koiramme lehdessä on kuulemma ollut kunnon jutut kurinpidollisista toimista MONTAA kenneliä kohti.
Yksi niistä on surullisen kuuluisa snautseri kenneli espoosta.
Elinikäinen kielto tuli kaikkeen, molemmille osapuolille.............
Oletteko lukeneet jutut?
Minua kummastutti vain asia:
Jos päätökset oikeudessa on annettu jo 2008, niin kuinka on mahdollista , että kennelliitolla menee 2 VUOTTA omien toimenpiteidensä tekoon ???
Korjatkaa jos olen väärässä, minulle luettiin uutiset, en ole siis nähnyt itse artikkelia.
KOIRAMME LEHDEN KURINPITOTIEDOT
20
1527
Vastaukset
- 14+8
siinä liitossa :(
- kennelliitto on raha
On aina ollut.
Mun mielestä sinne maksetaan ihan turhasta.
Hyvä esimerkki on tämä tietokanta jupakkakin.
Kuka vaan voi muutella tietoja suojaamattomaan tietokantaan ja ylläpitäjä ei edelleenkään tee asialle mitään, eli suojaa sitä......
Anteeksiantamatonta toimintaa, etten sanoisi.
itse hakisin vahingonkorvauksia kennelliitolta henkisistä kärsimyksistä. Heillä on ollut takuulla tuo suojaamattomuus tiedossa ja silti eivät ole asialle mitään tehneet. He ovat myös tekemättäjättämisillään näin ollen sallineet tapahtuneen ja ovat näinollen vastuussa.
- 5+2
Tuosta snautseri kennelistä ei täällä saa sanoa moitteen sanaa, kun heillä on niin hyvin maailmalla menestyneitä koiria, muuten joku kavahtaa täällä.
- neljän suora
on kääpiöuros ko. kennelistä,nyt 5v.
Koira tuotiin heille aikanaan ja myöhemmin heitä otti pannuun kun eivät menneet paikan päälle hakemaan,luottivat sokeasti kasvattajan maineeseen.Hyvin uros näyttelyissä on pärjännytkin,mutta tutut olivat murheissaan kun tietämättömyyttään tukivat kyseistä tehtailua ja suoranaista rääkkäystä.
Itse en ole koskaan kuulunut kennelliittoon enkä tule kuulumaan.
Rääkkäys ei (tietenkään) ole liiton hallituksen vika kuitenkaan. - myy myy myy
ettei myy herää hän ainakin puolustaa ja on puolustanuttkin
- p.mankinen
"Elinikäinen kielto tuli kaikkeen,..." ai koiranpitoonkin?
- arkkimedes
miksi ihmeessä ostaa koiranpentua kennelistä, kun hyviä ja inhimillisiäkin kasvattajia varmaan löytyy tämän suomen kokoisesta maasta yllinkyllin????
Joka helvetin päivä jostain lehdestä tai palstalta saa lukea siitä ja siitä kennelistä, joiden koirat ovat sairaita tai muuten myyntikelvottomia.
Miksi koiran ostoa suunnittelevat kääntyvät vain niiden puoleen, joilla on ollut joitakin meriittejä????
Miksi he haluavat koiran, jolla jo muutenkin on kyseenalainen tausta ja unohtavat vallan sen luokan, joilla ei sukurutsausta tunneta ja pentuja teetetään harvoin, ja silloinkin vältetään kuninkaalliset?????- darrassa
Erittäin hyvä kirjoitus. Hyviä kasvattajia on kunhan vain viitsi etsiä ja ei aina ota sitä halvinta vaihtoehtoa. Silloin kun aloin omaa pentua etsimään niin katsoin aivan ensimmäiseksi Koiranetin tilastoja yms. se on kuitenkin vain pieni osa totuutta. Kasvattaja jolla on useita muotovalioita ym. ei osoittautunut mieleisekseni (koirien olosuhteet yms.) myöhemmin löysin kasvattajan joka kasvattaa pienimuotoisesti, huolella ja rakkaudella. Voin rehellisesti sanoa, että harvoin tapaa niin hyvää kasvattajaa kuin hän on. :-)
Eli googlaamaan vaan kovasti ja kannattaa vierailla kasvattajan luona! Koiran kaunista ulkonäköä tärkeämpää ovat koiran terveys ja alkuperä!
- darrassa
Miksihän tämä suomi24 palsta poistaa kaikki viestit koskien erästä suomalaista kenneliä joka oli osallisena koiratappeluihin jokunen vuosi sitten? Sellaisetkin viestit jotka eivät sisällä nimiä. Ärsyttää tälläinen eläinrääkkääjien hyysääminen ja toimettomuus. Minusta on aivan oikein, että tuleville pennunostajille kerrotaan mahdollisista riskeistä.
- jDPD
Et voi kenenkään henkeä lähteä uhkailemaan, ehkä siksi.
- darrassa
jDPD kirjoitti:
Et voi kenenkään henkeä lähteä uhkailemaan, ehkä siksi.
ei kyse ole kenenkään hengen uhkaamisesta! Vaan aivan täysin asiallisista viesteistä.
- (apbt)
darrassa kirjoitti:
ei kyse ole kenenkään hengen uhkaamisesta! Vaan aivan täysin asiallisista viesteistä.
Varokaa heitä,turpaan tulee kun tavataan,pesäpallomaila laulaa jonkun perseessä,annetaan vähän eläintenpitokoulutusta oikein isän kädestä..
- 16+7
(apbt) kirjoitti:
Varokaa heitä,turpaan tulee kun tavataan,pesäpallomaila laulaa jonkun perseessä,annetaan vähän eläintenpitokoulutusta oikein isän kädestä..
Ei kovin naisellista :))) En ihmettelisi tuollaista tekstiä erään herran näppäimiltä, mutta naiselta tuollainen
on kummallista. - zillä lailla
Mistähän tuokin tietosi on oikein peräisin?? Ai niin niistä kuulopuheista ja muiden sanomisista. Tiedoksesi vain että eiköhän se ollut joku muu ihminen/muut ihmiset joka/jotka oli koiratappeluissa mukana.
- Nämä ne oli
zillä lailla kirjoitti:
Mistähän tuokin tietosi on oikein peräisin?? Ai niin niistä kuulopuheista ja muiden sanomisista. Tiedoksesi vain että eiköhän se ollut joku muu ihminen/muut ihmiset joka/jotka oli koiratappeluissa mukana.
ja jatkavat edelleen eläimillä tienaamista.
Vihdissä on kauhujen farmi. - jonizi
Nämä ne oli kirjoitti:
ja jatkavat edelleen eläimillä tienaamista.
Vihdissä on kauhujen farmi.Pitää paikansa.myy 2000€ huonoja pikkukoiria.googlatkaa hyvät ihmiset.eläinlääkärit maksaneet tuhansia
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1503265Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel772224Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102187Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien731876Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551702Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241696Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k121675Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem231378Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️171204Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31173