mulla todettiin viikko sitte bartholinin rauhaSTEN tulehdus. sain antibiootit, ei puhkastu ku ei ollu vielä valmista. alkuviikosta menin uudelleen lääkäriin mielettömien tuskien takia. lääkäri huomasi, että patit oli puhjenneet itsestään, mitä en ollut itse huomannut! kummankin rauhasen kohdalla pahasti tulehtuneet, pahasti märkivät haavat. ne vielä hankasi toisiaan pahentaen tilannetta. sain antibioottitablettejen lisäksi antibioottivoidetta alapäähän. haavoja pitää puhdistaa keittosuolalla, muuten kirvelee ihan kauheasti. ja sain respetin puudutteeseen, jota voin laittaa itse pissalle mennessä, ilman puudutetta sekin ois mahdotonta tuskan takia.. lisäksi sain vielä vahvaa panacod-kipulääkettä. viikko kulunut, eikä haavat ole parantuneet..vähän kyllä, mutta pelottaa ajatella miten kauan vielä pitää maata sängyn pohjalla tämän takia! kaikki suunnitelmat menee pieleen, kun ei voi kävellä eikä istua... toivon ja rukoilen että haavat paranee pian, ja voin taas elää normaalia elämää! tilannetta pahentaa, että kaikki ihmettelee miksi vain makaan ja nukun, sanon olevani kipeä ja sitte saa selitellä,että millä lailla kipeä.. kertokaa mitä voin tehdä haavojen paranemisen nopeuttamiseksi!! ilmakylvytki on jo jatkuvia, kun makaan peiton alla ilman housuja..
bartholinista haavoja, apua!!
tuskainen22222222222
4170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
leikattiin rauhaset kokonaan pois koska ne tulehtuivat niin usein.
Minulta leikattiin toinen rauhanen viikko sitten...Kuinka kauan sinulla kesti, että oli taas "normaali" tilanne ? Mulla on vieläkin vaan tosi kipeä toi leikkaushaava ja ihan hirmu kauhean näköinen :( ,mietin vaan tuleeko siitä koskaan enää normaalin näköistä.
sängyn pohjalta, mene ja suihkuta niin kuumalla vedellä kuin "sielu sietää" monta kertaa päivässä. Paranee nopeasti. Ei auta maata ja syödä särkylääkkeitä.
mutta se kirveleeeeeee..... pitänee koittaa silti... kiitos.