Vaellusta Kroatiassa

Kulkija101

Hei!

Voisiko joku kertoa mikä paikka olisi Kroatiassa otollinen paikka päivävaelluksille?
Tarkoitus olisi mennä Dalmatian suuntaan...
Ei mitään tappovaellusta vaan luonnonläheistä liikkumista turvallisilla reiteillä, rauhallista hotellia.
Kesäkuu 2011 olisi matkustusaika, silloinhan on varmaan luonto kauneimmillaan ja ei vielä niiiin kuuma.

Kiitos etukäteen vastauksista!

3

1850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Henttan

      Hei Kulkija101!

      Suosittelen Plitvicen järvialuetta.
      Löydät siitä viestejä kirjoittamalla sivun oikean ylälaidan Haku-kohtaan Plitvice.
      Kirjoitin itse pitkän viestin siitä muutama vuosi sitten.

      Upea paikka, jossa hyvinkin patikoi pari päivää. On myös Unescon luonnonperintökohde.

      • Kulkija101

        Varmistui että menemme kesäkuun alussa Praciin...
        Onko jollain tietoa siitä suunnasta vaelluksille?
        Eikös tuo Plitvice ole aika kaukana kuitenkin?
        Olemme viikon vaan perillä joten pitkiä matkoja ei voi matkustella.
        Emme vuokraa autoa joten bussietäisyydellä pitäis olla kaikki ;=)


      • akiantti
        Kulkija101 kirjoitti:

        Varmistui että menemme kesäkuun alussa Praciin...
        Onko jollain tietoa siitä suunnasta vaelluksille?
        Eikös tuo Plitvice ole aika kaukana kuitenkin?
        Olemme viikon vaan perillä joten pitkiä matkoja ei voi matkustella.
        Emme vuokraa autoa joten bussietäisyydellä pitäis olla kaikki ;=)

        Plitvice on "kaukana" majapaikastanne. Brac:in saari - jos ymmärsin ooikein, on haasteellinen lähtöpaikka - toki Jadrolinja kuljettaa, mutta merimatkoihin eeskahtaalleen menee aikaa. Kyllä auton vuokraaminen voi olla hyvä vaihtoehto - kuitenkin. Kävimme Plitvice:ssa 2010. Sopivalla porukalla ernomaanen (en ole pohojalaanen) yden vuorokauden käyntikohde (ei ongintaa - vaikka kaloja ON, ei uintia, vaikka vettä ON) - runsaasti reittivaihtoehtoja kävely/venekuljetus. Tehkää hyvät eväät ja vettä mukaan. Huomatkaa maan pinnalta lähtevät syvänteet, joita on laajalla alueella runsaast (havainnot ja google.maps.fi -> Plitvice).

        Split tarjoaa nähtävää, mutta sen ympäristösäkin on vanhaa kulttuuria. Roomalaiset rakensivat aikoinaan areenoita, hyvin Italian itäpuolella säilynyt on Pula -nimisessä kaupungissa Kroatian pohjoisosassa, Istriassa (käyty on - ja vielä heti vihkimisen jälkeen...). Samanlaisen rauniot ovat esillä ja hyvin hoidettuna Solin -nimisen pikkupaikkakunnan alueella, Splitin kolliuspuolella (~3km). Lentokentän kohtsillään länsipuolella on Trogir -saari, siitä luoteeseen on Sibenik'in kaupunki(50km), Splitistä pohjoiseen (50km) on kansallispuistoalue, mutta sen mahdollisuuksia en tunne. Brac'ista itään on pienehkö Makarskan (riviera) kaupunki (käyty on). Lomapaikka, mutta eipä juuri muuta. Jos kerran saaressa olette, kannattanee tehdä kiertomatka lähisaariin, Jadrolinja mielellään kuljettaa maksavia asiakkaita. Jos intoa piisaa - ja luottamusta paikallisväkeen, saattaisi kuljetus pikkupaikkaan ja takaisin pienyrittäjän toimesta olla mielenkiintoinen - vaikka juttua joutuisi vähän katumaankin, olisi siitä sitten toisaalta muistettavaakin!. Monesta isommasta kaupungista järjestetään kansainvälisiä reissuja lähialueille, niistäkin voisi sopia jokin.

        Kirjastostanne saattaa löytyä "Treasures of Yougoslavija" /Jugoslavian aarteet -teos, jossa historiaa kerrotaan liki joka kyläpahasesta.

        Vaikka maa on ollut sodassa hiljattain, ei merkkejä siitä paljon näy. Vähän niinkuin Helsinki vuosi sodan jälkeen - sodan jäljet saattoi näyttää Suomen Pankin pihassa olevan patsaan jalustasta - kuten vieläkin. Sota saattaa olla monelle arka asia.

        Valitettavasti en tunne yhtään patikkareittejä. Ottakaa google.maps, Jadrolinja.hr, bussiaikataulut jne avuksi ja tehkää oma matkanne! Matka turvalliseen, mutta tuntemattomaan on hyvä alku maailman ja itsensä löytämiselle!!!! Kannattaa etsiä netistä, uskoa löytävänsä - mutta todeta, että neljännes toteutui. Kuitenkin liikkuessa AINA voi löytää mielenkiintoisen asian. Itse törmäsimme viimeksi kilpikonnaan!

        Mielestäni Kroatia on hyvä valinta, kulttuuri on suomalaisen kaltainen, vastataan jos kysytään, ei tyrkytetä. Olkaa itsenne, ottakaa hetkestä kiinni, nähkää, kuulkaa, olkaa avoimin mielin - rentoutukaa. Toivon pääseväni itsekin, kesän aikataulut vaan on vielä auki.

        Jonain päivänä seison kroatialaisella lentoasemalla aloittaen viidennen matkan, kuudennen viikon tuossa kauniissa maassa. Odotan sitä.

        Ottakaa ohjat käsiinne ja löytäkää Kroatia sitten syksyllä hyvien muistojen joukosta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      70
      2447
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1425
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1283
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      885
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      880
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      28
      722
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe