Haluaisin tehdä itse tällaiset lapin lapaset: http://www.taitopirkanmaa.fi/WebRoot/pirkanmaa/Shops/pirkanmaa/48FD/C0EA/7F90/8019/923C/0A28/1015/7044/9397.jpg Olisiko kellään mitään selkeää ohjetta, netissä mielellään? :)
Lapin lapaset
tahtooneuloo
61996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Etsin googlen kautta,mutta ei oikein löytynyt.Itselläni on Mary Oljen kirjokintaista Kauneimmat kirja.siinä on Lapinlapaset ja sukat sekä paljon muuta.
http://www.kaspaikka.fi/neulonta/asusteita_vaatteita/lapin-lapaset.html
http://sirneule.vuodatus.net/blog/category/Lapaset
Tosi kauniit , muistan lapuudesta
Kiva toi blogisivu, mutta siellähän ei tunnu ohjeita olevan lainkaan, vain kuvia valmiista töistä.
mistä löytyy hyvät ohjeet lapin lapasiin????I:
Taitokeskuksissa on myynnissä maakuntalapaspaketteja - myös Lapin. Pirkanmaan kotityön lapanen kirjassa on pelkkä ohje. Kirjaa myy ainakin taitokeskukset. Hinta alle 10€.
Aikasemmin oli kuvapiirros Ibarinkinttaista värillisenä tällä googlen sivustolla ja ohje .Nyt se on näköjään poistettu eikä sitä löydy mistään haulla Inarin Kinttaat . Olen itse kutonu eräänki parin näitä Inarin kinttaita . Muistan kylläki kuvio ulkomuistista .Mutta haluaisin silti varmistaa . Inarin myssyn kudontaohjetta en ole löytäny mistään . olen sellaseenki joskus kutonu . Minulla on ruutupiirros mustavalkosena mutta se on niin pienellä ettei siitä saa selvää edes vaikka lukulasilla katsoisin . Värillisenä on helpompaa saaha selvä piirroksesta .