Onko Open Office Writerin merkkimäärässä mukana varmasti kaikki tiedoston merkit tekstilaatikoita myöten? Mistä voin tietää, mitä kaikkea Open Office osaa siihen laskea? Sain siis eräälle tiedostolle merkkimäärän Open Officella, mutta en Wordillä. Nyt vain varmistelen, että luotanko tähän vai etsinkö kolmatta ohjelmaa.
Merkkimäärä
Tarkka täti
1475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Esimerkiksi yksi kirjain i on OO.o:n sanalaskurissa sana, mutta kaksi merkkiä ei ole sana rivin keskellä, vaikkakin se näkyy merkkeinä. Suomeksi kumpikaan ei ole sana jne. Kaipa erilaisissa koostemerkeissä tulee samantapaista määrittelyrajaa vastaan.
Näkyy tuo laskevan tekstikehysten ja kuvatekstien kirjaimet, mutta Piirros-palkin kuvioihin liittyvät tekstit eivät tule laskuun mukaan, ei edes Teksti-työkalun kuviossa. Näin itse kokeiltuna.
Määrittelyt löytynevät täältä:
http://specs.openoffice.org/writer/index.html
Ihan vaan tulee mieleen, että jos merkkimäärä liittyy johonkin sopimukseen, niin jos sovitaan, että Writerin version 3.x merkkimäärä tietyin asetuksin ratkaisee, niin sillähän tuosta päässee? Olettaen, että kumpikin riittävästi luottaa tähän.
Entisvanhaan oli merkkimäärä puhtaassa tekstitiedossa aika sama kuin tiedoston koko, mutta siihen ei voi enää luottaa, kun pelkän a-kirjaimen sisältävä tiedosto onkin pienempi kuin pelkän ä-kirjaimen sisältävä tiedosto.