :/
Koita googlettaa kaikkialta mahdollisista paikoista ja soittele eläinlääkäreille.
Hyvää jatkoja pentusi kanssa :)
tyytyväinen, mutta kun puhutaan kissanpennusta, niin eikö se ja sen normaali kasvaminen ja kehittyminen kissaksi myös PSYYKKISESTI olisi tärkeämpää?
Minä, minä, minä.. minä haluan alaikäisen pennun! = Vastuuttomien kakaroiden tahtomista
...sun kans ihan samaa mieltä. Kyllä sen tietää sen luovutusiän ja nyt ei todellakaan ollut kyse siitä. Joo ja oon jo kysellyt eläinlääkäreiltä mut ei ne oikei osannu sanoa juuta eikä jaata.. Aattelin jos löytys ihmine jolla on vastaavanlainen tapaus että mikä siinä saattaisi sitten olla vikana. Sanoivat että aivoissa vois olla jotai ja sit ne sano et sydämessä ja ja ja.. Otappa siitä sitte selvää, ja tulis varmasti tosi kalliiksi käyttää tuolla pitkän matkan päässä tekemässä joku aivodiagnoosi ym. Hyvin pirteä pentu muuten että luulen sen pärjäävän noinkin. :) Mut kiitos sulle vastauksesta.
JA TÄNNE EI ENEMPÄÄ TARVI KIRJOTELLA KISSAN IÄSTÄ TIEDÄN KYLLÄ MINKÄ IKÄSIÄ MUN KISUT ON JA PORUKKA ON JO TARPEEKS JANKANNU KISSAN LUOVUTUSIÄSTÄ! OTTAKAA ITELLENNE VAIKKA 12 VUOTIAITA KISSOJA!! KIITOS AIHEESEEN LIITTYVIÄ JUTTUJA!
Eipä nää dorkat tajuu pitää naamaansa kiinni täällä, vaan niskavillat nousee pystyy kun mainitsetkin sen yhden asian.. hymyilyttää väkisinkin.. :)
Toivottavasti löytys kohtalo toveri, ei varmasti ole mukavaa kun ei tiedä mikä on :/
mutta jatketaan aiheesta :)
Joo, hyvä asenne tosiaan lemmikkien pitämiseen. Luovutusiällä ei ole mitään väliä ja kissaa ei viedä eläinlääkäriin koska "tulis varmasti tosi kalliiksi käyttää tuolla pitkän matkan päässä tekemässä joku aivodiagnoosi ym."
Kerrohan nyt vielä että pidät kissojasi vapaasti ulkona?
..kyllä muaki keiltämättä vähä naurattaaki jotkut muka niin täydelliset ihmiset! :D Ja se _eläinlääkäri sano et mun pitää seurata iän myötä et jatkuuko se, ja jos jatkuu nii sit vien näytille et mikä mättää siis kun se vähä kasvaa.._ ja kyllä mä nyt sen vien näytille jos se jatkuu vielä vähä vanhempanaki esim puolen vuoden iässä. Ja öö, mitäs vikaa siinä on jos kissan pitää irti?? jos asuu vaikka maalla ja siellä pitää ja naapureille ok jos kisu käy välilä moikkaamassa. Mut en kyllä asu ja ei kissani ole irti :D En ikinä päästäskää, voi pian käydä hassusti :'(