Raideliikenne loppuu

Keuruulla Kepu Pettää Aina! -puolueen ja Sekoomuksen toimesta. Meni sitten määrärahat suuremman radan kunnostamiseen. PLO:n ainoa saavutus Eduskunnassa on varuskunnan säilyminen toistaiseksi Keuruulla, joten ei mikään ihme, että Kepu Pettää Aina! -puolueelle ja PLO:lle riittää äänestäjiä tuppukylässä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010081912213728_uu.shtml
421923
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

kukkapuskineen ! Tienpää on tullut....laten junailut loppuu....aika on loppunut ! Soitamma kirkon kelloja......

Äänestä
  • Sähköistetty, kaksiraiteinen, Pendoliinolle ja tavaraliikenteelle sopiva junarata välille Haapamäki - Pori.

    Äänestä

  • poliittista tienpäätä ja junien kulkemisia. Kirjoitin huonosti...ei pidä ymmärtää väärin,,,,ei mitään pahaa.

    Äänestä

  • Kuka tarvitsee ratayhteyttä Haapamäeltä Parkanoon?
    Äänekosken tuotteet viedään Kotkaan. Tornio, Kemi, Raahe jne tuotteet Poriin ja Turkuun.
    Matkustajaliikenne tuolla välillä hoituu vaikka taksilla. Olisi edes bussillinen ihmisiä.
    Late ja Antero ovat jämähtäneet kauan sitten kadotettuun Suomeen.

    Kunpa saisimme pitää edes sen mitä vielä on jäljellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kuka tarvitsee ratayhteyttä Haapamäeltä Parkanoon?
    Äänekosken tuotteet viedään Kotkaan. Tornio, Kemi, Raahe jne tuotteet Poriin ja Turkuun.
    Matkustajaliikenne tuolla välillä hoituu vaikka taksilla. Olisi edes bussillinen ihmisiä.
    Late ja Antero ovat jämähtäneet kauan sitten kadotettuun Suomeen.

    Kunpa saisimme pitää edes sen mitä vielä on jäljellä.

    Kumpikaan heistä ei muista, että Rauhanjuna ja Resiinaralli menivät jo vuosikymmeniä sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kumpikaan heistä ei muista, että Rauhanjuna ja Resiinaralli menivät jo vuosikymmeniä sitten.

    Radan eri osat pidetään käyttökelpoisina koko elinkaarensa ajan. Toimenpiteitä tehdään päällysrakenteelle (kiskoille, pölkyille, vaihteille ja tukikerrokselle), alusrakenteille, tasoristeyksille, silloille, liikenteenohjaus- ja turvalaitteille, sähkörata- ja vahvavirtalaitteille sekä maa-alueille.

    Äänestä

Keuruulla ei ole minkäänlaista tarvetta raideliikenteelle.

Äänestä

Keuruu on nimenomaan tavaraliikenteen läpikulkupaikka. Junakohtaus ei järjellisillä junapainoilla onnistu sillä profiili Huttulaan saakka on pelkkää nousua. Pääsääntöisesti rata toimii kuten se aikoinaan suunniteltiin. Tosin junakohtaus Huttulassa on profiilin eikä aikataulusuunnittelun sanelema. Täystonnijunien ajaminen Porin satamaan ja paluu tyhjänä. Löysä aikataulu sallii junakohtaukset.

Haapamäki Seinäjoki profiilin haasteena väli Haapamäki - Myllymäki. Ennen Myllymäkeä ei täystonnikohtaus onnistu suuntaan Seinäjoki. Pihlajavesi on väärässä paikassa eikä se ole vetovoiman kannalta optimaalinen aikatauluun. Seinäjoelta Myllymäkeen on myös noususta johtuen aikataulullisesti haastava. Siksi tehtiin Parkanon oikorata.

Sähköistäminen investointina on sikäli kallis että investoinnin vaatimalla läpäisykyvyllä kohtauspaikat pitää saada enintään 30 km välein ja sieltä on päästävä myös liikkeelle täystonnijunalla. Kaksoisraiteen rakentaminen on eräs vaihtoehto mutta se olisi rakennettava Seinäjoelle saakka jotta täysi hyöty saataisiin. Kaksoisraideratkaisu vaatii sekin puolenvaihtopaikan viimeistään 40 km välein muuten investointi menee hukkaan.

Kansantaloudellisesti realistisia vaihtoehtoja on kaksi, takaisinmaksuaika 60 vuotta. Tehdään kerralla kuntoon tai rullataan. Jos päätetään laittaa kuntoon jää siis punnittavaksi sähköistetyn kaksoisraiteen rakentaminen välille Seinäjoki - Jyväskylä. Tekohengitysraha menee hukkaan. Radalle on saatava puolenvaihtomahdollisuus enintään 30 km välein. Käytännössä tilanne on se että vanhan raiteen alusrakenne on uusittava ja linjausta muutettava samassa yhteydessä kun uusi rinnakkaisraide rakennetaan. Jos tätä alkaa miettimään voisi kustannusarvioksi laittaa 1,7 M€ / km. Tällä rahalla ehkä saa sähköistetyn kaksoisraiteen välille Seinäjoki - Jyväskylä. Tämäkään vaihtoehto ei täysin poista korkeusprofiiliin liittyvää haastetta. Kevyemmät tekohengitysvaihtoehdot voidaan samoin tein unohtaa. Ne eivät maksa itseään nykymaailmassa ja nykyisillä logistisilla ketjuilla takaisin.

Jos taloudellisia perusteita olisi ollut olisi Haapamäen tähteä lähdetty jo tuolloin Parkanon oikoradan aikaan kehittämään. Ei lähdetty. Veronmaksajana hirvittää 200 miljoonan investointi Seinäjoki - Jyväskylä rataosalle. Jotenkin kallistuisin jo sähköistetyn Orivesi - Jyväskylä rataosan rakentamiseen kaksiraiteiseksi, puolenvaihtopaikkojen järkiperäistämiseen sekä kaksoisraiteesta johtuen ja sen yhteydessä tehtäviin geometriamuutoksiin. Mahdollisesti Pieksämäkeen saakka. Samalla tekisin Jyväskylä - Äänekoski välille kaksoisraiteen, ratapihalaajennuksen sekä toki geometriamuutokset. Tämä Jyväskykä - Äänekoski tule nimittäin sitten muodostamaan sen pullonkaulan olipa Seinäjoki - Jyväskylä missä kunnossa tahansa.

Suunnittelullisesti pitäisi enintään noin 30 km etäisyydellä raiteen keskilinjasta sijaita radan kuljetuskapasiteettia vaativaa teollisuutta. Sitä ei taida olla Seinäjoki - Jyväskylä välillä siinä määrin etteikö kuljetuksia voida kumipyörillä hoitaa.

Äänestä

Mitä Keuruu tekee rautatiellä? minä vaan kysyn?

Äänestä
  • Junissa kulkee myöskin ihmisiä. Paikasta toiseen. Ei parkkeeraus ongelmia. Keskustasta keskustaan. Työmatkalaisia. Ostoksille suurenpiin kaupungeihin meneviä. Ehkä suuremalle paikkakunnalle yöpymään , kultturitapahtumiin, käynti ravintolassakin juomien kanssa saattaa tuoda hieman vaihtelua elämään.

    Äänestä

  • Jospa vaikka haluaisi matkustaa muualla Suomeen tai jopa ulkomaille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jospa vaikka haluaisi matkustaa muualla Suomeen tai jopa ulkomaille.

    Voi ostaa junalipun Keuruulta Vantaalle. Vaihtaa siellä lähjiunaan jolla pääsee Helsinki-Vantaalle. Hieman tutustumista, muuallekin pääsee. Ihan helposti ja keskustoista keskustoihin. Ei edes parkkeeraus ongelmia.

    Äänestä

jääkö siitä montakin euroa keuruulle kun se tavarajuna porhaltaa tämän kautta?

ihmisiähän siellä junissa ei ainakaan kulje.

Äänestä
  • Tavarajunissa? Voi valtava mikä Einstein!

    Äänestä

Joskus 70-luvulla suunniteltiin ainakin paperilla teollisuusraidetta Yliahon silloin tulevalle teollisuusalueelle. Yliahoon ei tavarajunia kulje ja alue on palvelualue. Jyväskylän Seppälässä teollisuusraiteita purettu pois. Ei kiskobussiliikennettä matkakeskuksesta kauppakeskuksiin.

Tavaraliikennepuolella kannattaa vain ja ainoastaan kokonaiskuljetukset. Nekin osana muuta katkeamatonta logistista ketjua. Henkilöliikenne Suomessa on puhtaasti imagoasia. Henkilöliikenne raiteilla kannattaa ainoastaan metropolialueilla. Joita Suomessa ei ole. Helsingin metro oli akoinaan voimakkaasti subventoitu ja sen kannattavuutta pyrittiin parantamaan länsimetrolla. Tosiasiassa investoinnin takaisinmaksu järjellisessä ajassa edellyttäisi koko Suomen väestön muuuttamista olemassa olevien metrolinjojen varrelle. Tokihan uutta investointitarvetta ( = ruuhkia ) sielläkin luodaan aikataulusuunnittelulla.

Ilman voimakasta (piilo)subventiota ei edes HSL lyö leiville. VR lähiliikenteenkin nimestä ja roolista voidaan keskustella koska se ajaa Tampereelle saakka. Raideliikenne saadaan kannattamaan kaikissa maissa kun riittävästi osaoptimoidaan.

Kannattavuutta paperilla edelleen lisää voimakas osaoptimointi: Rataverkko
A) omistetaan,
B) sitä isännöidään (mukaan lukien tilataan kunnossapito ja rakentaminen),
C) liikenteenohjauksen ja kapasiteetin jaon hoitaa Finrail Oy,
D) liikennöinnin hoitavat liikennöitsijät (VR Group Oy, Fennia Rail Oy...)

Jos pelkkää liikennöintiluurankoa tarkastellaan niin se kannattaa. Koko muu ympärille rakennettu hilavitkutin on eri asia. Sektoreilla B-D yritykset toki kilpailevat sopimuksista. Kilpailun luonteesta voidaan keskustella. Myös kaikkien edellä mainittujen sektoreiden A-D toimijoiden motiiveja voidaan kyseenalaistaa. Ajetaanko kansantaloudellista etua vai oman sektorin etua? Yrityksen voisi äkkiä ajatella aina tilaisuuden tullen myös pyrkivän enemmän tai vähemmän aktiivisesti luomaan ja kannaltaan optimoimaan markkinoita.

Keuruun rata. Kansantaloudellisesti olisi järkevää laittaa suosista rullalle koko Haapamäen tähti. Huoltovarmuusnäkökohtia tarkastellen tilanne on mahdollisesti toinen. Pitää kysyä mitä huolletaan, missä oloissa ja miten. Toki rataosa on myös poliittinen asia.

Äänestä

mahtaa se raiteilla tavaran kuljetus olla kallista kun kyllästämön ratapölkytkin on vuosia kuljetettu tukkirekalla vaikka sinne menee raide ihan pihaan asti :D

Äänestä

Hän on hoitanut hommansa hienosti. Keuruulle pääsee edelleen junalla Etelä-Suomesta yhdellä vaihdolla kolme kertaa päivässä, sama toisinpäin. Ongelmana varsinkin viime aikoina on ollut VR:n vaikeudet . Käyttäkää yhteyttä. Tampereellekin ja sieltä takaisin pääsee kätevästi. Ja Helsinkiin, miksi käyttää omaa autoa? Keskustasta keskustaan eikä tarvitse miettiä mihinkä autonsa laittaa.

Äänestä
  • Kansanedustaja Riitta Mäkinen kehittämisryhmän varapuheenjohtajaksi,
    Mikko Savola jatkaa puh.johtajana.

    Vaasa−Seinäjoki−Jyväskylä-liikennekäytävän kehittämisryhmä kokousti perjantaina 19.3.2021. Kokouksessa valittiin ryhmän uudeksi varapuheenjohtajaksi jyväskyläläinen kansanedustaja Riitta Mäkinen.

    − Vaikka valtakunnallisten pääväylien hankkeet edistyvät, poikittaisliikenneyhteyksien tarkastelua ja kehittämistä ei voida unohtaa. Niiden parantaminen on keskeinen osa kansanlaisten ja elinkeinoelämän liikkumista. On ilo olla mukana rakentamassa parempia yhteyksiä. Keski-Suomea ja koko yhteysvälin aluetta palvelee toimivat yhteydet jokaiseen ilmansuuntaan, toteaa Mäkinen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kansanedustaja Riitta Mäkinen kehittämisryhmän varapuheenjohtajaksi,
    Mikko Savola jatkaa puh.johtajana.

    Vaasa−Seinäjoki−Jyväskylä-liikennekäytävän kehittämisryhmä kokousti perjantaina 19.3.2021. Kokouksessa valittiin ryhmän uudeksi varapuheenjohtajaksi jyväskyläläinen kansanedustaja Riitta Mäkinen.

    − Vaikka valtakunnallisten pääväylien hankkeet edistyvät, poikittaisliikenneyhteyksien tarkastelua ja kehittämistä ei voida unohtaa. Niiden parantaminen on keskeinen osa kansanlaisten ja elinkeinoelämän liikkumista. On ilo olla mukana rakentamassa parempia yhteyksiä. Keski-Suomea ja koko yhteysvälin aluetta palvelee toimivat yhteydet jokaiseen ilmansuuntaan, toteaa Mäkinen.

    Kumipyörillä liikutaan.
    Vt 18 ja Vt 23 tärkeimmät Keuruun tiet.
    Tiet Multia ja Väätäiskylä eivät ole valtatietasoisia.
    Sopivat Jyskä-ralleihin.
    Turismi elättää puoli Suomea.

    Äänestä

Jos junat loppuisivat, onhan meillä Oinonen ja resiina!

Äänestä

Kumipyörät ovat nykyaikaa.
Valtatie 18 on pelkkä rallitie.
Turismi vaatii kunnon tiet.

Äänestä
  • Nesteralli siirtyy Väätäiskylään.
    Mutkat jo valmiina.

    Äänestä

Teoritisoidaan ajatuksella, että olisi maailmamme ulkopuolinen sivilisaatio, joka tarvitsisi ruumimme johonkin vain tyhjän ruumiin josta sielu olisi siirtynyt jo johonkin muualle.

Olkoon tarve vaikka niinkin hyytävä kuin se, että maallinen tomumajamme olisi heidän ruokaansa. Kenties he tarvitsevat muutakin biomassaa ruoaksi kuten vaikka kalaa ja siksi meriämme ylikakalastettaisiin tyhjiin.

Tosin muita luonnovaroja tarvitsisi verottaa vähemmän, jos he saisivat jokaisen omalla biologisella ajallaan kuolleen ihmisen ruumiin käyttöönsä mutta jostain syystä maailman ihmiset haluavat antaa ruumiita valikoidusti.

Omien läheisten ruumiit halutaan ennemmin hautaan kuin antaa tarvitsijoille ja heidän puolestaan maailman luonnonvarat saa vaikka kaluta tyhjiin siitä huolimatta, että ruumiita olisi pakko luovuttaa koska oikeastaan ihmiset ovat jotakuinkin pakotettuja siihen tilanteeseen syystä tai toisesta muuten koko planeetta rosvottaisiin. No nämä valikoijat alkavat keksiä mitä älyttömämpiä sääntöjä millä perusteella ruumiiskuormaa valittuja sinne laitetaan.

Syy voi olla vaikka musiikkimaku, ruokailumieltymykset erilaiset käsitykset seksuaalisuudesta ja seksuaalisuudesta puhuttaessa en tarkoita mitään vahingoittavia ja kanssaihmisille vaarallisia perversioita vaan normaalia seksuaalisuutta johon keksitään mitä ihmeellisempiä sääntöjä. Seksuaalisuus lienisi yksi eniten käytettyjä keinoja asiassa. Säännöt muuttuvat ajanmittaan viiemaikoina on noussut tarkastelun piiriin AIKUISTEN väliset ikäerot seksisuhteissa. Tämäkö olisi uusi keino kerätä ihmisiä ruokakuormaa varksinkin, kun jokaista sääntöä rikkoessa seurauksena olisi kuolemantuomio. Näinhän maailmassa on toimittu jo vuosituhansia ja erilaiset julmurit tietysti myös pyrkivät pilaamaan kanssaihmisensä mielen jotta hän kelpaisi ruumiskuormaan ja voitaisiin tappaa ennenaikojaan. Tästä seuraa kärsimystä, eripuraa ja rikkountuneita ihmiskohtaloita.

