viikonlopuksi? täällä on tosi sateinen ja kolea ilma jotta mikä passaa paremmin kun syödä hyvää ruokaa?
uunipunajuuret on hyviä. sitten tulee täytetyt auberginit mieleen. täyttää vaikka jauhelihalla ja miksei vaikka kanttarelleilla ja juustolla? pizzaakin vois tehdä.
mitäs te laitatte viikonloppuna?
uunipunajuuret on hyviä. sitten tulee täytetyt auberginit mieleen. täyttää vaikka jauhelihalla ja miksei vaikka kanttarelleilla ja juustolla? pizzaakin vois tehdä.
mitäs te laitatte viikonloppuna?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kylmän kourissa kärvistellään täälläkin. Öisin menee lähelle nollaa ja päivisin on hiukan yli kymmenen astetta.
Oisi saanu olla pehmeämpi lasku syksyyn.
En oikein jaksa ajatella viikonlopun sapuskoita, ehkä purkista jotain jos mennään mökille.
Tänään teen vanhanaikaisesti perunalaatikkoa. Minusta tuntuu että se on aataminaikuista syötävää nykysapuskoihin verraten. Lisukkeeksi punajuuria ja puolukkaa. Lantturaaste olisi hyvää, mutta on niin pienet lantut etten raski ottaa pellosta.
teetkö muussilaatikkoa jauhelihalla? se on minusta parasta. (laita pikkusen sulatejuustoa sekaan, tosi hyvää). lanttua minunkin teisi mieli jossain muodossa. jos paistas vaikka viipaleina.
oikein hyvää mökkiviikonloppua teille. meinaatkos etsiä sieniä?
en ole koskaan tehny. Perunaviipaleita ja possusuikaleita laitan, sulatejuustoa laitoin nyt eka kerran.
En uskalla kerätä sieniä. En niitä tunne,paitsi lehmänsienen, ja yksikin väärä voi aiheuttaa vakavat seuraukset. Sienisalaatti olisi kyllä herkkua. Niinpä juhlissa rohmuan sitä sivistymättömästi kunnon annoksen. Hyvää viikonloppua sulle myös.
Kirkkaalta taivaalta;)) Asteita en ole katsonut.
Mun tekisi mieleni laittaa kaalia viikonlopuksi. Joko keittoa tai kaalipataa.
myös näin syksyllä mieli. kaalisoppaa olen jo syönyt monena päivänä viime viikolla. kääryleitä voisi tehdä joskus ison satsin ;-) hyvää viikonloppua.
tiedä, kait sitä jotain broilerileikkestä teen tai sitten en. Tänään teen jauhelihakeittoa mitä riittää huomiseksikin ja sämpylöitä leivon. Auperginit on paprikoita, ne olis hyviä mutta meillä ei isäntä voi niitä syödä. Pizzaa syötiin viime perjantaina, suoraa pizzeriasta haettuna.
Ilma on täällä aurinkoinen ja 16 varjossa, kyllä se syksyä pukkaa ei voi minkää.
Mikäs sun vointi on, ei ole pakko vastaa jos et halua mutta joka tapauksessa,paranemisiin!
oli pakko käydä katsomassa tuota. sekotan sen aina zuzziinin eli kesäkurpitsan kanssa mikä myös passaa ihan hyvin täytettäväksi . http://fi.wikipedia.org/wiki/Aubergiini
leipoa voiskin joku päivä. jotain juustosämpylöitä. nam.
no,teillähän on sitten ihan mukava syksypäivä ;-) se saattaa kyllä kääntyä äkkiä.
vointi vaihtelee kovassti päivästä toiseen. hankala mennä noitten pikkukoirienkin kanssa ulos kun ne ikävä kyllä vetää , silloin mulla ei pidä tasapaino :-((( laitan ne rullaattorin koriin ja meen pikkusen kauemmaksi ja sitten saavat käydä kävelemässä/asioillla.
olen saanut kuuloklinikalle ajan 8-syyskuuta. koittavat saada peruutuspaikan aiemmin jos tulee.
oikein mukavaa viikonloppua ;-)
tarkoitin onko se paprika, hyvä kun hoksasit käydä asian tarkistamassa. Mussakkaa olen tehnyt joskus sata vuotta sitten ja kesäkurpitsasta tosi harvoin mitään.
Käyhän se niinkin pissatus.
Toivon sydämmestä että paranet takaisin entisiin voimiisi !
Hyvää Viikonloppua!
eikä sitä kai luvattu viikonlopuksikaan, joten ajattelin tehdä grilliruokaa kun lapsenikin perheineen tulevat tänne maalle "vanhuksia" tapaamaan.
Ensin tietenkin ne naudan sisäfileet pistetään tulelle, jotka on ollut marinaadissa muutaman tunnin. Niiden kanssa jonkin ajan päästä possun ulkofilettä ja kun lihat rupee olemaan valmiita, grillataan maissia sekä kasvistikkuja. Paprikaa, tomaattia, kesäkurpitsaa ym. kesään sopivaa.
Huomioin myöskin ne ihmiset, jotka eivät lihaa syö joten jälkilämmöllä teen kalaa; on lohta ja ahvenfilettä, joista itse suosin ahvenia.
Eiköhän näillä yhden päivän pärjää kun leipäkin on rukiista valmistettua.
grilliruoka. ei ole monta kertaa päässy grillaamaan tänä kesänä. kuullostaa oikein maukkaalta. tuli nälkä.
hyvää grillituokiota ja koko viikonloppua.
Meil on vaa hernevellii koko viikon loppu ja huomen sitä sit lämmitetetää ja maustetaa valkosipuli-jauheella ja sit viell pyhäks pannaa näkkärinpalasii sekaan. Ei oo varaa fileisiin vielkää;(