Vastaavanlisä

heltsukka83

Kenen kuuluu saada vastaavanlisää? Tietenkin rp ja sitten vp mutta entä sen jälkeen jos kumpikaan ei ole töissä?

4

1270

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täsä

      rp nimeää vp.n sijaiseksi. Pitää olla jossain paperilla kuka se milloinkin on. Minulle on maksettu aikoinaan 5 vuoden lisät takautuvasti.

      • tp

        Palkkasaatavat vanhenevat 2 vuodessa (kalenterivuoden lopusta laskien). Paljonko muuten kertyi 5 vuodessa?


    • NoPro

      se jolla on eniten kokemusta, kunhan on oikeus olla yksin töissä. Toki sovittavissa, esim meillä kun yksin ollaan vuorossa niin se saa lisät jolla on vuoro, vaikka kokeneempi olis auttamassa.

      • kiinnostunutta

        kertokaahan vielä paljonko vuorovastaavan lisä on? pitääkö vuorovastaavan lisästä sopia esim työsopimuksessa eli kuuluuko se automaattisesti vai vasta sopimuksen jälkeen?
        Itse olen työssä kaikinpuolin ongelmaisessa paikassa, uuden työpaikan haku ollut päällä jo pitkään, ja täällä toimin jatkuvasti yksin vuorossa(olen siis periaatteessa vastuussa koko hotelli-ravintolasta työvuoroni ajan). Näin ollut jo 1,5vuoden ajan.

        ...ärrin murrin.. tämäkin vielä. täältä kun pääsen niin takautuvaan maksuperintään menee yksi jos toinenkin vuosi ja vaikka mitä kaikkea jo tähän asti selvää ottamistani maksamatta jättämisistä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      50
      3658
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      38
      2361
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      71
      2308
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      60
      2198
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      27
      1626
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      65
      1550
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      76
      1457
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      55
      1003
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      68
      982
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      40
      869
    Aihe