suojaviheralue

osku66

hei,onko kellään tietoa voiko suojaviheralueelle rakentaa mitään?,autotallia,kevytrakenteista autokatosta?,omistan noin 900neliötä vanhaa peltoa joka on merkitty suojaviheralueeksi ja haluaisin jotain käyttöä sille

4

3599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rk

      ...siitä, mihin "käyttöön" se suojaus tehdään. Esimerkiksi liikennemelua vastaan takoitetulle viheralueelle saatiin taannoin lupa kasvihuoneelle.

    • r3r32r

      Miten kävi? Kiinnostaa sikäli kun eräällä tontila on suojaviheraluetta tien takia. Tähän olisi kuitenkin hyvä rakentaa isohko ulkovarasto, joka toisi talolle näkö- ja äänisuojaa.

    • Inssi_

      Ei voi rakentaa. Suojaviheralueella ei ole rakennusoikeutta. Kunnan tai valtion pitää lunastaa alue jos maanomistaja sitä vaatii. Moni maanomistaja ei tuota kuitenkaan vaadi koska aluetta voi käytännössä käyttää kuin omaa pihaansa. Suojaviheralueita muodostetaan nykyään silloin kun alueella on liikaa liikennemelua tai ilmansaasteita jolloin aluetta ei voida kaavoituksen yhteydessä määritellä virkistysalueeksi tmv.

      Todennäköisesti saat kuitenkin rakentaa varaston aivan tontin rajalle eli poiketa tavanomaisesta 4 metrin etäisyydestä. Vaatii poikkeamispäätöksen.

    • r3r32r

      Minun tapauksessa tuo suoja-alue on kokonaan talon omistustonttiin kuuluvaa aluetta ja suoja-aluetta (merkitty ev) on muidenkin tonteilla. Yhdellä tontilla ok-talo on osittain tuolla alueella. Pitää kysyä melkeinpä kaupungin rakennusherroilta asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2899
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      2876
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1846
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      75
      1462
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1362
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1021
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      909
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      853
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    Aihe