Windowsissa jättimäinen turva-aukko!

HAhhahhah ja heti tuli valtavirtahörhöille juhlijoille takapotku

http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article489947.ece?s=r&wtm=mikropc/-20082010
16228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tuonkin löydöksen ansiosta valtakäyttöjärjestelmästä tulee entistä täydellisempi. Mutta kuka etsii saati korjaa marginaalikäyttöjärjestelmästä puutteita? Ei kukaan paitsi rosvot ja pari marginaalikäytöjärjestelmän kerneliä vartioivaa ylipappia salaa. No eihän rosvot tietenkään korjaa muuta kuin voitot kotiin, että siinä mielessä todella harva.

Äänestä
  • "Tuonkin löydöksen ansiosta valtakäyttöjärjestelmästä tulee entistä täydellisempi. "

    Tuo kommentti muistuttaa poika-Bushin logiikkaa Irakin sodan suhteen. "The worst things are the better they get". :)

    ("mitä pahemmin asiat ovat, sitä paremmaksi ne tulevat")

    Äänestä

  • "Pelkkä yksittäinen korjaus ei vielä poista ongelmaa, joka on Windowsin tavassa toimia. Jos Microsoft muuttaa tätä tapaa, myös monien ohjelmien toiminta rikkoutuu, uskoo Kolsek.

    ”Olen melko varma, että Microsoft kehittää ratkaisun, joka toimii kohtalaisesti suurimmalla osalla. Mutta se ei kuitenkaan poista täysin ongelmaa,” hän arvioi. "

    Ongelma koskee satoja ohjelmia mutta sen varmaan voi välttää siten ettei käytä windowsissa mitään ohjelmia?

    "kuka etsii saati korjaa marginaalikäyttöjärjestelmästä puutteita?"

    Oletko ihan lukutaidoton, uutisissahan sanottiin että uusimmat kernelit ovat suojassa, muihin tullee patch automaattisesti. Joissakin ihan pienissä jakelussa käyttäjä ehkä joutuu nyt sen kuuluisan kernelin kerrankin kääntämään tuon patchin kanssa. Linuxia tutkii päivittäin sadat ellei tuhannet slmäparit, kyseessä oli siis kahden ohjelmakomponentin yhdessä aiheuttama ongelma. Taitaa nyt nousta höyryä päästä niin ettei sinne mene mikään sisäänpäin?

    Taas sai höyry-parka pahasti turpiinsa,niin pahasti että levy jäi jankuttamaan jotin ylipapistojuttuja,ehkä ylikuuma höyryvaurioitti alasimen laakerit.

    Äänestä

valtavirtakäyttöjärjestelmän kannattajia. Näillä tuoreimmilla laskelmilla ensi vuonna Windows-käyttöjärjestelmä kaikkiin nettiin kytkettyjen laitteiden osalta putoaa ensi kerran alle 50%:n eli Windowisista tulee silloin vähemmistökäyttöjärjestelmä. Laskelmassa Windowisin osuutta laskee erityisesti älypuhelimet, tabletit, muut "thin" laitteet sekä myös "vanhan maailman" pc-puolella Windowsin hidas mutta aika vakaa markkinajohtajuuden sulaminen.

Äänestä
  • Nimimerkki on exergy äksällä, ei energy ;)

    Äänestä

”Lähes jokaisessa Windows-ohjelmassa on tämä haavoittuvuus,” sanoo slovenialaisen tietoturvayhtiö Acros Securityn johtaja Mitja Kolsek uutispalvelu IDG:lle.

Äänestä
  • ”Tutkimme yli 220 ohjelmaa sadalta johtavalta valmistajalta, ja miltei jokaisesta löytyi haavoittuvuus,” Kolsek sanoo.

    Äänestä

"...yli 500 bugia reilusta kahdestasadasta haavoittuvasta ohjelmasta..."


Voi teitä te Windows-käyttäjät. Voi teitä onnettomia! Häh häh hääääääääääääää...............................

Äänestä
  • Ongelma on kierrettävissä käyttämällä VAIN laskinta ja paintia. Tosin kannattaa varmistaa ensin ettei ne ole tuho-ohjelmien listalla. Jos ovat nin jää vielä komentorivi, ellei sekin ole tuoho-ohjelmien listalla. Ellei ole niin onkin hyvä hetki harjoitella tietotekniikan ydinosaamista, komentorivin käyttöä iänikuisen hiirellä naksuttelun sijaan.

    Äänestä

joten tänään Sinolia hän ottanee melkoisen rankasti.

Äänestä

"Acros varoitti Microsoftia asiasta neljä kuukautta sitten, ja ongelmaa pyritään korjaamaan. Siitä ei ole aiemmin paljastettu tietoja julkisuuteen turvasyistä"

Eli siellä on Microsoftin ylipapisto yrittänyt salassa korjata vikaa ;D ;D ;D

P.S. Linuxissamuuten ei oikeastaan ole "kansioita" vaan "hakemistoja" joten mitään "salaisia kansioitakaan" ei ole. Linuxissa (joissakin jkeluissa) on alettu kutsumaan "hakemistoja" "kansioiksi" vai onnettomien windowskäyttäjien takia jotka eivät ymmärrä mikä ihme on "hakemisto"

Äänestä
  • kamalasti kirjoitusvirheitä kun läppärin näppis meni rikki.

    Äänestä

"Vielä paikkaamaton haavoittuvuus..."

Eikö tällaiset pitäisi paikata silloin kun on tiedossa? ;)

Äänestä

tänään...ja kun on perjantai ...ja Pentti asuu synkällä maaseudulla...niin ---------------------SINOLI!

Äänestä

Windowsista eikä siihen liittyvistä sovellusohjelmista tule koskaan turvallisia. Windows on patologisesti epävakaa ja turvaton käyttöjärjestelmä.

Äänestä

Mutta mulla on virusvapaa Linux ja elämä hymyilee:))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


exergy kirjoitti:

HAhhahhah ja heti tuli valtavirtahörhöille juhlijoille takapotku

http://www.mikropc.net/kaikki_uutiset/article489947.ece?s=r&wtm=mikropc/-20082010

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu