Millaisia työtehtäviä esim. tapiolalla on tarjota jos ei ole alan koulutusta esim. merkonomi mutta toimistoalan kokemusta reilu pari vuotta? Ottaako tapiola esim. työharjoitteluun ja millaisia töitä pääsisi tekemään?
Vakuutusalan töihin
3
873
Vastaukset
- ex-korv.käsittelijä
Jos haluat kyynistyä, menettää näkösi, saada mielenterveysongelmia ja kituuttaa pienellä palkalla niin tervemenoa vaan vakuutusalan hommiin. Saat totisesti haasteita: valtava työmäärä, sekavat pykäläviidakot, pähkäilyä, stressiä, vittumaisia asiakaskontakteja sekä surkean palkan ja vittumaisen työyhteisön.
Jos et, harkitse ihan jotakin muuta.- Vakuutusedustaja
No jaa. Itse olen Tapiolan edustajana eli yrittäjänä ja tulin tänne palstalle surffailemaan ajatuksella, että löytäisin itselleni työntekijän hoitamaan sen "yksinkertaisen" ja helpon osuuden. Itselle jäisi enemmän aikaa siihen tuottavaan ja vaativaan työhön. Toki niitä haasteita on tarjolla, mutta palkka (provisio) on todellakin kohdallaan ja siksi kaipailenkin lisätyövoimaa voidakseni kasvattaa sitä vielä entisestään. Tietysti edustajan homma on ihan eri asia kuin korvauskäsittelijän, joten sikäli en vertaa.
Alkuperäiselle tiedoksi, että jonkin verran on harjoittelupaikkoja auki ja riippuu toki siitä, mille sektorille haluat. Käytännössä kuitenkin sitä tietoa ja taitoa tarvitaan niin paljon, että lyhytaikaisista harjoittelijoista on usein enemmän haittaa kuin hyötyä.
- Nalllukka
Tapiola on sen verran iso talo, että tehtäviä löytyy aika moneen menoon. Totta, että korvauspuolella vaaditaan tietynlaista luonnetta, että työssä jaksaa, mutta kaikki työt eivät ole vaan korvausta. Toki jos ei ole yhtään asiakaspalveluhenkinen, niin ehkä kannattaa miettiä jotain ihan muuta. Moni on tullut taloon sisään puhelinpalvelun kautta, jossa tutustuu kaikkiin lajeihin ja sieltä on jatkanut osastoille, nykyään myös pankin puolelle. Perehdytys on yleensä kohdallaan ja lisäkoulutukseen kannustetaan. Ja kannattaa muistaa että vakuutusala on todella tietoteknispainoitteinen ala, joten jos bittinikkarointiin on taitoa ja kiinnostusta, niin sen puolen hommia yleensä löytyy helposti jos vakuuttamismaailmastakin jotain tajuaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370