Neuvoja :)

o_o_o

Mulla on reilu 3kk ikäinen lyhytkarvainen mäykky. Kivasti ollaan päästy alkuun kouluttamisessa jne..jääräpää mutta niin rakas otus.
Ainut mikä on meillä ongelmallista on kynsien leikkuu..huutaa niin paljon kun keuhkoista irti saa ja rimpuilee, muilla samoja ongelmia ? No, me ollaan nyt leikattu ihan vaan pari kynttä kerrallaan ja paljon kehuja, jospa se siitä. ( muuten ei olleenka aristele tassuja, eli saa koskea jne)
Ja toinen ongelma on yksin jääminen kotiin. Alotettiin totuttaan koira pikkuhiljaa yksin..eli ihan vaan eteiseen takas..jne. Mutta huuto on tosi kamala aina kotiin tullessa. Meidän lähtiessä töihin se ei huuda koska syö herkkuluuta jne...ja jätetään paljon leikittävää, musiikkia, lepoalustoja j..mut ei näytä tehoavan. Koira ei enää niinkään "ulise" vaan haukkuu kun tullaan kotiin. Enintään koira on yksin 8h..yleensä vain 4-6h eikä edes joka päivä joudu olla yksin vuorotöiden takia.
Eli onkohan kellään muulla mennyt tämä haukkuminen ohi? vai pitääkö alkaa uudestaan ns,kouluttaan tähän eroikävään?
ja kotiin tullessa se haukkuu ja huutaa ja hyppii vasten kauan aikaa. En kyllä ota syliin vasta kun on hiljentyny, mut kova hätä näyttää pienokaisella olevan :)
oisko neuvoja muilta mäykyn omistajilta.

2

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konna2

      Kynsienleikkuusta... Kuulostaa kovasti samalta ,kuin meillä aluksi. Kokeile antaa koirasi seistä vaikka pöydällä ,sitten tassu käteen ja leikkaa. Lopuksi sitten palkinto... Toimi loistavasti meillä ,kun ei tarvinnut enää sylissä rimpuilla. Nyt kellahtaa jo selälleen ,kun otan kynsisakset käteen.

    • mäykkäri

      kannattaa vaan leikata huudosta huolimatta ja kotiin tullessa älkää huomioko ennen kuin huutaminen loppuu, silloin pentu tajuaa, että siihen reagoidaan vain hiljaa ollessa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      539
      4609
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3701
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2342
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2211
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      114
      1497
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1403
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1321
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1313
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe