Miten tanssitaan rock'n'rollia?

Minkälaisilla askelilla tanssitaan rock'n'rollia, siis jos puhutaan nyt ihan aloittelijan näkökulmasta ja lavatanssimielessä. Esimerkkikappaleena toimikoon vaikka klassinen Long Tall Sally (http://www.youtube.com/watch?v=GsJVT8Jr_pM).

Sopiiko tähän fuskun askeleet? Vauhtihan tässä on on aika hurja (jotain 200 iskua minuutissa) eli yksi hidas askel vastaa kahta musiikin iskua (neljäsosanuottia).
62926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Boogie-woogie, rockabilly

Äänestä

Kyllä tuohon sopii aivan hyvin fuskun askellus. Nopeuden kasvaessa askel vain lyhenee ja joustot vähenevät. Esimerkin nopeus on minun mielestä nopealle fuskulle juuri passeli. Jonkun mielestä se ei ehkä ole enää fuskua, mutta hidas, hidas, nopea, nopea sieltä löytyvät, olkoot tanssi sitten nimeltään mitä hyvänsä.

Äänestä
  • Varsin leppoisasta fuskunopeudesta on kysymys. Tanssitaanhan mainittuun nopeuteen triplettiswingiäkin vielä varsin helposti.

    Suomessa voidaan käyttää fusku nimitystä, niin lähes kaikki tietää miten on tarkoitus tanssia.

    Jos musiikissa on synkooppia niin silloin saattaa ola tarpeen nopeuttaa nopeita askelia - tai myös hidastaa, mutta se on jo musiikin mukaista hienosäätöä.

    Äänestä

Jos rytmissä on selvästi ja ei ainaniin selvästikään tasaiskuisuutta havaittavissa, niin ja nopeus on jotain 160 paikkeilla tai alle niin silloin rock 'n' rolliin toimii hyvin paikallaan ja linjassa askel iskulle jive-kuvioin tanssi. Tanssilla on erilaisia nimityksiä eri puolilla maailmaa. Sitä tanssitaan neljän askeleen peruskuvioin neljään iskuun. Tanssista on myös kuusi askelta kuuteen iskuun versio, mutta mielestäni perusmuotona nelonen on svengaavampi, ja niitä kuutosia voi sitten tanssia sinne väliin sopiviin kohtiin, tai kaseja. Esimerkiksi kieputtelukävelyt voi mainiosti tanssia kaseina.

Äänestä

Nopeudella noin 120-150 iskua minuutissa joustavalla kokojalan tripletillä.

Nopeudella noin 150-200 iskua minuutissa paino siirtyy päkiöille.

Nopeudella noin 170 ja yli fuskun askeleella

Kun nopeus nousee noin 220 ja yli niin silloin voi puolittaa nopeuden tanssimalla yhden ja kahden iskujen sijaan kahden ja neljän iskun askelia.

Hitaaseen askeleeseen voi ottaa tap-askeleen ensimmäiselle iskulle tai toiselle iskulle, varsinkin back-beatiin toiselle iskulle tap toimii hyvin. Tap voi korvata myös triplan ensimmäisen iskun.

Ykköstä ja kakkosta - yleensä kävely tai rock - voi tanssia myös vapain suunnin.

Vaihtoehtoiseksi perusaskeleeksi toimii hyvin askellus Yksi, Kaksi, TAP(kolme), Neljä, Viis,&, Kuusi. &-ajoitus voi vaihdella noin 1/4 -> noin 1/2 kokoiskun ajoituksesta. Tässä askelluksessa ensimmäisen triplan Kol,& tilalle tulee TAP-askel.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloitteleva tanssija kirjoitti:

Minkälaisilla askelilla tanssitaan rock'n'rollia, siis jos puhutaan nyt ihan aloittelijan näkökulmasta ja lavatanssimielessä. Esimerkkikappaleena toimikoon vaikka klassinen Long Tall Sally (http://www.youtube.com/watch?v=GsJVT8Jr_pM).

Sopiiko tähän fuskun askeleet? Vauhtihan tässä on on aika hurja (jotain 200 iskua minuutissa) eli yksi hidas askel vastaa kahta musiikin iskua (neljäsosanuottia).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu