...Venäjän takia suotta. Tätä mieltä on ministeri Katainen. Suomi, jota Stalin nimitti painoarvoltaan täivaltioksi, onnistui suomettumalla selviytymään N-liiton kanssa oikein hyvin. Nyttemmin on Venäjä painostanut kaikkia naapureitaan eri tavoin nöyrtymään hyökkäämällä etelässä esim Georgiaan, Tshetseniaan ja lentelemällä Suomenkin ilmatilassa ikäänkuin provoisoiden.
Tällaiselle Venäjälle ei pitäisi antaa aseita painostustoimia varten. Ehkäpä Katainen on liian nuori ymmärtämään, että Venäjä on budjetistaan huolimatta meidän näkökulmastamme suurvalta.
Suomessa hypitään seinille...
14
300
Vastaukset
- Maalaismies*
... sanoi Koivisto mielellään puhuessaan ulkovaltasuhteista. Meidän johtotähtemme Katainen ja Stubb eivät näytä tällaista viisautta huomaavan. He katselevat uskollisesti Jenkkilään päin, vaikka siellä muhii edelleen maailman laajuinen talouslama.
On kyseenalaista kannattaako Venäjää provosoida heitä ärsyttävillä huomautuksilla. Stubbista puheen ollen tulee joskus mieleen se, että tiedostaako hän kenen maan ulkoministeri hän on. Tietääkö hän palvelevansa Suomen kansaa?- aputoimittaja
Rautaa rajalle-puolueen johtokolmikko on puhunut.
Ja on puhunut läpiä päähänsä.
Nyt yrittää Jyrki-boy Katainen vähätellä asiaa ja nauraa väkinäisesti omille jutuilleen.
Mutta uskoakseni Venäjällä ei naureta Kataisen "vitseille". Hän on varapääministerimme ja ison puolueen puheenjohtaja. Ei ole samantekevää heittää huulta taviksen ja ministerin.
Kokoomuksen johtokolmikon puheissa kuultaa osaamattomuus, kokemattomuus ja taitamattomuus diplomatian taidoissa.
Kun kolmikkoon kuuluu vielä ULKOMINISTERI on se käsittämätöntä, kuinka tälle nappulaliigalle on noussut kusi päähän.
Oltakoon itse asiasta mitä mieltä tahansa, niin on suuri moka ruveta mollaamaan naapurina olevaa suurvaltaa.
Sillä kyllä Venäjä on edelleen suurvalta. Jos joku ei usko, niin katsokoon karttaa, kuten Paasikivi aikanaan neuvoi.
Divisioonien määrä ratkaisee enemmän, kuin kansantalouden mittarit.
Jos Kokoomuksen johto uskoi, että heidän ulkopoliittinen ulostulonsa auttoi heitä vaalivoittoon, niin he erehtyvät pahemman kerran.
Suomalaiset ovat ulkopoliittisesti erittäin valveutuneita. Kovat kokemuksemme ovat opettaneet meille varsinkin idänsuhteiden tärkeyttä.
Luottamus Kokoomusjohdon ulkopoliittiseen osaamisen häipyi, kuin pieru Siperiaan.
Siperia opettaa. - Stuppiko
Hänellä on ulkomaalainen vaimo ja pitää vieraskielisten valloittajien etuja tärkeimpänä.
- röppöne
Suomi olis saarivaltio, eikä meillä olis naapureita. Mehän tappaistimme ja söisimme toinen toisemme!
Hyöty nolla, vahingosta ei vielä tietoa.
Toisaalta tuo käy vastavedoksi venäläisten viimeaikaisille Suomi-mollaamiselle. Ero on vain siinä, että siellä valtion kärkimiehet osaavat suunnilleen harkita, mitä suustaan päästävät.
Laskuvirhekin mittasuhteissa taisi olla.
Venäjän talous taitaa olla paljon suurempi, kuin pojat ovat laskeneet.On se vahinko, että ollaan tässä Venäjän kyljessä. Venäjä on liian suuri siirrettäväksi, mutta jospa vaikka Suomi siirrettäisiin Islannin naapuruuteen. Ei tarvitsisi kokoomuksen kolmikonkaan vuoron perään antaa näyttöjä typeryydestä.
Pääministerillä sentään oli älliä ilmoittaa, ettei tämä toistaiseksi viimeisin moka ole hallituksen kanta.
Pitikö kokoomuksen olla kykypuolue? Kun sieltä näin kyvykkäitä ministereitä ilmestyy, olisiko lyhenteen kok. asemesta syytä ottaa käyttöön virallisempi versio KaKo.- muitakin muutoksia
Venlastiina kirjoitti:
On se vahinko, että ollaan tässä Venäjän kyljessä. Venäjä on liian suuri siirrettäväksi, mutta jospa vaikka Suomi siirrettäisiin Islannin naapuruuteen. Ei tarvitsisi kokoomuksen kolmikonkaan vuoron perään antaa näyttöjä typeryydestä.
Pääministerillä sentään oli älliä ilmoittaa, ettei tämä toistaiseksi viimeisin moka ole hallituksen kanta.
Pitikö kokoomuksen olla kykypuolue? Kun sieltä näin kyvykkäitä ministereitä ilmestyy, olisiko lyhenteen kok. asemesta syytä ottaa käyttöön virallisempi versio KaKo.Surujen (suomruots) puolue RuPu. Suomen Keskustapuolue SuoKusta, kansandemokraatit KaDe, Suomen sosiaalidemokraattinen puolue SuoLet..tätä rataa
- Porvari++
Täällähän ovat vain sosialistit äänessä.
Muuten, se oli Kekkonen, joka sanoi: Ystävat pitää hankkia läheltä ja viholliset kaukaa.- niin ja
Kekkonenkin siinä siteerasi itse Machiavelliä.
Onkos porvarille yllätys tämän palstan kellokkaiden puoluekanta ? - tervakeisari
niin ja kirjoitti:
Kekkonenkin siinä siteerasi itse Machiavelliä.
Onkos porvarille yllätys tämän palstan kellokkaiden puoluekanta ?Tämähän on sosialistien vallassa koko palsta,sitä samaa huutoa mitä puhjoht huutaa kurkkusuonet korvien tasalla yötä päivää kaikissa haastatteluissaan.
Eipä sitten muuta - Kyskys
tervakeisari kirjoitti:
Tämähän on sosialistien vallassa koko palsta,sitä samaa huutoa mitä puhjoht huutaa kurkkusuonet korvien tasalla yötä päivää kaikissa haastatteluissaan.
Eipä sitten muutaMiksi tää on sosdemujen hallussa?
- pasi k
Kyskys kirjoitti:
Miksi tää on sosdemujen hallussa?
Paasikivi oli tiukka porvari ja kokoomukselainen, alk.edistyspuolue. Tsaarinvallan aikana syntyneenä hallitsi myös venättä. Juho Kusti oli reaalipoliitikko, toista kuin nämä kok. nykypellet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site996114Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551