Kivunhoito

1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kipu on usein psyykkistä tai ainakin psyykkiset tunnetilat voimistavat kivun tuntemista. En silti yhdy Heikkilän kovin yksipuoliseen näkemykseen hänen hylättyään kokonaan leikkaushoidot: "Antti Heikkilän mukaan ihmisellä on kipuja ainoastaan, kun hän on epätasapainossa." Olenko epätasapainossa, jos olen sattunut lyömään vasaralla sormeeni? Kipu ainakin tuntuu.
Omat krooniset vuosia kestäneet kipuni jäivät Kuopion neurokirran leikkauspöydälle. Palauttiko leikkaus muka tasapainoni?

Pehmeitä hoitoja ja jopa psykoterapiaa kannattaa tietysti käyttää kipujen hoitoon, aina kun siitä on apua.
Kuitenkin Heikkilän näkemys on mielestäni lääkäriltä hyvin putkisilmäinen ja yksipuolinen. Mitä hän sitten epätasapainolla tarkoittaakin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihtoehtoisesti kirjoitti:

Vaihtoehtoisia tapoja hoitaa kipua.

http://tyyli.fi.msn.com/hyvaolo/article.aspx?cp-documentid=148564107

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu