Ollaan tehty avioehtosopimus, mutta ei olla saatu sitä maistraattiin asti. Onko avioehtosopimus laillinen tällä tavalla?
Onko tämä pätevä?
9
765
Vastaukset
- kukkasenkaste
Luulisin että on. Kannattaa vielä varmistaa maistraatilta:)
- nasse-setä.
... luulemisillasi on? Luulet nimittäin väärin. Vasta maistraatissa rekisteröity avioehto pätee.
- Pätevä
Ei ole pätevä
- vm55
Ei ole laillinen,huolehdi pian maistraattiin.Kait olet sitten ymmärtänyt,että testamenttikin on tarpeen joissain tapauksissa.Oletteko selvittäneet lesken hallintaoikeudet jos olette uusiopari.
- pari..
mitään leskiä olla kumpikaan ???????????
- maistraattiin
pari.. kirjoitti:
mitään leskiä olla kumpikaan ???????????
Mutta toisesta tulee leski, jos olette lopun ikää yhdessä.
- pari.
maistraattiin kirjoitti:
Mutta toisesta tulee leski, jos olette lopun ikää yhdessä.
olla.
- nietu---
Aivan viraton lappu.
- mk
astuu voimaan kun se reksiteröidään maistraattiin niin sillä on merkitystä ja siitä pitää olla myös maininta onko se voimassa puolison kuollessa ja vain erotilanteessa. Monet tekevät evioehdon siten että erotilanteessa voimassa mutta ei silloin kun toinen puolisoista kuolee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490