Tervehdys ammattilaiset!
Tarkoitus olisi laittaa vesikiertoinen lattialämmitys 2. kerrokseen. Pohjana valmiina 22mm lattialastulevy. Kipsivalutasoite pumpattuna on turhan tyyris(25-30€/m2) ja valitettavasti rajallisen budjetin takia halvalla pitäisi päästä! (On se kiva olla köyhä) :/
Minkälaista rakennetta suosittelette?
Tuli itselle mieleen niinkin hurja idea, että lattialastulevyjen päälle toinen kerros 22mm lattialastulevyä (n. 6,5-7€/m2), siihen merkataan esim. tussilla lämmityspiirien vedot ja yläjyrsimellä 18mm terillä urat lämmitysputkille. Tämän päälle suoraan huokoinen laminaatin alusmatto ja laminaatti. Aikaa jyrsimiseen ja askarteluun löytyy mutta raha tiukassa. Miltä idea kuulostaa?
Puinen välipohja ja lattialämmitys
6
3799
Vastaukset
- lattiaremppaa
Niin ja vielä lisäten, näyttäähän noita valmiiksi uritettuja lattialastulevyjäkin olevan joten eikai mikään estä itse uria tekemästä? :)
Erillisiin lämmönjohtavuuslevyihin ei ole varaa, mutta mitä jos saunassakin käytettävää alumiinipaperia laittaisi n. 20cm suikaleen uraan (urasta poispäin suuntiinsa 10cm 10cm), niin heijastaisi lämpöä hiukan enemmän ylöspäin välipohjan lämmittämisen sijaan?- vois onnistua
Itsekin suunnittelin vähän vastaavaa nähtyäni noita valmiiksi uritettuja levyjä ;)
Jos kokeilet tehtä tolla tyylillä niin kerro miten onnistui =)
Hmm, täytyisiköhän niirin ajettuihin uriin vetää vielä jotain täytettä vai riittäiskö pelkästään kun ton uritetun levyn päälle vetäisi kolmannen levykerroksen? Jos ton päälle ei tule kolmatta levytystä niin ainakin sitten varmaan kolot pitäisi jollain täyttää (ja aika tasaisesti). =)
Yläjyrsin ainakin tuntuu helpommalta vaihtoehdolta kuin soirojen teko, kiinnitys ja kolojen täyttö saneerauslaastissa, hirvee jobi =)
- Frank Gyprock
ohjeet aikomuksiinne www.gyproc.fi ja sivuston omaan hakuun lattialämmitys ja eikun tekemään :)
Itse teen nuilla ohjeilla - jalmarip
Pohdin aikoinani asiaa..Kannoin yläkertaan 1400kg kipsilevyjä,kunnes kyllästyin.
Nyt rakenne on seuraava; Välipohja runko 200x50, siihen harvalaudoitus jonka päälle toinen laudoitus ristiin putkijaolle sopivaksi. Lautaväleihin alumiiniheijastinpelti,sitten putket ilman massaa, päälle ek-kipsi,uretaaniliimalla kiinni lautoihin ja alumiiniin (suht kevyt liimaus) EK-kipsin päälle koivuparketti.
Ei natise,ei naksu eikä pidä ääntä,lämpö leviää tasaisesti. Välipohja on täyseristetty läpeensä.
Heijastinlevyt alumiini rainasta pätkien ja taittaen. Säästö itselleni 3000eur. kipsilevy kerros koko tasoon. - hannulle
Tuolta löytyy nopea ja helppo systeemi lattialämmitykseen: www.antinahteenrakennuspalvelu.com
Helppo kuskata toiseen kerrokseenkin ja valmis alle viikossa. - minävaantaas
ongelma alkuperäiseen ideaan on se, ettei lattiassa ole massaa kuin lastulevy, joka on paremminkin eriste kuin varaava kyprokki/betoni.
22mm lastulevyyn primeri ja päälle suoraan putkisto kiinni hakasilla ja väleihin valmiiksi leikatut ek kyprokit ja elastinen tt-flex saneeraus/muurauslaasti putkien kohtiin ja sliippaus. pintaan sitten ihan mitä vaan.
itelläni alkaa samantyylinen projekti 28mm lastulevyn päällä muovimatto johon putkisto ja yllämainittu pinta. päälle laitan itselleni laatat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2223865Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️323195Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi333174Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k223068Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1003030Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.72887- 92368
Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2302268Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872216Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill92078