Rivarin verkko

Terve Asun rivarin pätkässä. Kaksi vuotta vanha. Ei kiinteätä puhelinta vaan kännykät ja kaapeli tv. Ostin elisa viihde paketin ja netti mötikkä istuu tv:n vieressä. Mötikkään voin kytkeä tietokoneen kiinteästi mukana tulleella kaapelilla. Voinko käyttää tuohon kiinteään kytkentään taloon tehtyä Data/Puh kaapelointia. Niissä on samanlainen töpselinpää kuin kannettavassa, ei siis se litteä ubs, vaan kulmikkaampi mmissä on se lukitus vipu.

Jukka Qwerty

Jk. Miksi wlan ei kanna rivarissa kerroksesta toiseen vaan netti katoaa?

1

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Voit käyttää jos huoneistosi sähkökeskuksesta löytyy kaapelin pää. Jos modeemi on huoneessa 1 ja tietokone huoneessa 2, kytket sähkökeskuksessa huoneesta 1 tulevan kaapelinpään huoneen 2 liittimeen.

      Signaalin katoamiseen voi olla monia syitä, yleisin on se, että signaalin tiellä on liikaa esteitä; puuta, betonia, tms. Signaalin voimakkuutta voi joissakin tukiasemissa nostaa, sitä voi myös parantaa tehokkaammilla suunta-antenneilla tai sijoittamalla tukiasema parempaan paikkaan.

      PS: Liitin on rj45, ei ubs

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5382
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3581
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2955
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      44
      2173
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1926
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      288
      1740
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1412
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1312
    Aihe