Kemi....

...,.,.,.

Kemin koirapuistoa ei ole aidattu muutako ympärillä on vain pelkkä jorpakko josta pääsee kyllä yli nämä vesipedot. Talvella puistoon ei ole ainakaan oman koiran kanssa mitään asiaa kun vedet jäätyy.. Koirapuiston portin alta pääsee pienenpi koira livistään karkuun. Ainakin kerran tipsu vaarallisesti hortoili irti alueen parkkipaikoilla.. Miten saaha kaupunki panostaan enemmän tähän???

3

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jouten

      "11.1.10 Kysymys: Koirapuisto
      Hei, Olen jo pitkään kuullut, että Kemin koirapuisto aiotaan siirtää nykyisestä paikastaan. Onko tämä hanke totta ja onko sille jonkinlainen aikataulu? Koirapuiston siirtämistä tai edes sen aitaamista olen odottanut jo vuosia. Kohta alkavat taas ihanat hiihtokelit ja minulle helpoin reitti mennä jäälle hiihtämään olisi Kiikelistä/Ruutinrannalta. Koska hiihtelen kytkettynä olevan koirani kanssa saamme koirapuistoa ohittaessamme lähes joka kerta koirapuistosta jonkun irtokoiran peräämme. Nykyisin siis sukset täytyy ahtaa autoon ja ajaa esim. sisäsatamaan, josta pääsee jäälle. Samoin kävely tenniskenttien takaa vievällä upealla kävelyreitillä on täysin kiellettyä, koska aina joku tottelematon koira tulee puistosta perään. Se pieni oja pitelee puistossa kyllä pienet seurakoirat, mutta isommat koirat eivät ojaa edes huomaa. Näyttää siltä, että koiria ei osata kouluttaa siten, että tulisivat omistajan niitä kutsuessa tai pysyisivät tietyllä alueella, vaan koirien annetaan juosta missä haluavat. Joskus koirapuiston lähistöllä kävellessä minulle on huudettukin, että pitäisi ulkoilla muualla. Ja vaaratilanteiden välttämiseksi näin täytyykin tehdä.

      Onhan aidaton koirapuisto typerä keksintö! Mitä sillä portillakaan tekee kun aita jätetään tekemättä, kuulostaa ihan hölmöläisten tekeleeltä.

      Itsekin olen \"koiraihmisiä\", mutta nykyinen koirapuisto on vain ongelma meille, jotka pidämme koirat kiinni, kuljemme (tai kulkisimme, jos voisimme) yleisiä kulkureittejä ja siivoamme koiramme jättämät jätökset."
      Nimimerkki: Koiran kanssa lenkkeilijä

      Vastaus:
      Ruutin alueella on kaavoitus käynnissä. Kaavojen saatua lainvoiman, aloitetaan ko. alueen rakennussuunnittelu, jossa huomioidaan myös koirapuiston alue. Tässä yhteydessä selviää koirapuiston lopullinen sijainti. Kun lopullinen koirapuiston sijainti tiedetään, niin suunnittelussa huomioidaan myös aitaukset ja muut rakenteet.

      Ko. alueen yleiskaava on nyt vireillä ja tämän jälkeen käynnistyy asemakaavoitus eli alueen rakentaminen voitanee aloittaa aikaisintaan vuonna 2012.

      Mika Grönvall, yhdyskuntatekniikan päällikkö.
      Tällaista on kysytty kaupungin omilla sivuilla. Saattaapi puiston paikka vaihtua, jos asemakaavaa hiukan rukataan. Mutta näillä eväillä mennää ja opeta koirasi tottelevaiseksi, nii ei karkaa.

    • tepsu ja napsu

      Kyllä se "tipsu" aidattomassakin puistossa oppii käymään kunhan oppii tuntemaan alueen. Näkyyhän ne muillakin pysyvän jopa talvellakin, vaikka ympärillä ei olekkaan aitoja. Muuten kyllä mahtava paikka, varsinkin kesäisin. Saa nähdä pysyykö jatkossa samalla paikalla, kaavailevat jotain asutusta alueelle?

    • olin puhdas

      Kemin koirapuistossa näkyy olevan joitakin rasittavia tyyppejä. Eivät välitä vaikka oma koira käy toisen päälle jatkuvasti. Onhan se eko korkealla kun saa hiljaa mielessä hihittää ku oma koira ei jätä toiselle rauhaa, vaa kimpussa kielloista huolimatta. Sinulla 3 minulla 1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe