Olemme miettineet eri rotuja, ja päädyimme samojedinkoiraan.
Löytyykö mistään pentuja, jotka olisivat puhdasrotuisia, mutta eivät rekisterissä?
Eikös rekisteröinnistä tule lisäkuluja?
Samojedinkoiranpentuja?
4
388
Vastaukset
- 5+11
Rekisteröinti maksaa alle 20 e pentu .Eli mielestäni hinta ei ole päätä huimaava vai mitä ? :) Muistathan että vain kasvattaja voi rekisteröidä pennut !
- Samojedinpentu
Hmm. Eikös siinä sitten ole muita kustannuksia kuin kertamaksu?
Mistä johtuu sitten, että rekisteröimättömät jopa puolet halvempia! - ):):):):L
Samojedinpentu kirjoitti:
Hmm. Eikös siinä sitten ole muita kustannuksia kuin kertamaksu?
Mistä johtuu sitten, että rekisteröimättömät jopa puolet halvempia!Että kasvattajat ovat hinnat sillain määritelleet. Koiranpentujen hinta on kasvattajan henkilökohtainen päätös, joten kysy heiltä, miksi koiransa pentujen hinta on sellainen kuin on.
- 1+10
):):):):L kirjoitti:
Että kasvattajat ovat hinnat sillain määritelleet. Koiranpentujen hinta on kasvattajan henkilökohtainen päätös, joten kysy heiltä, miksi koiransa pentujen hinta on sellainen kuin on.
Jotta koiran saa rekisteriin sen vanhemilla täytyy olla kyseiselle rodulle kuuluvat terveys asiat kunnossa . Jos ei ole niin pentuja ei saa rekisteriin . Jos narttua on pennutettu liian usein pentuja ei saa rekisteriin . Valitettavasti liian usein syy siihen ettei rekisteröi on se ettei koirien terveyttä ole tutkittu tai narttua käytetään pentukoneena . Täytyypä kuitenkin muistaa ettei niillä kaikilla kasvattajillakaan ole puhtaat jauhot pussissa . Rahasta ei kuitenkaan missään rodussa pitäisi pentujen rekisteröinti olla kiinni . On olemassa myös hyviä "ei kasvattajia" ja useimmiten virheet mitä tehdään johtuvat tiedon puutteesta .Tämä on ihan turha tappelun aihe ja nykyään kuitenkin paperillisen ja paperittoman koiran hintaero ei ole päätähuimaava . Ainakaan muotiroduissa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184381Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032380Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421941Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161550- 771525
- 1591493
- 10931
- 75809
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106777