Suomessa hypitään seinille...

Reino´

...Venäjän takia suotta. Tätä mieltä on ministeri Katainen. Suomi, jota Stalin nimitti painoarvoltaan täivaltioksi, onnistui suomettumalla selviytymään N-liiton kanssa oikein hyvin. Nyttemmin on Venäjä painostanut kaikkia naapureitaan eri tavoin nöyrtymään hyökkäämällä etelässä esim Georgiaan, Tshetseniaan ja lentelemällä Suomenkin ilmatilassa ikäänkuin provoisoiden.

Tällaiselle Venäjälle ei pitäisi antaa aseita painostustoimia varten. Ehkäpä Katainen on liian nuori ymmärtämään, että Venäjä on budjetistaan huolimatta meidän näkökulmastamme suurvalta.

14

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maalaismies*

      ... sanoi Koivisto mielellään puhuessaan ulkovaltasuhteista. Meidän johtotähtemme Katainen ja Stubb eivät näytä tällaista viisautta huomaavan. He katselevat uskollisesti Jenkkilään päin, vaikka siellä muhii edelleen maailman laajuinen talouslama.

      On kyseenalaista kannattaako Venäjää provosoida heitä ärsyttävillä huomautuksilla. Stubbista puheen ollen tulee joskus mieleen se, että tiedostaako hän kenen maan ulkoministeri hän on. Tietääkö hän palvelevansa Suomen kansaa?

      • aputoimittaja

        Rautaa rajalle-puolueen johtokolmikko on puhunut.
        Ja on puhunut läpiä päähänsä.
        Nyt yrittää Jyrki-boy Katainen vähätellä asiaa ja nauraa väkinäisesti omille jutuilleen.
        Mutta uskoakseni Venäjällä ei naureta Kataisen "vitseille". Hän on varapääministerimme ja ison puolueen puheenjohtaja. Ei ole samantekevää heittää huulta taviksen ja ministerin.

        Kokoomuksen johtokolmikon puheissa kuultaa osaamattomuus, kokemattomuus ja taitamattomuus diplomatian taidoissa.
        Kun kolmikkoon kuuluu vielä ULKOMINISTERI on se käsittämätöntä, kuinka tälle nappulaliigalle on noussut kusi päähän.

        Oltakoon itse asiasta mitä mieltä tahansa, niin on suuri moka ruveta mollaamaan naapurina olevaa suurvaltaa.
        Sillä kyllä Venäjä on edelleen suurvalta. Jos joku ei usko, niin katsokoon karttaa, kuten Paasikivi aikanaan neuvoi.
        Divisioonien määrä ratkaisee enemmän, kuin kansantalouden mittarit.

        Jos Kokoomuksen johto uskoi, että heidän ulkopoliittinen ulostulonsa auttoi heitä vaalivoittoon, niin he erehtyvät pahemman kerran.
        Suomalaiset ovat ulkopoliittisesti erittäin valveutuneita. Kovat kokemuksemme ovat opettaneet meille varsinkin idänsuhteiden tärkeyttä.

        Luottamus Kokoomusjohdon ulkopoliittiseen osaamisen häipyi, kuin pieru Siperiaan.

        Siperia opettaa.


      • Stuppiko

        Hänellä on ulkomaalainen vaimo ja pitää vieraskielisten valloittajien etuja tärkeimpänä.


      • röppöne

        Suomi olis saarivaltio, eikä meillä olis naapureita. Mehän tappaistimme ja söisimme toinen toisemme!


    • Hyöty nolla, vahingosta ei vielä tietoa.
      Toisaalta tuo käy vastavedoksi venäläisten viimeaikaisille Suomi-mollaamiselle. Ero on vain siinä, että siellä valtion kärkimiehet osaavat suunnilleen harkita, mitä suustaan päästävät.
      Laskuvirhekin mittasuhteissa taisi olla.
      Venäjän talous taitaa olla paljon suurempi, kuin pojat ovat laskeneet.

      • On se vahinko, että ollaan tässä Venäjän kyljessä. Venäjä on liian suuri siirrettäväksi, mutta jospa vaikka Suomi siirrettäisiin Islannin naapuruuteen. Ei tarvitsisi kokoomuksen kolmikonkaan vuoron perään antaa näyttöjä typeryydestä.
        Pääministerillä sentään oli älliä ilmoittaa, ettei tämä toistaiseksi viimeisin moka ole hallituksen kanta.

        Pitikö kokoomuksen olla kykypuolue? Kun sieltä näin kyvykkäitä ministereitä ilmestyy, olisiko lyhenteen kok. asemesta syytä ottaa käyttöön virallisempi versio KaKo.


      • muitakin muutoksia
        Venlastiina kirjoitti:

        On se vahinko, että ollaan tässä Venäjän kyljessä. Venäjä on liian suuri siirrettäväksi, mutta jospa vaikka Suomi siirrettäisiin Islannin naapuruuteen. Ei tarvitsisi kokoomuksen kolmikonkaan vuoron perään antaa näyttöjä typeryydestä.
        Pääministerillä sentään oli älliä ilmoittaa, ettei tämä toistaiseksi viimeisin moka ole hallituksen kanta.

        Pitikö kokoomuksen olla kykypuolue? Kun sieltä näin kyvykkäitä ministereitä ilmestyy, olisiko lyhenteen kok. asemesta syytä ottaa käyttöön virallisempi versio KaKo.

        Surujen (suomruots) puolue RuPu. Suomen Keskustapuolue SuoKusta, kansandemokraatit KaDe, Suomen sosiaalidemokraattinen puolue SuoLet..tätä rataa


    • Porvari++

      Täällähän ovat vain sosialistit äänessä.
      Muuten, se oli Kekkonen, joka sanoi: Ystävat pitää hankkia läheltä ja viholliset kaukaa.

      • niin ja

        Kekkonenkin siinä siteerasi itse Machiavelliä.
        Onkos porvarille yllätys tämän palstan kellokkaiden puoluekanta ?


      • tervakeisari
        niin ja kirjoitti:

        Kekkonenkin siinä siteerasi itse Machiavelliä.
        Onkos porvarille yllätys tämän palstan kellokkaiden puoluekanta ?

        Tämähän on sosialistien vallassa koko palsta,sitä samaa huutoa mitä puhjoht huutaa kurkkusuonet korvien tasalla yötä päivää kaikissa haastatteluissaan.
        Eipä sitten muuta


      • Kyskys
        tervakeisari kirjoitti:

        Tämähän on sosialistien vallassa koko palsta,sitä samaa huutoa mitä puhjoht huutaa kurkkusuonet korvien tasalla yötä päivää kaikissa haastatteluissaan.
        Eipä sitten muuta

        Miksi tää on sosdemujen hallussa?


      • pasi k
        Kyskys kirjoitti:

        Miksi tää on sosdemujen hallussa?

        Paasikivi oli tiukka porvari ja kokoomukselainen, alk.edistyspuolue. Tsaarinvallan aikana syntyneenä hallitsi myös venättä. Juho Kusti oli reaalipoliitikko, toista kuin nämä kok. nykypellet.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1515
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      911
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      890
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      743
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe