moikka..mulla on 3vuotta vanha pöytämallin kone..xp:n käyttöjärjestelmä ja avastin ilmainen virusjutska windovsin oma palomuuri.. eli,kun käynnistän koneen väliin menee "normiaika alle 5min",mutta taas välillä menee hulppeat puolisen tuntia ku pääsee nettiin.. aamusin tuntus että aukee normaalisti,mutta näin iltasin menee sika kauan aikaa..mistäköhän johtuu?.oon skannannu avastin omalla jutulla,ja myös malware bytes,antimalwarella....troijalainen löyty ja poistin sen,mutta ei auttanu...ja kyllä käyn "aikuisviihresivuillla,enkä meinaa sitä tulevaisuuressakaan lopettaa...... kiitos ja moi..:)
hidas käynnistyminen
jommpa
7401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
XP ei tarvitse itsensä lisäksi aina käynnistyvänä periaatteessa muuta kuin virustorjunnan.
Loppuja voi käynnistellä manuaalisti, kun tarvitaan.
Suorita > msconfig > OK > Käynnistys...ja rukseja pois liioilta aina käynnistyviltä.
Google auttaa selvittämään, mikä on mikäkin.
Vain ne pois, mitkä tunnistat tarpeettomiksi.
...windowsiin ole saatavilla joku "startup" tyyppinen ohjelma, jolla saa kätevästi nuo turhat käynnistyvät ohjelmat pois? Mulla nimittäin oli sellainen ja se toimi hyvin ja nopeasti, kunhan teki vain niin, kuin se ohjelma ehdotti.
Siis eikö meinaa yhdistää nettiin vai lataako se alussa pirun kauan? Kuten Hörhör sanoi niin msconfigilla pystyy säätämään mitä alussa käynnistyy, toinen softa millä voi katella on aiheettomia softia on Hijackthis.
http://www.download.fi/tietoturva/haittaohjelmien_poisto/hijackthis.cfm
Lataa ja pura CD:lle Linux Ubuntu ja käynnistä kone sillä niin voit olla varma turvallisuudesta seikkailla millä sivulla tahansa.
Kun poistut noilta sivuilta ja suljet koneen niin mahdolliset haitakkeet katoavat samantien ja sun varsinainen käyttöjärjestelmäsi pysyy puhtaana ja voita jatkaa normisurffailua ilman pelkoa troijalaisista yms. muista haitakkeista.
Puhdas xp käynnistyy n. minuutissa. Kelpo selain siitä pari sekuntia ja olet netissä. Joko haittaohjelma ei ole poistunut tai tehnyt muutoksia järjestelmään. Asenna käyttis uudestaan.
Sivuilla kuin sivuilla voit rauhassa selailla, haittaohjelma ei sieltä pomppaa sen paremmin kuin hyppykuppaakaan ole olemassa. Edellyttäen tietysti, että käyttis ja kaikki ohjelmat ovat päivitettyinä sekä tiedät mitä asennat koneellesi.
Millähän vempaimella olet yhteydessä nettiin? Esim. mokkulalla saattaa iltaisin kestää yhteyden saaminen kymmeniä minuutteja, koska iltaisin on ruuhkaa. Riippuu myös vähän paikkakunnasta.
On xp Prof....laitoin RAM lisää ,512-512 sitten otin tällaisen ohjelman ADVANCED SYSTEM CARE FREE jolla skannasi n koneen,ohjelmassa on muuten sellainen mahdollisuus säätää mitkä ohjelmat avautuvat käynnistyessä ja paljon muita säätöjä.Vanha kone muuttui nopeaksi noin 1min ja netissä.