Vaan entäpä, jos kaikka tyhjät ruumiit annetaisiin suoraa jaottelematta ruokakuormaan ihmisen vain yksinkertaisesti kuollessa. Mitä asialla olisi väliä, kun sielu olisi jo poistunut ruumiista omaan soppeensa. Tällaisessa tilanteessa ketään ei tarvitsisi tappaa ja vainota hengiltä mitä mielikuvituksellisempien syiden perusteella koska ruumisvaranto olisi tuolloin laajempi tarvitsevalle taholle ja he saisivat ruumiita paremmin siinä aikatalussa, jossa he niitä tarvitsevat ja maassa vallitsisi rauha tai ainkain elo olisi rauhallisempaa kaikilla.

Äänestä
  • Onko edellinen jonkun kuntavaaliehdokkaan pakina?

    Äänestä

  • Kyllä tulee vaan mieleen nämä jonot, näissä mielenterveys palveluissa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä tulee vaan mieleen nämä jonot, näissä mielenterveys palveluissa

    Äänekosken biotehtaalla pystyy vain resiina kääntymään.
    Tontti on niin pieni.
    Siksi puu kuljetetaan kumipyörillä tehtaalle terminaaleista.

    Äänestä

  • Puu Sisä-Suomesta.
    Sellutehtaat ja sahat rannikolle.
    Nyt viskataan kuormia edes takaisin.

    Äänestä

  • Tämän kyseisen herran kannattaisi lopettaa haikailut Haapamäestä. Sen aika oli ja meni. Osa taajaman ihmisistä elää menneisyydessä muistellen aikaa, joka ei tule takaisin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämän kyseisen herran kannattaisi lopettaa haikailut Haapamäestä. Sen aika oli ja meni. Osa taajaman ihmisistä elää menneisyydessä muistellen aikaa, joka ei tule takaisin.

    Uskoisivat seniilit jo hyvällä, että Porin rata on kuollut ja kuopattu, Resiinarallia ei enää järjestetä eikä Sorsakoski tule laulamaan.

    Äänestä

Haapaki ja Pori rata aukeaa uudelleen v 2040 ja rautatieasema Haapamäellä otetaan uudelleen käyttöön.

Äänestä

Haapamäki Pori, Satama aukeaa jo 2029. Turun rata rakennus peruttu. Hapis kasvaa tämän ansiosta 9000 asukkaalla, täten ohittaa Keuruun asukasluvun.

Äänestä
  • Kehittyy se. Rakennetaan aseman kohdalle aita myös keskustan puolelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00038 kirjoitti:

    Kehittyy se. Rakennetaan aseman kohdalle aita myös keskustan puolelle.

    Kyllä voi yksi aita saada keuruulaiset sekaisin. Se on ihan vain ihmisten turvallisuuden takia ja omaksi parhaaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00039 kirjoitti:

    Kyllä voi yksi aita saada keuruulaiset sekaisin. Se on ihan vain ihmisten turvallisuuden takia ja omaksi parhaaksi.

    Pappilanniemi itsenäiseksi liike!

    Äänestä

Luotijuna Haapamäki - Pori

Äänestä
  • magneettijuna saavuttaa jopa 430 km/h

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lähitulevaisuudessa kirjoitti:

Keuruulla Kepu Pettää Aina! -puolueen ja Sekoomuksen toimesta. Meni sitten määrärahat suuremman radan kunnostamiseen. PLO:n ainoa saavutus Eduskunnassa on varuskunnan säilyminen toistaiseksi Keuruulla, joten ei mikään ihme, että Kepu Pettää Aina! -puolueelle ja PLO:lle riittää äänestäjiä tuppukylässä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010081912213728_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu