laskeeko sosku tulot rahan pankkitilille ilmestymispäivämäärän mukaan, vai sen miltä ajalta ko. rahat tulee? päivärahasta kysymys. ja lasketaanko tulot brutto- vai nettosumman mukaan?
tulot
ööö....
5148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sen mukaan koska rahat ovat käytettävissä. Jos esim. tänään haet tukea ja sinulle on viikon päästä tulossa päiväraha niin sitä ei saa ottaa tämän kuun laskelmassa huomioon vaan se otetaan huomioon seuraavan kuun laskelmassa. Vastaavasti tämän kuun laskelmassa voidaan huomioida viime kuussa maksettu päiväraha, tai muu tulo, siltä osin kuin se on tuen hakijan käytettävissä.
Kaikki tulot otetaan huomioon nettosummaisina.
http://www.toimeentulotuki.net
eli näinkö:
saan ensi kuussa päivärahat ajalta 15.8.-15.9. tämä lasketaan syyskuun tuloiksi kokonaan, ei siis puoliksi elo- ja syyskuulle? eli syyskuun ttt:a hakiessani ilmoitan tuloiksi sen joka sillon loppukuusta saapuu?
Ei sinulla ole vielä sitä rahaa tilillä.
eikä vielä 14.9
jos nyt haet syyskuulle, niin saat tuen. (mahdollisesti perivät sitten jotenkin)
Mutta lokakuulle hakiessasi sinun tiliotteessasi näkyy syyskuussa saamasi raha.
siis kyllä nuo yllämainitut päivärahat tulee syyskuun puolella.
ja siis ttt:n haen syyskuulle tämän kuun viimeisinä päivinä.