Voiko Calc:ssa solun kehystämiseen tarkoitetun työkalun (työkalurivissä) oletusviivapaksuutta muuttaa paksummaksi. Oletusviivapaksuutena on niin ohut viiva että jos kytkee asetuksista "ruudukko" päälle niin kehystetty solualue ei juurikaan erotu pohjaruudukosta tulostettaessa. Tuntuu aika työläältä mennä "kivi kerrallaan" muotoiluvalikoitten kautta viivoja paksuntamaan kun pikatuökalu kelluu palkissa valmiina. Siis missä piileksii ko. pikavalikon oletussäädöt?
OO3.1.1
2
334
Vastaukset
Eikös tässä ole sama idea ehdotettuna vuodelta 2003, seitsemän vuotta sitten:
http://qa.openoffice.org/issues/show_bug.cgi?id=18027
"- it is not possible to set a default border thickness"
Näyttää olevan vielä alkutekijöissään tuon kehittäminen, kun ei ole edes tavoiteversiota vielä asetettu, vaan eipä ole kukaan äänestänytkään tämän kehitystarpeen puolesta. Ei siis kiinnosta käyttäjiä tarpeeksi?
Ehdottomasti vaikuttaisi kätevältä, että Reunat-työkalun oletusviivatyyli olisi määrättävissä käyttäjäkohtaisesti tai tyylikohtaisesti. Mutta solutyylimäärittely näyttäisi muuttavan kaikkien (valittujen) solujen reunat ja sivutyylimäärittely ei näyttäisi muuttavan solujen reunaviivaa. Eivät siis erityisemmin liity Reunat-työkaluun. Että en ainakaan minä löydä näistä tyylimäärittelyistä kaipaamaasi asetusta. Sen joutuu siis tekemään valintakohtaisesti Muotoilu - Solut - Reunat-välilehdeltä. Muotoilu-pensseli toimii parhaiten samankokoisten alueiden tapauksessa, ei siis yleispätevästi.
Toivottavasti olen väärässä.- kde4.41
Juu näin on. MS-tautioffisessa avautuu pikkuvalikko oikealla hiiriklikillä ja tadaa valitse paksuviiva jne..mrr ei luulis olla mahdotonta openofficen värkkääjille tehdä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746344MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415418Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624279NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734142Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja673901Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.751233- 3281095
- 601060
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32880Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831