Millaisia työtehtäviä esim. tapiolalla on tarjota jos ei ole alan koulutusta esim. merkonomi mutta toimistoalan kokemusta reilu pari vuotta? Ottaako tapiola esim. työharjoitteluun ja millaisia töitä pääsisi tekemään?
Vakuutusalan töihin
edustus2010
3938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos haluat kyynistyä, menettää näkösi, saada mielenterveysongelmia ja kituuttaa pienellä palkalla niin tervemenoa vaan vakuutusalan hommiin. Saat totisesti haasteita: valtava työmäärä, sekavat pykäläviidakot, pähkäilyä, stressiä, vittumaisia asiakaskontakteja sekä surkean palkan ja vittumaisen työyhteisön.
Jos et, harkitse ihan jotakin muuta.
No jaa. Itse olen Tapiolan edustajana eli yrittäjänä ja tulin tänne palstalle surffailemaan ajatuksella, että löytäisin itselleni työntekijän hoitamaan sen "yksinkertaisen" ja helpon osuuden. Itselle jäisi enemmän aikaa siihen tuottavaan ja vaativaan työhön. Toki niitä haasteita on tarjolla, mutta palkka (provisio) on todellakin kohdallaan ja siksi kaipailenkin lisätyövoimaa voidakseni kasvattaa sitä vielä entisestään. Tietysti edustajan homma on ihan eri asia kuin korvauskäsittelijän, joten sikäli en vertaa.
Alkuperäiselle tiedoksi, että jonkin verran on harjoittelupaikkoja auki ja riippuu toki siitä, mille sektorille haluat. Käytännössä kuitenkin sitä tietoa ja taitoa tarvitaan niin paljon, että lyhytaikaisista harjoittelijoista on usein enemmän haittaa kuin hyötyä.
Tapiola on sen verran iso talo, että tehtäviä löytyy aika moneen menoon. Totta, että korvauspuolella vaaditaan tietynlaista luonnetta, että työssä jaksaa, mutta kaikki työt eivät ole vaan korvausta. Toki jos ei ole yhtään asiakaspalveluhenkinen, niin ehkä kannattaa miettiä jotain ihan muuta. Moni on tullut taloon sisään puhelinpalvelun kautta, jossa tutustuu kaikkiin lajeihin ja sieltä on jatkanut osastoille, nykyään myös pankin puolelle. Perehdytys on yleensä kohdallaan ja lisäkoulutukseen kannustetaan. Ja kannattaa muistaa että vakuutusala on todella tietoteknispainoitteinen ala, joten jos bittinikkarointiin on taitoa ja kiinnostusta, niin sen puolen hommia yleensä löytyy helposti jos vakuuttamismaailmastakin jotain tajuaa.