Läppärin näppis sekaisin

näppis sekaisin

Koneen vieressä kaatui vesilasi ja vettä joutui myös koneen alle. Muuten kone on toiminut hyvin, mutta näppis on sekaisin. Hain kaupasta uuden (15 €) usb-näppäimistön ja poistin ohjauspaneelista läppärin oman näppiksen ajurit. Jostain syystä ne kuitenkin ponnahtavat aina sinne takaisin ja aiheuttavat koneen sekoilua.

Miten saisin koneen oman näppäimistön kokonaan pois toiminnasta?

Joo, uusi kone olis kiva, mutta näillä opiskelijan 300€ tuki 300€ laina asumislisä -tuloilla ei sellaisia juuri nyt ostella.

Niin ja kone on Acer Aspire, käyttis windows 7

Kiitos, jos jaksat jeesata!

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      siis kaatuiko sitä vetta koneen päälle vai viereen? Viereen kaatunut vesi tuskin sekoittaa näppäimistöä.
      Voihan sen näppäimistön kaapeli irrottaa emolevyltä (atk huolto) ja tehdä näin toimintakyvyttömäksi tai sitten laittaa näppäimistö laitehallinnan kautta ei käytössä - tilaan. Poistaminen ei auta koska ajuri asentuu uudelleenkäynnistyksen jälkeen uudelleen.

    • Laitehallinnassa poista näppäimistön ohjelmisto. Klikkaa oikealla ylhäällä kohtaa jossa on tietokoneen nimi ja sitten lisää vanha laite. Valitse kohta asenna laite luettelosta ja sitten kun kysytään cd-levyä paina peruuta. Jos laitehallinnassa tulee näkyviin tuntematon laite ja keltainen kolmio ohjelmat ei lataudu uudelleen käynnistettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      359
      4826
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4223
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2636
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2566
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      104
      2354
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2179
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1794
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1549
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1391
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1376
    Aihe