Siis heräsin tuossa yöllä, kun tajusin toisen korvan tinnittävän, humisevan ja kuulon heikentyneen. Kokeilin korvanpuoleista aluetta kädellä ja tuntui, kuin korvalehden ja ympäröivän alueen tuntokin olisi heikentynyt toisen vastaavaan verrattuna. Minulla on ollut viikon ajan tosi kipeä nielu ja silmätulehdus (rähmimistä yms) ja levisikö tulehdus nyt sitten korvaankin? Minulla on penisilliinikuuri, mutta minua huolestuttaa, auttaako se? Olen nyt 3 tablettia ottanut ja palkintona on ollut korvan lukkiutuminen. En saa sitä mitenkään auki ja sisällä, kuten myös ulkopuolella tuntuu painetta. Kun käänsin yöllä päätä vaivaisen korvan puolelle, kuului tärykalvosta humahtelua. Kun käänsin pään alaspäin rupesi sattumaan. Muuten ei koske mihinkään.
Onko mitään keinoa, millä saisin korvatorven auki? Mitään ''räjäyttävää'' ainetta? Ei kai tästä jää pysyvää kuulovammaa????????? Haluan apua, muuten en keksi mitään muuta, kuin tehdä itsemurhan. Tämä tauti on niin kauhea! Kellään ei varmasti koskaan ole tällaista tautia ollut, eikä kehenkään ole niin paljon henkisesti koskenut, kuin minuun! Kun edes saisi tuon korvan auki, niin muut oireet voisin pitää vaikka lopun elämääni!
Onko mitään keinoa, millä saisin korvatorven auki? Mitään ''räjäyttävää'' ainetta? Ei kai tästä jää pysyvää kuulovammaa????????? Haluan apua, muuten en keksi mitään muuta, kuin tehdä itsemurhan. Tämä tauti on niin kauhea! Kellään ei varmasti koskaan ole tällaista tautia ollut, eikä kehenkään ole niin paljon henkisesti koskenut, kuin minuun! Kun edes saisi tuon korvan auki, niin muut oireet voisin pitää vaikka lopun elämääni!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tyypillinen suhtautuminen sairauteen. Kun ihminen tulee kipeäksi hän (vastoin kaikkea tietoaan) pystyy ajattelemaan vain että tällaiseksikö elämä nyt meni, en näin voi elää. Oikeasti järjen tasolla hän tietää, että esim viikon päästä koko asia on muisto vaan, mutta hän ei kumminkaan pysty sitä niin kokemaan ellei hän pysty ulkoistamaan tautia ja seuraamaan itseään ikään kuin ulkopuolelta, ettei tämä minua koske vaan joku nyt on tuolla lailla kipeä.
ON olemassa erilaisia lääkkeitä jotka avaavat tiehyitä poskionteloissa, mutta kannattaa kumminkin vähän katsoa miten antibiootti vaikuttaa. Antibiootti ei auta samalla tavalla hetkessä kuin särkylääke.
No voithan kysyä apteekista jos olisi jotain sopivaa ilman reseptiä, siis jos et heti vielä mene uudestaan lääkäriin.
Kurkkukipu on käytännössä hävinnyt, se on hyvä. Silmätkin alkavat aueta pikkuhiljaa. Minua ahdistaa tuo korva tällä hetkellä! Korvaongelma on ihmisen kaikkein pahin ongelma, sillä esim. huminaa ja tinnitystä ei saa tahdonalaisesti poistettua. Kuulo on jatkuva aistimus. Siksi tuollainen paine, kuulon heikkeneminen, humina ja tinnitys tekevät olon epätoivoiseksi! Onko keltään puhottu tärykalvoja? Miten paljon koski ja miten kauan?
Jos sulta puhkastaa tärykalvo niin silloin humisee ja lujaa. Onko sulla välikorvan tulehdus? Mee lääkärii
Tärykalvo puhkaistaan, jos kova on kovin kipeä sen takia että välikorvassa on niin paljon märkää että se siellä painaa herkkiä kohtia.( Jos on ollut jossain vaikka mätäpaise niin tiedät, mitä tarkoitan. Kipu helpottaa kun paise puhkaistaan.) Kun kalvo puhkaistaan niin mätä päästään sitä kautta imemään pois. Reikä parantuu itsestään umpeen, ellei panna samalla ilmastointiputkea, joka pitää reiän auki. Puhkaisun jälkeen korva on vielä lievästi kipeä muutamia tunteja, muttei se mitään humise eikä tinnitä, ellei ole jokin muu syy.
Tärykalvo voi puhjeta myös esim jos korva saa kovan lyönnin. On kipeä, mutta paranee ennalleen.
Piti vielä sanoa että kalvo voi varsinkin lapsilla puhjeta itsestäänkin, jos mädän paine siihen on suuri. Tämäkin paranee ennalleen.
Kävin taas lääkärissä ja lääkäri sano, että minulla on:
-välikorvan tulehdus
-silmän sidekalvon tulehdus
-nielurisantulehdus
-keuhkoputken tulehdus
Aika kova paikka tämä on, mutta onneksi minulla on nyt isoja keltaisia pillereitä, joiden luulisi auttavan...
Nuo ovat tavallisia ohimeneviä tauteja!