Läppärin näppis sekaisin

näppis sekaisin

Koneen vieressä kaatui vesilasi ja vettä joutui myös koneen alle. Muuten kone on toiminut hyvin, mutta näppis on sekaisin. Hain kaupasta uuden (15 €) usb-näppäimistön ja poistin ohjauspaneelista läppärin oman näppiksen ajurit. Jostain syystä ne kuitenkin ponnahtavat aina sinne takaisin ja aiheuttavat koneen sekoilua.

Miten saisin koneen oman näppäimistön kokonaan pois toiminnasta?

Joo, uusi kone olis kiva, mutta näillä opiskelijan 300€ tuki 300€ laina asumislisä -tuloilla ei sellaisia juuri nyt ostella.

Niin ja kone on Acer Aspire, käyttis windows 7

Kiitos, jos jaksat jeesata!

2

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      siis kaatuiko sitä vetta koneen päälle vai viereen? Viereen kaatunut vesi tuskin sekoittaa näppäimistöä.
      Voihan sen näppäimistön kaapeli irrottaa emolevyltä (atk huolto) ja tehdä näin toimintakyvyttömäksi tai sitten laittaa näppäimistö laitehallinnan kautta ei käytössä - tilaan. Poistaminen ei auta koska ajuri asentuu uudelleenkäynnistyksen jälkeen uudelleen.

    • Laitehallinnassa poista näppäimistön ohjelmisto. Klikkaa oikealla ylhäällä kohtaa jossa on tietokoneen nimi ja sitten lisää vanha laite. Valitse kohta asenna laite luettelosta ja sitten kun kysytään cd-levyä paina peruuta. Jos laitehallinnassa tulee näkyviin tuntematon laite ja keltainen kolmio ohjelmat ei lataudu uudelleen käynnistettäessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      110
      2338
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      66
      1445
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1218
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1155
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1128
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1065
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      962
    8. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      959
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      948
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      928
    Aihe