Kenen kuuluu saada vastaavanlisää? Tietenkin rp ja sitten vp mutta entä sen jälkeen jos kumpikaan ei ole töissä?
Vastaavanlisä
4
1275
Vastaukset
- Täsä
rp nimeää vp.n sijaiseksi. Pitää olla jossain paperilla kuka se milloinkin on. Minulle on maksettu aikoinaan 5 vuoden lisät takautuvasti.
- tp
Palkkasaatavat vanhenevat 2 vuodessa (kalenterivuoden lopusta laskien). Paljonko muuten kertyi 5 vuodessa?
- NoPro
se jolla on eniten kokemusta, kunhan on oikeus olla yksin töissä. Toki sovittavissa, esim meillä kun yksin ollaan vuorossa niin se saa lisät jolla on vuoro, vaikka kokeneempi olis auttamassa.
- kiinnostunutta
kertokaahan vielä paljonko vuorovastaavan lisä on? pitääkö vuorovastaavan lisästä sopia esim työsopimuksessa eli kuuluuko se automaattisesti vai vasta sopimuksen jälkeen?
Itse olen työssä kaikinpuolin ongelmaisessa paikassa, uuden työpaikan haku ollut päällä jo pitkään, ja täällä toimin jatkuvasti yksin vuorossa(olen siis periaatteessa vastuussa koko hotelli-ravintolasta työvuoroni ajan). Näin ollut jo 1,5vuoden ajan.
...ärrin murrin.. tämäkin vielä. täältä kun pääsen niin takautuvaan maksuperintään menee yksi jos toinenkin vuosi ja vaikka mitä kaikkea jo tähän asti selvää ottamistani maksamatta jättämisistä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731671
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa3471268- 661169
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html193930- 44888
- 69778
- 49770
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244537715- 119664
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79640