meille syntyi ihana pieni tyttö jolle ollaan aateltu nimeä Tea. Toiset nimet vielä puuttuu, haluamme kolme nimeä. mitä ehdottaisitte?
miehelläni on ensimmäisestä liitostaan tytöt Minttu ja Ilona. Itse tykkään kovasti nimestä Ilona ja olisin halunnut antaa sen omalle tyttärelleni nimeksi..
Minttu Marika 11v
Ilona Emilia 8v
miehelläni on ensimmäisestä liitostaan tytöt Minttu ja Ilona. Itse tykkään kovasti nimestä Ilona ja olisin halunnut antaa sen omalle tyttärelleni nimeksi..
Minttu Marika 11v
Ilona Emilia 8v
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tea Erika
Tea Elina
Tea Maria
Tea Sofia
Tea on ihan kiva nimi, ei liian yleinen.
Pitäisikö nimien rimmata miehesi lasten nimien kanssa?
Esimerkiksi
Tea Pilvi Elina
Tea Pilvi Sofia
Tea Enni Katariina
Mitä pidit?
ei nimen tarvitse rimmata mintun ja ilonan nimien kanssa.
Tea Enni Katariina kuulostaa ihan mukavalta. mutta ehdotelkaa vaan vielä muitakin.
tässä vielä muutama nimi josta pidämme mieheni kanssa: Rosanna, Erika, Emma, Annika.
mieheni ehdotti nimeä Tea Emma Rosanna mutta mielestäni nimet eivät sovi yhteen.
Erika/Eerika/Erica sopisi tosi hyvin Tean kanssa!
Lausutaanko Tea lyhyellä vai pitkällä eellä? Mielestäni on väärin kirjoittaa nimi yhdellä eellä jos se lausutaan Teea, kuten on käynyt Nean/Neean kanssa. Suomeksi Tea Eerika tai Teea Eerika, ruotsiksi Tea Erika tai Tea Erica.
Emma ja Rosanna ovat liian samankuuloisia (mma, nna), Tea Rosanna (teeruusu)? Tea Annikakin käy.
Itse olen Tea, mutta lausun sen kahdella eellä. Kaverit ja perhe lausuu myös kahdella eellä, vähän vieraammat yhdellä. Se kuulostaa kivemmalta kun lausuu kahdella eellä, mutta yhdellä eellä kirjoitettuna se näyttää kauniimmalta. Vai mitä mieltä: Tea-Teea.
Venla Ilona
Veera Ilona
Jenni Ilona,mun suosikki
Olisi kiva.
Tea Maaria
Tea Tuuli(a) Rosanna.