Mitä jos minusta yhtäkkiä tulisi täysin maksukyvytön (en tiedä miten mutta kuitenkin) vuosikausiksi, voisinko joutua vuokralle?! Ei kai sentään??
Omistaja-statukseni olen lunastanut jo kymmenen vuotta sitten mutta tämä hirvittävä ajatus juolahti mieleeni ja todennäköisesti herään yöllä painajaiseen vuokralaisuudesta!
Omistaja-statukseni olen lunastanut jo kymmenen vuotta sitten mutta tämä hirvittävä ajatus juolahti mieleeni ja todennäköisesti herään yöllä painajaiseen vuokralaisuudesta!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pahinta mitä ihmiselle voi tapahtua, joutuu vuokralle kun ei ole mahkuja omaan.
sinua pelottaisi enemmän joutua kokonaan asunnottamaksi! Jos sinusta tulisi maksukyvytön, millä edes maksaisit vuokraa? Vuokratakuun esimerkiksi, joka parhaimmillaan on 3 kuukauden vuokran suuruinen. Jos menetät oman asuntosi maksukyvyttömyytesi takia, luulen, että vuokra-asunto olisi kuitenkin parempi kuin asua taivasalla! Mutta miksi ihmeessä elät niin, että sinusta tulisi maksukyvytön? Lopeta se ryyppääminen!
"Jos sinusta tulisi maksukyvytön, millä edes maksaisit vuokraa? Vuokratakuun esimerkiksi, joka parhaimmillaan on 3 kuukauden vuokran suuruinen."
Älä muuta viserrä, vuokra-asuminen on niin hirvittävän hintaista että se on kyllä varakkaiden hommaa.
Mitä sinä omistat? Lyhennyslappuja ja ulosottomiehen karhukirjeitä. Ja irtisanomislapun.
Ajatus joutumisesta vuokralaiseksi on kyllä niin kauhea etten soisi sitä pahimmalle vihamiehellenikään. Sehän on suorastaan ihmisarvoa loukkaava tilanne.
Kulkisit kadulla ja joku osoittaisi sormella: "Vuokralainen".
Entäs jos tulisi töissä puhe asumismuodosta.
Kuka kehtaisi myöntää, että asuu vuokralla?
Pitäisikö valehdella työhönottotilanteessa?
Meille ai ainakaan oteta vuokralaisia töihin niiden saamattomuuden takia.
Polee torpparivelkaloinen. Kyllä halveksin näitä. Homekkin tarttuu niistä..
Kasalla tekevät ruhkaa senttejä laskiesaan.
"Polee torpparivelkaloinen. Kyllä halveksin näitä. Homekkin tarttuu niistä..
Kasalla tekevät ruhkaa senttejä laskiesaan. "
Kuka tunnistaa, onko tämä sössötys Viron kieltä vai mitä? Suomenkieliselle tästä on kyllä melko vaikea saada mitään selvää. Veikkaisin silti viroa koska muutamat yksittäiset sanat ovat kuin suomenkielisiä mutta ymmärrettävää lausekokonaisuutta noista ei pysty muodostamaan.
Kaupungin kaksio jonka markkinavuokra on n. 900 euroa kuussa. Kaupunki pyytää vain 550 mutta en minä sitäkään maksa koska olen "työtön". Välillä pimeissä hommissa mutta mielummin elän naisten rahoilla.
Yllättävän paljon löytyy ylempään keskiluokkaan kuuluvaa naikkosta joilla rahaa piisaa. Monet eronneita, syöttävät ja juottavat. Kuka tässä töihin viitsii mennä. Tänäänkin otan jääkaapista kylmää kaljaa ja huomenna jään nukkumaan kun muija lähtee töihin.
Onneksi ei ole itsellä koskaan ollu noin tiukkaa rahasta että pitäisi alkaa itseään myymään.
En toki laita vastaan jos kestitsevät. Ei sitä yksin ole kiva pitää hauskaa, mieluusti minutkin mukaan ottavat. Raada sinä vain, minä jään huomenna nukkumaan kun sinä vääntäydyt työpaikallesi.