Huomenna jysähtää käyntiin sorsastus!

Purpelo.

Huomenna koittaa se kaikkien metsästäjien kauan odotettu päivä, nimittäin vesilintujahdin aloitus.
Sorsajahti paukahtaa käyntiin kahdentoista maissa.
Itsekin olen jo hakenut patruunoja kaupasta ja pakannut eräkamppeet valmiiksi huomista koitosta varten.
Mukaan lähtee tietenkin noutajamme Nipsu!

Uusille metsästäjille tiedoksi: Ettehän ammu lintua alas, jos ette pysty tunnistamaan sitä.
Joka vuosi on niitäkin, jotka pudottaa alas myös rauhoitettuja lintuja. Älkääkä ampuko silloinkaan, jos etäisyys on liian pitkä. Aloittajien virhe tahtoo olla se, että ne vain haavoittavat lintuparkoja..

http://www.riista.fi/?mag_nr=8&id=134

3

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vismuttiallergia

      kuluttua starttaan koiran kans kohti jahtivesiä, 60 km matkaa, yövymme teltassa ja la. aamuna heti auringon noustessa rannassa passissa. Varusteet odottaa jo autossa valmiina, koira nukkuu vielä, hieman laiska noutamaan vesilintua uimalla mutta kova porskuttamaan kaislikossa.

      • vismuttiallergia

        jysähtämällä lähtenyt käyntiin, ensimmäiset paukut kuuluivat puolitoista tuntia aloituksen jälkeen, sorsia oli jokunen mutta sellaisessa paikassa jottei ampuma hollille päässyt, suolammen rannat pitkälti hetteikköiset eikä lähellekään avo vettä päässyt jossa linnut uivat, hyvin osasivat olla sellaisessa paikassa, rauhallisin aloitus vuosikausiin.
        Eipä hotsita enää yrittääkään sorsastusta ennenkuin alkaa teeren mets silloin voisi muutaman lammen kiertää samalla kun teeriä tsiikailee niitä näkyikin 15-20 teeren parvia, olivat vaan suurimmaksi osaksi harmaita joita en ole ampunut moneen vuoteen vaan pelkästään mustia olen verottanut niitäkin harvakseltaan. Valtion mailla on kovien haulien käyttökielto, pehmeitä räkähauleja käytettävä, lyijyllähän ei saa ampua sorsaa vaikka se olisi puun latvassa.


    • Ruuben Lasikielo

      Meillä on maalla peltojen keskellä puiden ja marjapensaiden ympäröimä reilun hehtaarin lammikko ja siinä on ollut koko kesän kaksi tummaa sorsalintua, jotka olen arvioinut telkiksi.
      Eivät ole yhtään arkoja, vaikka ollaan kerätty marjoja, niin vesilinnut vaan
      uiskentelevat rauhassa siinä lammikossa.
      Saas nähdä ovatko ne sorsalinnut siellä enää ensi viikolla, kun varmaan menemme maalle käymään.
      Naapurin isäntä voi ne siitä ampua, kun se kuitenkin on nähnyt ne linnut siinä lammikossa.
      Minun puolesta saisivat olla siinä rauhassa.
      Viime kesänäkin siinä oli sorsalintuja pari kappaletta, mutta ei enää näkynyt sorsanmetsästys päivän jälkeen niitä lintuja.

      Taitaa olla tämä sorsanmetsästys metsästäjille vuoden suurin kohokohta.
      Itse en metsästä, mutta harrastan taidetta ja lasitöiden tekemistä, aina uuden lasityön/taulun valmistuessa ja sitä tehdessä on sellainen vielä hienompi ahaa elämys, kuin vastaavasti kaikilla sorsastajilla 20.8 klo 12.00.
      Juuri tuota päiväähän metsästäjät ovat odottaneet heti, kun metsästys aika loppuu, että pääsee uudelleen metsästämään.
      Se olisi monelle metsästäjälle kova paikka, jos ei pääsisi sorsastus kauden avajaisiin.
      Jokaisella on omat kiinnostuksen kohteet ja jokaisesta harrastuksesta löytyy samanlainen ahaa tunne, kuin metsästäjät tuntevat sorsanmetsästyskauden avajaisissa, mutta muissa harrastuksissa sen tunteen voi kokea ajankohdasta riippumatta, mutta ei metsästyksessä, koska sitä sääntelevät
      metsästys ajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1496
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      862
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe