Ryssänverkko

perkuu

Millainen on ryssänverkko ja kuka niitä myy?

3

1413

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalamies-päijänne

      Sellaista ei ole olemassakaan.Tarkoittanet Kiinassa valmistettuja verkkoja joita alkoholistit tuovat Suomeen.Ei mitenkään laadukas mutta kelpaa moukille.

      • kalliisiin kyllästyn

        jos tarkoitat tätä kaukoidän ihmeelisesti pauloitettua verkkoa,niin siinä on paikallaan hinta laatu suhde.esim.6 m korkea n 90 m pitkä valmis verkko 15 euroa.lankavahvuus 0.16 paulotus ylä ja ala 10 10-.syksyisin käutämme tätä kuhan välivesipyynnissä.samaa verkkoa koko syksyn,sitten ei muuta kun roskiin.talviverkoiksi leikkaamme paulat pois ja pauloitamme siihen normaalit tilalle.laadukas liina ei ole,mutta kalastaa paremmin kuin monet laadukkaat.


    • Pystypuohteuttaja

      Ryssänverkko taitaa olla sama kuin aiemmin kuulemani venäläinen riimuverkko. Eli esimerkiksi 3m korkeaan verkkoon laitetaan 3m välein paulasta paulaan vahvempi lanka jonka korkeus on noin 2m. Tälläiseen rakennelmaan verkon liinaosa jää huomattavan löysälle, jolloin kalastaa paremmin suurempia kaloja, kuin pelkkä liinan solmuväli edellyttää.
      Kyseisiä verkkoja on myynnissä ainakin Kivikankaan hinnastossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      98
      3074
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      48
      2506
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      49
      1308
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1047
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      287
      996
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      899
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      11
      841
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      51
      685
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      659
    Aihe